» Recenzje » Północ galaktyki

Północ galaktyki


wersja do druku

Pożegnanie z Reynoldsem?

Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk

Północ galaktyki
Północ galaktyki to bodaj jedna z najczęściej przekładanych książek wydanych przez MAG-a (pierwotnie miała pojawić się już w 2012 roku, później data jej premiery jeszcze kilkukrotnie się przesuwała). Najprawdopodobniej jest to także ostatni tekst Reynoldsa opublikowany przez to wydawnictwo. Czy Cobley i McAuley zapewnią polskim fanom space opery coś, czego nie oferuje Reynolds?

Zbiór składa się z ośmiu opowiadań, które stanowią skompresowany przegląd uniwersum serii Przestrzeń Objawienia. Część z nich przedstawia wydarzenia z początkowego okresu po pojawieniu się Hybrydowców, część dzieje się nieco później, ale wciąż w ramach czasowych głównego cyklu, natomiast opowiadanie tytułowe rozciąga się na całe milenia, będąc jednocześnie klamrą historyczną tej serii.

Wielki Mur Marsa i Wśród lodów to teksty o Galianie i Clavainie, początku ich znajomości i sytuacji Hybrydowców w XXII wieku. Ten drugi utwór to także odrobinę klaustrofobiczny, przypominający nieco scenerią The Thing, minikryminał z naukowcem gotowym poświęcić dla idei wszystko. Szpieg na Europie jest najsłabszą, ale wciąż przyzwoitą, częścią tego zbioru. To opowieść o akcji obcego wywiadu wymierzonej w Demarchistów, która bez znajomości pozostałych części cyklu jest zawieszona w próżni realiów; co więcej, nie trzyma w napięciu, a jej końcówka, choć zaskakująca, raczej zawodzi z powodu bardzo naiwnego zachowania głównego bohatera. Pogoda to kolejne w tym zbiorze spojrzenie na Hybrydowców – tym razem pisarz uwypuklił to, jak złożone są ich początki oraz relacje z pozostałymi gatunkami (post)ludzkimi, analizując między innymi odczucia uprzedzenia i ich źródła. Sen dylatacyjny to opowiadanie niepokojące, którego głównym motywem jest tytułowy proces – czyli stan, w jakim przebywa się podczas dalekich podróży kosmicznych. Pojawia się tutaj jeden dość ograny twist fabularny, po którego rozgryzieniu pozostaje jedynie cieszyć się sprawnym rzemiosłem literackim Reynoldsa.

Dość psychodeliczny jest Zwierzyniec Grafenwaldera, traktujący o maniakalnych kolekcjonerach osobliwości zwierzęcych, którzy nie cofną się przed szantażem ani niemoralnymi zagraniami, aby przebić konkurentów i znajdować się dłużej w blasku chwały. Tekst ma także bardzo zaskakujące zakończenie. Nightingale jest pozornie zwyczajnym tekstem sensacyjnym – najemnicy ruszają, by znaleźć zbrodniarza wojennego ukrywającego się na statku uchodzącym za zniszczony. Jednak Reynolds świetnie dozuje atmosferę zaszczucia i klaustrofobii płynącej z przemierzania czarnych, opuszczonych korytarzy, a także przekonująco ukazuje okropności, którymi zajmuje się SI statku. Najciekawszym opowiadaniem zbioru jest tytułowy tekst, Północ galaktyki. To trwająca tysięclecia historia o wendecie i miłości przedstawiająca ważne dla całego uniwersum wydarzenia i postacie – pojawiają się na przykład Żonglerzy Wzorców. Tym tekstem Reynolds spina także cały cykl, od niemal samego początku podróży międzygwiezdnych aż po czterdzieste tysiąclecie, kiedy plaga maszyn okazała się ostatecznie zbyt niszczącą siłą dla ludzkości, wyznaczając jej koniec i odrodzenie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Autorowi udaje się – co dość rzadkie w przypadku zbiorów – utrzymać w miarę równy dobry poziom prezentowanych tekstów. Od reszty odstają Szpieg na Europie i nieco sztampowy Sen dylatacyjny, ale to wciąż solidne opowiadania. Bardzo podoba mi się także to, jak umiejętnie Reynolds lawiruje pomiędzy zagadnieniami zbliżonymi do hard SF (transhumanizmem, rozwojem technologii i rozmaitymi powiązanymi problemami) a konwencją sensacyjną, w której znacznie ważniejsza jest szybka akcja i rozmiar blastera.

Jeśli chodzi o pisarzy wydawanych dotychczas w Polsce, Reynolds wydaje się jedną z najsolidniejszych opcji dla fanów space opery. Co prawda książek tego gatunku przybywa – ukazują się między innymi teksty Iana Douglasa, Evana Curriego, a samego Reynoldsa MAG zastępuje wspomnianym już duetem Cobley & McAuley – więc czytelnikowi wyboru nie zabraknie, ale zawsze szkoda, kiedy przestaje się publikować powieści dobrego autora.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
9.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Północ galaktyki (Galactic North)
Cykl: Przestrzeń objawienia
Autor: Alastair Reynolds
Tłumaczenie: Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski
Wydawca: MAG
Data wydania: 21 marca 2014
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Format: 135x200 mm
ISBN-13: 978-83-7480-426-4
Cena: 35 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.