string(15) ""
» Blog » Polskie powieści SF?
26-04-2013 11:03

Polskie powieści SF?

Odsłony: 29

Bez owijania w bawełnę - ostatnio zorientowałem się, że z literatury SF mam większe pojęcie o pisarzach zagranicznych niż rodzimych i przydałoby się to naprawić. Stąd prośba do was - jakie polecilibyście polskie książki SF? Lema i Kołodziejczaka już znam, więc ich dzieła odpadają.

Nie interesuje mnie byle co (inaczej bym po prostu przejrzał odpowiedni dział na Allegro) i jest kilka wymogów, które książka musi spełniać:

1. Książka musi zawierać sceny akcji, najlepiej mniejsze lub większe bitwy, mogą być kosmiczne. Ambitne SF miałem u Lema, tym razem chcę się przekonać, co Polakom udało się zdziałać na niwie nieco lżejszego SF.

2. Książka musi być zgrabnie napisana. Nie będę ukrywać, styl jest dla mnie ważny. Nic mnie nie odstręcza bardziej niż sucha narracja i prosty język, choćby i poparty wybitną fabułą.

3. Musi to być powieść. Nowele i opowiadania, w tym zbiory opowiadań, odpadają.

Nie spodziewam się, że rodacy popełnili zbyt wiele książek tego typu, ale pojęcie w temacie mam blade, więc może będę mile zaskoczony :)

Z góry dziękuję za polecajki.

Komentarze


~Nora

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Michał Cholewa - polecam obie książki, ale druga, "Punkt cięcia" /NIE "Linia cięcia"/ to prawdziwy majstersztyk. Bohaterowie częściowo ci, co w "Gambicie", ale nie trzeba znać "Gambitu", żeby czytać "PC".
02-05-2013 07:59

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.