» Yu-Gi-Oh! TCG » Artykuły » Panie, ale to się świeci!

Panie, ale to się świeci!


wersja do druku

czyli o Rarity w Yu-Gi-Oh

Redakcja: 27383

Rarity jest dość ważną rzeczą w karciankach kolekcjonerskich, choć w niektórych pomijaną (za przykład może służyć choćby Legenda Pięciu Kręgów). Określa jak rzadko występuje dana karta w boosterach i ocenia jej wartość (choć nie zawsze, zdarzają się karty częste i grywalne, jak i naprawdę rzadkie i słabiuśkie – dop. red). W porównaniu do innych karcianek, w Yu-Gi-Oh! mamy do czynienia z bardzo dużą ilością rarity. Wyróżniamy ich aż 15. Poniżej postaram się przedstawić i omówić różnice w poszczególnych symbolach rzadkości. Zaczynajmy. Standardowe Rarity
  • Common
Commony to najzwyklejsze karty, które nie posiadają żadnej folii. Potwory mają czarny napis, a spelle i trapy biały. Występuje w każdym boosterku.
  • Rare (R)
Rarki czyli karty rzadkie można łatwo rozpoznać. Każda Erka: potwór czy spell/trap, posiada nazwę świecącą się na ostry kolor srebrny. Podobnie jak Common nie posiada żadnych folii. Występuje w każdym boosterku, ale tylko jedna.
  • Super Rare (SR)
Super Rarki to karty naprawdę rzadkie. Posiadają folię, czyli są Holosami. Ich powierzchnia pokryta jest folią, ale świecącą ma tylko obrazek. Nazwa jest taka jak przy Commonie - u potworków czarny, a przy spellach/trapach biały. Można ją zdobyć w Boosterkach, lecz szansa na jej trafienie zamiast Rarki jest jak 1:5.
  • Ultra Rare (UR)
Ultra Rarki także są Holosami. Różnią się od powyższych tylko tym, że posiadają świecącą się na złoto nazwę karty. UR są niestety dość drogie, ze względu na rzadkość. Szansa trafienia takowej wynosi 1:12.
  • Secret Rare (ScR)
Secret Rare to naprawdę drogie karty. Ten rodzaj rzadkości przestał być produkowany na jakiś czas (od dodatku Soul of the Duelist), lecz został reaktywowany w Strike of Neos. Różni się od pozostałych rodzajem folii. Ta używana w Secret Rare mieni się we wszystkich kolorach. Poza tym wygląda jakby miała na sobie confetti. Podobna rzecz jest z nazwą. Szansa, że trafimy Secret Rare w boosterze wynosi 1:24, czyli jedna na Box danego dodatku.
  • Ultimate Rare (UtR)
Ultimate Rare to dość nowe rarity, które zastąpiło Secret Rare w Soul of the Duelist. Jest ono jakby dodatkową rzadkością, gdyż karta będąca Rare, Super Rare czy Ultra Rare mogła się również trafić w Ultimate Rare. Obecnie może tylko Ultra Rare. Ta rzadkość ma to do siebie, że karta jest trochę cieńsza oraz ma bardzo jaskrawą folię, przez co niektóre arty rażą w oczy. Posiada również coś na wzór znaków wodnych. Ponadto, świeci się również atrybut karty, a przy potworach gwiazdki mówiące o levelu danego stwora. Nazwa karty jest taka jak w Ultra Rare.
  • Ghost Rare (GR)
Ghost Rare to obecnie najrzadsza rarity w karciance. Została zapoczątkowana w Tactical Evolution i ciągnie się po dzień dzisiejszy. Tylko jedna karta na cały set może być Ghost Rare - ta, której art ozdabia opakowanie boostera. Czym się różni? Nazwa świeci się ostrzej od Secret Rare (również we wszystkich kolorach), a patrząc na obrazek nie uda nam się go zobaczyć. Dopiero po przyjrzeniu się pod kątem, zauważamy go z usuniętymi niektórymi kolorami. Stąd własnie nazwa "Ghost Rare". Szansa, że trafimy taką kartę wynosi, uwaga!, 1 na 36 Boxów. Przypominam, że w 1 Boxie mamy 24 Boostery. Dla porównania, obok znajduje się wersja Secret Rare tej samej karty. Niestandardowe Rarity
  • Short Print (SP)
Właściwie nie można nazwać tego rzadkością, ale należy wspomnieć, że coś takiego istnieje. Jest to zwyczajny Common tylko rzadziej trafiający się w Boosterze od innych.
  • Normal Parallel Rare (NPR)
Jest to jeden z rodzajów Parallel Rare. Wygląda jak zwyczajny Common, aczkolwiek kiedy jest skanowany to ukazuje się naszym oczom taki jakby „labirynt”. Wydawane specjalnie przez Hobby League.
  • Super Parallel Rare (SPR)
Wygląda jak Super Rare, ale kiedy spojrzy się na nią pod światłem słonecznym, charakterystycznie się mieni. Również występuje „labirynt” przy skanie. Wydawane specjalnie przez Hobby League.
  • Ultra Parallel Rare (UPR)
Na pierwszy rzut oka – Ultra Rare. Jednak, jak w przypadku Super Parallel Rare, w słońcu mieni się charakterystycznie na wszystkie kolory. Występuje „labirynt”. Wydawane specjalnie przez Hobby League. UWAGA! Zdarza się, że na większych imprezach jak Mistrzostwa Polski czy Europy, rzadkości Parallel Rare nie są dozwolone do grania ze względu na to, że są grubsze i bardziej wygięte od normalnych kart. Na mniejszych turniejach raczej można grać.
  • Gold Ultra Rare (GUR)
Jest to niestandardowa rzadkość charakterystyczna tylko dla jednego boosterka – Gold Series 1 i 2. Folia jest zupełnie taka sama jak przy Ultra Rare, nazwa także jest złota. Ponadto ramki, które są zazwyczaj szare, w tym przypadku są złote i mieniące się w słońcu. W tej rzadkości gwiazdki informujące o poziomie stwora się świecą.
  • Prismatic Secret Rare
Jest to europejska wersja Secret Rare. Mienią się trochę inaczej niż Secret Rare i napis też jest pokryty holograficzną folią.
  • Ultra Secret Rare
Niczym się nie różni od Ultra Rare, prócz tego, że nazwa karty nie jest złota, lecz mieniąca się tak jak w Secret Rare. W Yu-Gi-Oh! TCG istnieje tylko 7 kart wydanych w tej Rarity.
  • Secret Ultra Rare
Ta rzadkość nie różni się niczym od Secret Rare, prócz nazwy karty, która jest złota jak w Ultra Rare. Jedyną kartą znaną w tej rzadkości jest Gaia, the Dragon Champion z pierwszej edycji boosterka Legend of Blue-Eyes White Dragon. Ta rzadkość jest uważana raczej za missprint. Uwaga! Wygląd tutejszych obrazków może się różnić od kart w rzeczywistości, ponieważ są to tylko zeskanowane karty. Głównie chodzi o Ultimate Rare, gdyż w rzeczywistości nie są takie ciemne. W nawiasach zostały podane skróty. Podsumowując, trochę tego jest, ale uważam iż taka różnorodność w Rarity nadaje karciance Yu-Gi-Oh kolorytu i robi ją o wiele ciekawszą, a otwieranie boosterków jest tym bardziej ekscytujące.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: rarity | Yu-gi-oh



