» Recenzje » Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012

Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012


wersja do druku

Recenzja pracy

Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012
Szczegóły dyplomu

Autor: Janek Koza
Pozostali autorzy: brak
Temat: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012
Słowa kluczowe: kult, słowo, muzyka, kino&TV, sztuka, scena, sport, rytuały
Data egzaminu: kwiecień 2012
Zestaw pytań: standardowy zestaw pytań na Polterze
Recenzent: dr Jakub Jankowski

Pytania recenzji

1. Czy treść pracy odpowiada tematowi określonemu w tytule?

Tak, autor konsekwentnie realizuje zagadnienie sformułowane w tytule rozprawy.


2. Ocena układu pracy, podziału treści, kolejności rozdziałów, kompletności tez itp.

Praca posiada przejrzysty i zrozumiały układ. Składa się ze spisu rzeczy, wywiadu z autorem, biografii tegoż, prologu, siedmiu rozdziałów głównych (Kult słowa, Kult muzyki, Kult kina&TV, Kult sztuki, Kult sceny, Kult sportu, Rytuały), epilogu oraz aneksu w postaci recenzji dr Adama Ruska. Rozdziały ułożone są w kolejności arbitralnej, ale niewartościującej badanych segmentów życia kulturalnego. Podział zagadnień jest wyczerpujący, aby dać pełen ogląd zjawiska partycypowania w kulturze członków badanego społeczeństwa. Poczynione obserwacje są kompletne, co wynika z dobrego doboru problemów w każdym segmencie i rozpatrywania postawionych kwestii z różnych punktów widzenia.


3. Merytoryczna ocena

Praca znakomicie i szeroko komentuje fenomeny społeczne, sygnalizując wiele zjawisk patologicznych, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy. Autor w sposób dojrzały i obiektywny zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie powodować mogą zbyt drastyczne metody rozwiązywania pewnych problemów (np. w "Literach", str. 17, rozdział 1; w "GMO", str. 31, rozdział 1; czy w "Selekcji[/q[, str. 35, rozdział 2). W dużej mierze widzimy we wskazanych przykładach, jak Polacy podchodzą do kwestii segregacji rasowej, modyfikowanej żywności czy nowelizacji ortograficznej języka polskiego.

Autor pisze o ludziach, którzy zostają rzuceni w środowisko, do jakiego pozornie nie pasują i obserwuje, co z tego wynika. Ta empiryczna metoda pracy doskonale współgra z częścią opisową, skupiającą się na analizie ogólnoludzkich zachowań (np. [q]SMS"
, str. 19, rozdział 1; "Kabel", str. 20-29, rozdział 1; czy "Autobus", str. 92, rozdział Rytuały). Eksperymenty na bohaterach prowadzą do zaskakujących, acz celnych wniosków końcowych.

Autor porusza się między formami krótkimi (ilustracje, paski), jak i dłuższymi (kilkustronicowe wyczerpujące analizy). Bogactwo treści i formy, mimo surowego tonu, w jakim utrzymana jest rozprawa, bardzo dobrze odpowiada postawionemu problemowi badawczemu.


4. Czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie?

Rozprawa wpisuje się w szereg tego typu prac z zakresu badań nad zachowaniami społecznymi, szczegółowo analizujących wybrane kategorie. Choć dotyczy analizy społeczeństwa polskiego, to wpisuje się w kontekst uniwersalny, co pozwala sformułować merytoryczne uwagi co do jakości życia ogółu oraz wskazać próby ulepszenia tegoż. Jest to analiza o tyle cenna, że wiele segmentów kultury tutaj analizowanych przeżywa kryzys, którego źródeł jeszcze nikt w pełni nie wskazał.


5. Charakterystyka doboru i wykorzystania źródeł

Wybrany do analizy materiał znakomicie ilustruje problematykę zachowań społecznych w życiu kulturalnym. Analiza odbywa się na podstawie zachowań konsumenckich na wielu płaszczyznach i daje w miarę pełny obraz problemu.


6. Ocena formalnej strony pracy (poprawność języka, opanowanie techniki pisania pracy, spis rzeczy, odsyłacze)

Rozprawa jest napisana poprawnym jęz. polskim i poza nielicznymi wizerunkami nagości (usprawiedliwionymi charakterem pracy) nie zawiera poważniejszych usterek ani w języku rozprawy, ani w kwestiach formalnych uwzględnianych przy pisaniu prac naukowych.


7. Sposób wykorzystania pracy (publikacja, udostępnienie instytucjom, materiał źródłowy)

Praca mogłaby w okrojonej wersji posłużyć za znakomity katalog wystawowy, a po wyeliminowaniu drobnych błędów oraz ewentualnym rozszerzeniu listy przykładów i części teoretycznej, stanowiłaby znakomity materiał na publikację książkową w szerokim obiegu.


8. Inne uwagi

Praca jest dosyć niechlujna, na co zwraca uwagę dr Adam Rusek w swojej recenzji. Pisana odręcznie nastręcza pewnych kłopotów w rozszyfrowaniu przekazu słownego i graficznego.

Pracę oceniam jako dobrą (4)

Ocena do wpisania na dyplomie: 8/10
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012
Scenariusz: Janek Koza, Adam Rusek, Magdalena Rucińska
Rysunki: Janek Koza
Wydawca: Fundacja Tranzyt, Centrala
Data wydania: 2012
Liczba stron: 100
Format: 191x222 mm
Oprawa: miękka, kolorowa
Druk: kolorowy
Cena: 34,90 zł



Czytaj również

Janek Koza: Złe Sny
Nie śniłem, że byłem na wystawie Kozy

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.