string(15) ""
» Blog » Polska dizajnerska w natarciu
14-06-2016 12:39

Polska dizajnerska w natarciu

Odsłony: 325

Przeklejam informację z fejsbuka akademii imienia Jana Długosza ( taki parauniwersytet z Częstochowy ) :

 

Tworzona jest nowa specjalność pt. kreacje światów gier dla studentów II roku studiów kierunku kulturoznawstwo europejskie (studia I stopnia). Będzie dostępna dla studentów II roku studiów od roku akademickiego 2017/2018. Oznacza, to że studenci, którzy teraz wybiorą kierunek kulturoznawstwo europejskie, już za rok będą mieli możliwość wyboru tej specjalności!

Specjalność Kreacje światów gier kierowana jest do osób, które w przyszłości chcą zajmować się tworzeniem gier wideo, planszowych, bitewnych lub fabularnych na poziomie kreowania opowieści, budowania narracji mitycznej, konstruowania świata przedstawionego. Od studentów podejmujących tę specjalność oczekuje się kompetencji związanej z kulturą wizualną, znajomości podstawowego kanonu literackiego, obejmującego mit i jego refiguracje w kulturze, umiejętności czytania obrazu oraz tekstów audiowizualnych, kreatywności i wyobraźni, podstawowych kompetencji w zakresie obsługi komputera, a także dużego zaangażowania jeżeli chodzi o tematykę związaną z grami bitewnymi, planszowymi, fabularnymi i wideo. Specjalność, poza treściami z zakresu teorii kultury i szerokim zakresem kompetencji miękkich, oferuje uczestnikom kursy realizowane tokiem studiów twórczych, w formie projektów oraz praktyk, przygotowujących do pracy na rynku gier. Studia umożliwią studentom poznanie mechanik i tajników projektowania gier oraz przygotowanie własnych projektów w tym zakresie. Oprócz tworzenia treści, mechaniki i narracji w grach, studenci zapoznani zostaną z charakterystyką rynku wydawniczego gier w Polsce i na świecie jak i podstawami prawa autorskiego. Praktyki w toku studiów realizowane będą we współpracy z polskimi wydawcami oraz dystrybutorami gier a także stowarzyszeniami zajmującymi się promocją kultury, literatury i fantastyki w tej konkretnej formie.

Absolwenci specjalności, będą mogli z powodzeniem szukać zatrudnienia w przemyśle projektowania i tworzenia gier, często czerpiącym siłę wyłącznie z polskiego rynku pracy, dystrybucją sięgając już głęboko w zagraniczne rynki (polskie gry wideo oraz gry planszowe zyskują sobie popularność na całym świecie, wyrabiając mocną markę polskim firmom). Wiele przedsiębiorstw i wydawnictw zajmujących się zaspokajaniem tak olbrzymiego rynku, chętnie zatrudnia młodych, kreatywnych ludzi. Oprócz tego uczestnicy kursu zostaną przygotowani do pracy w charakterze tłumaczy i testerów gier, jak również do podejmowania pracy w mniejszych przedsięwzięciach a nawet samodzielnych wyzwań na rynku wydawniczym w drodze tzw. crowdfundingu. Dotychczas nie istniała możliwość zdobycia fachowej wiedzy dotyczącej ww. rynków na drodze akademickiej, jednak w drugiej dekadzie XXI w. zaczął się w Polsce tworzyć nurt studiów związanych z procesem kreatywnym na rynku rozrywki. Niniejsza specjalność ma się wpisywać w ten nurt, łącząc kompetencje typowo humanistyczne z elementami studiów twórczych, znajomością prawideł rynku wydawniczego oraz kluczowymi dla pracy w branży gier elementami tzw. game devu.

 

KOMENTARZ

Jak widać nadchodzi kres marnej jakości ałtorek bez krzty polotu. Liczę że kwiat polskiej sceny Indie podejmie trud nauki chociażby korespondencyjnej- lepszej jakości produkty to lepsza sprzedaż i koniec umierania RPG !

2
Notka polecana przez: Bakcyl, Torgradczyk
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Cherokee
   
Ocena:
0

Ciekawe kto to będzie wykładał. Który to z luminarzy polskiej sceny gier planszowych i RPG pochodzi z Częstochowy, hę?

14-06-2016 13:35
Anonimowy Dyskutant
   
Ocena:
+4

Lukrecjusz

14-06-2016 14:53
earl
   
Ocena:
+2

Nie musi pochodzić z Częstochowy. Wystarczy, że dostanie odpowiednią zapłatę i może śmigać z Katowic czy Krakowa raz na tydzień. To godzina do dwóch jazdy samochodem, więc nie zmęczy się zanadto. A w obu miastach zapewne znajdą się specjaliści w tym kierunku.

14-06-2016 15:39
Torgradczyk
   
Ocena:
0

@ Anonimowy Dyskutant - polecajka ode mnie za odpowiedź na pytanie: "Ciekawe kto to będzie wykładał. Który to z luminarzy polskiej sceny gier planszowych i RPG pochodzi z Częstochowy, hę?"

14-06-2016 18:22
Przestrzegam
   
Ocena:
0

Myślę, że co nieco ciekawego mógłby powiedzieć autor Monastyru. Igrany Trzewiczek. Świat całkiem nośny z tego co ostatnio czytałem.

14-06-2016 21:12
Lukrecjusz
   
Ocena:
+1
Chciałem tam wykładać, ale mi powiedzieli, że buła ze mnie.
14-06-2016 23:54
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+2

To i tak lepiej niż parówa...

15-06-2016 07:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.