» Blog » Poltergeist: Forum dla Was?
03-09-2014 22:27

Poltergeist: Forum dla Was?

W działach: Poltergeist | Odsłony: 1853

Poltergeist: Forum dla Was?

Wiatr zmian dotknął moderacji forum. Uporządkowałem ją, w składzie pozostali tylko aktywni. Dziękuję w tym miejscu Klebernowi i wysłannikowi za znaczny wkład w utrzymanie porządku. Chciałbym, aby forum stało się bardziej popularne oraz dogodniejsze w użyciu, widzę sens dalszych zmian. Nim jednak dobiorę środki, chcę ustalić cele, więc zacznę od pytania.

Jakie forum zachęciłoby Was do większej aktywności na nim?

Komentarze


oddtail
   
Ocena:
+19

Łatwiejsze przechodzenie od blogów/serwisu do forum i z powrotem byłoby miłe. Bo mam wrażenie, że jedno od drugiego jest oddzielone niewidoczną ścianą. Nawet jak wysyłam do kogoś wiadomość (albo on do mnie), to muszę się logować osobno. Układ i wygląd forum też nijak się ma do strony głównej. Nie zaglądam na forum, a jak już zaglądam, to czuję się jak w kapsule czasu.

To dla mnie nie działa. Coś lepiej zintegrowanego z resztą Poltera, oto moja odpowiedź.

03-09-2014 22:35
earl
   
Ocena:
+7

Też tak uważam - jak ktoś loguje się na serwis, to powinien być automatycznie zalogowany na forum. I odwrotnie. I tak samo z wylogowywaniem, aby dwa razy nie powtarzać tej czynności.

03-09-2014 22:45
Senthe
   
Ocena:
+11

Nawet bez bawienia się w te skomplikowane integracje można by na początek po prostu ustawić domyślną skórkę jasną, podobną do tej serwisowej, trochę ładniejszą i bardziej zaokrągloną maybe.

Podział na działy jest totalnie beznadziejny. Przygnębia mnie fakt, że Draker zaorał całą redakcję i wrzucił wszystkie wątki do jednego działu. Gdybym nawet chciała coś napisać na forum na jakikolwiek temat, to nie wiem gdzie ani czy ktokolwiek by to gdzieś tam w tych otchłaniach zauważył.

A jeśli chodzi o jakieś inne refleksje:

Obecnie funkcję nowego tematu na forum zastępują notki blogowe i wygląda na to, że dyskusje pod nimi w pełni zaspokajają bieżące potrzeby użytkowników. Jedyna przewaga forum to dużo lepsze zorganizowanie archiwalnych / długo trwających rozmów. I możliwość prostego umieszczania ogłoszeń i spamu.

Osobiście po prostu nie widzę powodu, by z forum korzystać. Rozwiązaniem w pełni "dla mnie" byłoby być może:
a) przeprowadzenie gruntownej przebudowy, wnioskując na podstawie obecnej zawartości forum, jaki podział na działy byłby najsensowniejszy, syzyfowa praca
b) zaoranie wszystkiego i zaczęcie od zera, większość forum i tak przypomina obecnie archiwum/cmentarzysko.

04-09-2014 00:18
WekT
   
Ocena:
+1

moze tez dałoby się pokombinować z layoutem forum- zeby działy były czytelniejsze lub może nawet opcja wyłaczania widoczności tych które nas nie obchodzą- żeby łatwiej było znaleźć to co nas interesuje.

04-09-2014 08:25
Agrafka
   
Ocena:
+1
Jak wyżej. Forum jest czymś osobnym, starym, pełnym śmiecia i pustym od życia. Moim zdaniem trzeba zacząć od zera, zintegrować z główną, stworzyć wrażenie że forum jest realną częścią serwisu.
04-09-2014 08:45
Furiath
   
Ocena:
+6

Forum kiedyś było dla mnie sercem Poltka, obecnie nie zaglądałem tam ani nie udzialełem się wiele lat, a zdarza mi się coś napisac w komentach i blogach. Forum jest za bardzo z boku.

