Pieśń elfa - Elaine Cunningham

Autor: Dargas

Pieśń elfa - Elaine Cunningham
Książka Elaine Cunningham jest (po Cieniu Elfa) drugą z cyklu Pieśni i Miecze. Na jej łamach możemy ponownie spotkać Danilo Thann'a, Arilyn Księżycową Klingę, Elaitha Craulnobur'a oraz wielu innych bohaterów, których losy łączą się z miastem Waterdeep.

W porównaniu do poprzedniej części autorka poprzestawiała troszeczkę konfiguracje wspólników oraz ich działań, co niewątpliwie podnosi walory książki.

Akcja Pieśni Elfa toczy się wokół pewnej śmiertelnej intrygi, w którą to wplątani są Harfiarze - reprezentujący w tej książce jakby rolę Miecza, oraz Bardowie - promujący Pieśń. Tym razem na Harfiarzy spada klątwa w postaci czaru, który wypacza pamięć bardów i sprowadza poważne zagrożenie na przywódców Waterdeep. Jedyną szansą na zwycięstwo jest połączenie magii, miecza oraz pieśni… i tak to drużyna śmiałków władających tymi przymiotami wyrusza przywrócić dawny porządek.

Autorka w bardzo umiejętny sposób łączy wady i zalety tworzonych przez siebie postaci w splatający się gobelin wrażeń dla czytelnika. Danilo Thann staje się wspólnikiem swojego śmiertelnego wroga - Elaith'a Craulnobur'a, którego zachowanie będzie wprowadzać czytelnika w zdumienie, radość, wściekłość a czasami także śmiech - znakomite dialogi Danila z Elaith'em, oraz pewniej krasnoludki, która to jest … bardem. W cały splot wydarzeń Elaine Cunningham wplotła wiele moralizatorskich sentencji oraz zdarzeń.

Takie postawienie sprawy ukazuje czytelnikowi sytuacje gdzie pobieżna ocena kogoś lub czegoś może doprowadzić do tragedii. Książka jak przystało na Elaine Cunningham jest oczywiście dodatkowo naznaczona dużą dawką humoru i czasami nieprzewidzianych zwrotów akcji.

Dodatkowym atutem Pieśni Elfa jest przybliżenie znaczenia i zasad funkcjonowania Lordów Waterdeep oraz przypomnienie kilku faktów z historii Harfiarzy. Jedyną wadą zauważalną w książce jest podjęcie przez autorkę kilku wątków, które to nie znajdują swojego wyjaśnienia.

Pieśń Elfa jest książką niewątpliwie godną polecenia wszystkim fanom Forgotten Realms. Kolejny dobra pozycja Elaine Cunningham, która staje się wyróżniającą się autorką FR dla polskiego czytelnika. Polecam i niech magia będzie z tymi, którzy na to zasłużyli...