» Recenzje » Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży

Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży


wersja do druku

Rozrabianie – to, co dzieci lubią najbardziej

Autor: Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk

Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży
Gry planszowe nie są hobby zarezerwowanym dla ludzi dorosłych; w wiele tytułów mogą grać nastolatki. Dzieci poniżej 10 roku życia także miło spędzą czas z planszówką, pod warunkiem, że będzie ona dostosowana do ich możliwości. Zastanówmy się: czego wymagamy od gry dla dzieci? Na pewno oczekujemy, że będzie ona bezpieczna, kolorowa, prosta; nie zaszkodziłoby też, gdyby wspomagała rozwój małego człowieka. Reiner Knizia, jeden z najwybitniejszych autorów w planszowym środowisku, zaprojektował taką grę. Została ona wydana przez wydawnictwo Egmont, a jej tytuł Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży wyraźnie wskazuje, że akcja toczy się w świecie znanym z czasopisma i strony internetowej dla przedszkolaków.


Grafika i bezpieczeństwo

W pudełku Opowieści z podróży znajdziemy 5 solidnych dwustronnych plansz z 2 lokalizacjami na każdej stronie, co daje nam w sumie 20 różnych miejsc. Wszystkie plansze są ładne, kolorowe i na każdej znajduje się jakiś Pluszak, np. Kolec (jeż), Pusia (owca), Łatek (pies), Tulek (miś) lub Zdrapka (kotka). Ta ostatnia jest główną bohaterką gry – jedyny pionek przedstawia właśnie ją. Oprócz wspomnianych elementów w pudełku znajduje się duża kostka sześciościenna i 40 kartoników z obrazkami przedmiotów lub zwierząt.

Pluszaki Rozrabiaki są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 lat, dlatego musimy popatrzeć na elementy gry pod kątem bezpieczeństwa. Plansze, żetony i kostka ze względu na wytrzymałość nie budzą żadnych zastrzeżeń. Pewien niepokój wywołuje mała plastikowa podstawka do Zdrapki; z powodu wielkości może zostać połknięta przez małe dziecko. Gdy ktoś taki bierze udział w rozgrywce, warto grać bez podstawki.


Prostota zasad

Przygotowanie rozgrywki jest bardzo krótkie – należy ułożyć plansze w rzędzie i potasować żetony. Po kolei każdy gracz bierze żeton, odkrywa go i kładzie go obok dowolnej lokalizacji. Następnie opowiada krótką historyjkę, która łączy żeton z miejscem. Potem żeton zostaje zakryty i kolejna osoba wykonuje czynności opisane wyżej. Gdy obok każdej lokalizacji będzie już leżał zakryty żeton, do gry wkracza Zdrapka. Pionek kotki należy umieścić na dowolnym miejscu. Następnie najmłodszy gracz rzuca kostką i przesuwa Zdrapkę o wskazaną liczbę pól. Potem gracz stara się przypomnieć sobie, jaki obrazek jest na żetonie, obok którego stoi pionek. Może pomóc sobie, powtarzając historyjkę, a potem mówi, co jest na kartoniku, i odkrywa go. Jeśli zgadł, bierze obrazek jako punkt, dobiera nowy żeton i opowiada historyjkę łączącą go z miejscem. Na końcu zakrywa obrazek. Gracze po kolei przeprowadzają swoje tury. Od chwili, gdy skończy się stos żetonów, gra trwa już tylko do momentu, kiedy Zdrapka trafi na miejsce, przy którym nie ma kartonika. Kto ma najwięcej żetonów – wygrywa.

W instrukcji znajdziemy wariant dla najmłodszych dzieci. Opowiadanie historyjek może być za trudne dla 4- czy 5-latków, dlatego autor proponuje, aby dorośli pomagali dzieciom i tworzyli opowieści. Grę można również dopasować do wieku dziecka poprzez użycie mniejszej lub większej liczby żetonów (im mniej kartoników, tym krótsza gra).

Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży sprawią dużą radość dzieciom, a dorośli docenią grę za walor edukacyjny. Omawiany tytuł pozwala rozwijać u dziecka następujące zdolności: koncentrację, pamięć, budowanie zdań. Według informacji na pudełku gra jest przeznaczona dla osób w wieku od 4 do 104 lat, jednak moim zdaniem najbardziej będzie odpowiadać dzieciom w przedziale 4–12 lat.

Plusy:
+ wspomaga rozwój dziecka,
+ bezpieczne elementy (z wyjątkiem podstawki),
+ kolorowa grafika odpowiednia dla dzieci.

Minusy:
– głównie dla dzieci w wieku 4–12 lat.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Pluszaki Rozrabiaki: Opowieści z podróży
Typ gry: eukacyjna, pamięciowa
Projektant: Reiner Knizia
Ilustracje: Małgorzata Dumańska, Krzysztof Czulec
Wydawca oryginału: HUCH! & friends
Data wydania oryginału: 2011
Wydawca polski: Egmont
Liczba graczy: od 2 do 5 osób
Wiek graczy: od 4 lat
Czas rozgrywki: ok. 15 minut
Cena: ok. 70 złCzytaj również

FITS Travel
Dobrze się układa!
- recenzja
Pędzące Ślimaki
Błyskawice w muszelkach
- recenzja
Tytus, Romek i A'Tomek
Narysuj swój komiks
- recenzja
Asteriks i spółka
Memory z Galami
- recenzja
Pędzące Jeże
Młodsi bracia Żółwi
- recenzja
Hobbit
Pionkiem tam i nie z powrotem
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1
Sądząc z opisu gra faktycznie godna uwagi, jeśli ktoś poszukuje tytułu dla kilkulatka. Do Gwiazdki jeszcze trochę czasu, ale postaram się zapamiętać.
21-07-2011 22:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.