Jak dla mnie - forum jest niepotrzebne, gdyby go nie było nie zauważyłbym, a siłę dyskusji przeniósł pod blogi i artykuły. Jednocześnie, brakuje formy facebookowo-twitterowej, gdzie można podyskutować nad dwoma zdaniami jakie ktoś napisał - bez potrzeby pisania ciężkiej noty blogowej.

04-09-2014 09:31
Zireael
   
Ocena:
+1

Ja trochę z innej strony, bo przeszłam drogę odwrotną niż większość wypowiadających się (forum-> serwis a nie serwis-> forum).

W obecnej sytuacji (konto w serwisie, konto na forum) rzeczywiście przeszkadza brak integracji (wiadomości, logowanie, wygląd).

Co do samego forum, należałoby obecną postać zarchiwizować i postawić coś nowego, z lepszym podziałem na działy, z możliwością ukrywania tego, co nas nie interesuje itp. Przy okazji można by wiele działów zredukować (gry fabularne) albo zamienić w pod-działy (konsolowe + pc).

EDIT: I może wrzucić PBF jako pod-dział działów RPG macierzystych, np. D&D PBF pod D&D i d20...

P.S. A, i jakaś instrukcja co gdzie idzie, bo jak ktoś nie jest sta(r/ł)ym wyjadaczem, to się zgubi tak jak Senthe.

04-09-2014 10:08
oddtail
   
Ocena:
+3

@Zireael: ja zaczynałem w sumie od forum... ale to było dawno, dawno temu. Stąd komentarz o kapsule czasu. Forum nie różni się od tego, co widziałem... łojezu, to było jak jeszcze Monastyr był nowością? Tak z 10 lat temu.

Jeśli coś w Internetach nie zmienia się w wyraźny sposób przez 10 lat, jest to powód do pewnego niepokoju ;P

04-09-2014 10:20
Zireael
   
Ocena:
0

@oddtail: No, ja też jestem na forum jakieś 10 lat... skórka trochę została odnowiona 3-4 lata temu, była mała reorganizacja działów (głównie redakcyjnych) przy okazji BNP, a poza tym to faktycznie prawie jak w kapsule czasu :)

04-09-2014 10:49
earl
   
Ocena:
0

@ oddtail

Niekoniecznie brak zmiany musi oznaczać coś złego, zwłaszcza jeśli ludzie się do tego przyzwyczaili i to lubią. Jeśli natomiast są głosy za zmianą, wówczas trzeba pójść za głosem społeczeństwa. Zmiana dla samej zmiany nie ma, wg mnie, sensu.

04-09-2014 12:17
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+4

Nie jestem pewien czy forum w ogole jest potrzebne w dzisiejszych czasach. Tzn nie jestem przeciwnikiem for jako takich, bo sam udzielam sie na paru, ale tam gdzie sie udzielam robie to tylko i wylacznie dlatego, ze dany serwis nie oferuje innych metod komunikacji z uzytkownikami. Gdyby oferowal i te formy by dzialaly sprawnie (jak blogi na polterze) to tez pewnie nie czulbym potrzeby zagladac dodatkowo na forum.

Jedyne czego mi brakuje to wlasnie miejsca do szybkich dyskusji o ktorych wspomnial Furiath, choc to z kolei przejal w duzej mierze Facebook wiec i ta potrzeba nie jest az tak silna.

Innymi slowy moim zdaniem to lost cause. Nawet zaoranie wszystkiego i proba rozpoczecia od poczatku na uporzadkowanym forum, moim zdaniem nie ma szans na sukces bo po prostu nie ma zapotrzebowania na tego typu inicjatywy, niezaleznie od ich ostatecznego wygladu. Inna sprawa to pytanie czy jest w ogole wystarczajaca liczba aktywnych uzytkownikow na polterze aby prowadzic takie dyskusje, czy raczej nalezaloby nastawici  sie na sciagniecie nowych ludzi

04-09-2014 15:30
Kamulec
   
Ocena:
+1

Dziękuję za dotychczasowe komentarze, zachęcam pozostałych do wypowiedzenia się: tak gdy będą to nowe pomysły, jak i gdy zechcecie odnieść się do postulatów poprzedników, czy po prostu je poprzeć (zaplusowanie nie pozwala czasem ustalić, co z danego komentarza uznajecie za istotne). Do konkretnych wypowiedzi na razie się nie odniosę, gdyż chcę przede wszystkim poznać Wasze opinie, a nie wygłosić własne.

