string(15) ""
» Blog » Piszę grę
20-05-2021 18:52

Piszę grę

Odsłony: 113

Piszę grę. Nie żeby to było coś nowego, gry piszę od pewnie 25 lat, co nie znaczy, że jakąkolwiek napisałem (no dobra, napisałem do końca kilka, między innymi Ultimę bez AI, kiedyś szachy bez AI, Atak z kosmosu – strzelankę – z "AI"). Mowa o grach komputerowych.

No i teraz mała uwaga. Gra ta nie powstaje dlatego, że mam marzenie zrobić grę komputerową. Po prostu zrobiłem prototyp gry karcianej, takiej wicie, z kartami i stwierdziłem, że testowanie tego to jest mordęga. Nie dość że karty i tak robiłem na kompie (do druku), to potem przeróbki to było mazanie długopisem po karteczkach/proxach i potem ponowny druk, do którego nie doszło – stwierdziłem, że to bzdura, lepiej zrobić prototyp na kompie i jak już zadziała to wydrukować.

No i na czym stanęło? No na tym, że zacząłem pisać i nawet cośtam miałem, miałem piękne karty, jakiś tam interfejs gracza ale stwierdziłem, że to bzdura. Bo napiszę grę, a potem żeby napisać nową będę miał kilobajty tekstu (kodu źródłowego) do przerobienia. Więc wymyśliłem, że napiszę silnik gry, potem na silniku będzie można oprzeć mechanikę konkretnej gry a dopiero gdy taka mechanika powstanie to sobie zrobię interfejs użytkownikach (przy atrakcyjnych dla nas osobach mówi się "ju aj").

Status prac? Silnik jest w fazie testów i uzupełniania. Mechanikę mam już opisaną, teraz ją tylko napisać (tak, nie-programistów może dziwić to, że "tylko" – w praktyce jak już mamy wszystko przemyślane na kartce to programowanie to pestka). Interfejs gracza? Na razie jeszcze o tym nie myślę, mam jeden kilogeekowy pomysł, czy go zrealizuję – to się okażę.

Po co o tym piszę? Żebyście mnie kopali w zad co jakiś czas gdy się będę obijał i prace staną.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Heh, fajno ;-)

21-05-2021 08:48
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Och, przypomniałeś mi, ze dwa lata temu zacząłem też swoją grę. Podstawa cała już jest. Potrzeba mi 2 dni na dopracowanie.

24-05-2021 10:17
Exar
   
Ocena:
0

No i wyszło jak zawsze - urlop i wypadłem z rytmu i nic nie pisałem od ładnych kilku dni. Są jednak pozytywy - wrzuciłem całość na git-huba (to taki serwer, który pozwala na zarządzanie wersjami kodu) więc temat nie ucieknie i zawsze będę miał najnowszą wersję do edycji. 

Kolejny krok to zorganizowanie sobie wersji przenośnej kompilatora - żebym mógł pisać gierkę na dowolnej maszynie a nie tylko na jednym PCcie.

05-06-2021 08:10
Kaworu92
   
Ocena:
0

Fajno ;-)

05-06-2021 15:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.