Czytaj również

Komentarze


~reaper

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Artykulik fajny ale np.w tych dodatkach co są teraz można trafić np.1 rare i inne rarity tzn.rare i super i commony itp.xP
09-08-2009 20:46
~Gracz

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie wspomniałeś o Duel Terminal Rare Parallel Rare, jest to najnowszy rodzaj rarity w TCG. Ponad to lepiej by wyglądało jak byś wrzucił zdjęcia, a nie skany kart (na skanach nie za bardzo to widać)
09-08-2009 21:36
27383
   
Ocena:
0
@ gracz
Zauważyłem, że bardzo dobrze znasz się na YGO. Nie zechciałbyś może jakiegoś artykułu napisać? Zachęcam do kontaktu na gg 7515577
09-08-2009 21:48
Dizel07
   
Ocena:
0
graczu, nie każdy posiada wszystkie rarity w domu.
10-08-2009 00:00
Blacks
   
Ocena:
0
Nie wspomniałem nic o Duel Terminalach, ponieważ jest to na razie tylko testowa rarity i nie można nią grać na turniejach.
11-08-2009 02:15
~kempy

Użytkownik niezarejestrowany
    Rarity a L5R
Ocena:
0
Wbrew temu co napisał autor, rarity w Legend of the Five Rings CCG istnieje. Mamy chociażby w boosterach/starterach karty rzadkie (Rare), nieczęste (Uncommon), częste (Common) oraz Zapewnione (Fixed).
29-08-2009 00:38
Dizel07
   
Ocena:
0
Rarity istnieje w prawie każdej karciankce, ale w żadnej nie jest aż tak bardzo ukazana.
28-10-2009 09:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.