To, czym mogę się zająć sam to zmiana układu działów, sposobu działania, organizacji moderacji. Sądzę, że zmiany w regulaminie również można przeprowadzić dość gładko. Natomiast by dodać nowe funkcjonalności, czy pogłębić od strony technicznej integrację forum z serwisem, trzeba czasu Drakera, gowera lub znalezienia innych chętnych potrafiących to zrobić – nie jestem tu też osobą decyzyjną. Piszcie swobodnie dowolne propozycje, ale miejcie to na uwadze oceniając prawdopodobieństwo ich realizacji.

04-09-2014 15:36
Malaggar
   
Ocena:
+2

Forum jest martwe nie dlatego, że jest "oderwane" od serwisu albo "ma szajski dizajn".
Forum jest martwe, bo ludzie go nie potrzebują. I zmiana wyglądu lub paru funkcji NIC nie zmieni.

04-09-2014 16:21
Kamulec
   
Ocena:
0

Dorzucę trzy pytania o to, co napisaliście:

„Jednocześnie, brakuje formy facebookowo-twitterowej, gdzie można podyskutować nad dwoma zdaniami jakie ktoś napisał - bez potrzeby pisania ciężkiej noty blogowej.” – Furiath

Dlaczego nie nada się do tego temat na forum?

A, i jakaś instrukcja co gdzie idzie, bo jak ktoś nie jest sta(r/ł)ym wyjadaczem, to się zgubi tak jak Senthe. – Zireael

Jak miałaby ona wyglądać? Co tłumaczyć?

„z lepszym podziałem na działy” – Zireael

Co jest wadą obecnego podziału na działy?

04-09-2014 22:59
Senthe
   
Ocena:
+1

Jeśli Twoja strona/forum/aplikacja potrzebuje instrukcji obsługi, robisz to źle.

04-09-2014 23:30
Malaggar
   
Ocena:
0

Akurat forum poltka instrukcji nie potrzebuje.

04-09-2014 23:37
Kamulec
   
Ocena:
+1

Pod tą notką piszcie proszę na temat lub wcale, tak by zainteresowani nie musieli zapoznawać się z niezwiązanymi wypowiedziami. Skasowałem kilka komentarzy.

05-09-2014 02:06
FireFrost
   
Ocena:
0

Ruch w naturalny sposób skoncentrował się na blogaskach, więc próba rozruszania forum ma IMO małe szanse powodzenia, a wymagała by sporo wysiłku. Nie wiem czy nie szkoda po prostu na to czasu.

05-09-2014 22:50
Kamulec
   
Ocena:
+4

Uważam, że do pewnych rzeczy nadają się blogi, do pewnych fora, grupa odbiorców też nie jest w pełni tożsama, więc z mojej perspektywy czasu nie szkoda i chętnie poznam dalsze propozycje.

05-09-2014 22:55
AGrzes
   
Ocena:
+1

Osobiście bardziej lubię komunikację na forum gdzie po prostu odpowiadasz przednikom, zamiast bloga, gdzie jest rozdział na autora i komentatorów ( i ewentualnie autora riposty itd.).

Forum niestety potrzebuje użytkowników i poniżej pewnej granicy nikt nie pisze, bo nikt nie odpisze, bo nikt nie zagląda, bo nikt nie pisze.   
Wydaje mi się że bez przypływu ludzi forum się nie rozkręci a trudno wymyślić skąd można było by ich wziąć.

Jeśli już mielibyśmy ludzi na drugim miejscu warto było by zadbać o nie dzielenie społeczności. Ja na przykład przez dłuższy czas po połączeniu DnD.pl -> polter zaglądałem tylko na podforum D&D. Jeśli jest za mało ruchu to warto by takim zjawiskom przeciwdziałać.

07-09-2014 17:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.