string(15) ""
» Blog » [POP] Profesjonalne Olewanie Polterowe
15-11-2008 18:59

[POP] Profesjonalne Olewanie Polterowe

Odsłony: 10

Była kiedyś sobie recenzja pewnego dodatku, która miała być wysłana do Potte... Poltera. I została. Z początku było całkiem miło. Ofc drogą mail'i.

Nukereal 16.08
Mam dwa teksty które chciałbym opublikować na stronie DnD Polter. Jeden to moja recenzja Świątyni Drowów (zauważyłem że nie ma jej na stronie), druga tłumaczenie klasy Swordmage'a na język polski- odpowiednio skompilowanego z kilkoma preview'ami.
Pozdrawiam.
Nukereal

Pan z Redakcji 16.08
Witam
Melduję obebranie tekstów, zabieram się do lektury. Na dniach wyślę wiadomość dotyczącą dalszych losów prac.
Pozdrawiam

Szybka odpowiedź, pozostało czekanie na sprawdzenie... mijał jeden dekadzień a tu nic. Zdecydowałem się napisać podobnie.

Nukereal 26.08
Minęło już kilka ładnych dni- co jest z pracami?

Trzy dni później...

Pan z Redakcji 29.08
Witaj.
Po zapoznaniu się z pracamu muszę stwierdzić, że tłumaczenie Maga miecza nie nadaje się do publikacji. Głownie chodzi o kompozycję tekstu, któa jest niezgodna z kanonem edycji 3.5 oraz rażące błędy jezykowe. Ogromna większość tekstu jest napisana tak, że czytelnikmusi się domyślać o co chodzi. Artykuł sprawia wrażenie przetłumaczonego za pomocą tłumacza komputerowego.
Z drugeij strony, recenzja prezentuje całkiem znośny poziom, aczkolwiek również wymaga sporo korekty. Przedstawię ją reszcie redakcji, celem konsultacji na temat jej dalszych losów.

Nukereal 29.08
Aha- to dobrze, bardziej nastawiałem się na publikacje recenzji. Dziękuję za odzew.

Pozdrawiam.
Odpisano dość późno, ale no cóż... co do oceny nic nie mam. Co prawda nie wiem jak miała być zgodna z kanonem 3.5 jeśli była materiałem do 4 edycji. Artykuł po części mógł brzmieć kulawo poprzez stosowanie terminologii forumowej i ofc, moje błędy. Czekałem więc na dalsze losy i korektę. Odpisałem w poprawno-poltkowym stylu czekając... i czekając... naiwny byłem, ni ma co. Gdy to napisałem już wiedziałem że mnie olano.

Nukereal 4.09
Przepraszam za namolność, ale chciałbym wiedzieć czy coś zdecydowano odnośnie recenzji- czy będzie opublikowana czy nie. Z góry dziękuję za uwagę.

Miałem racje. Odpowiedź 9 dni później nie wiele wyjaśniała.

Pan z Redakcji 13.09
Witaj
Nie myśl tylko, że urwałem z Tobą kontakt. Po prostu jeszce ni ustalono co stanie się z pracą, część redaktorów miała problem z otworzeniem pliku, ale wszystko powinno być już ok.
O wszystkim będę informował na bieżąco.

Odpowiedzi nie ma do dziś. Czekałem, zapomniałem.
Boli mnie jedna rzecz. Nie usłyszałem jasno- tak lub nie. Olano mnie kompletnie. Zamiast powiedzieć "Nie opublikujemy recenzji" i grzecznie podziękować zignorowano. Zabawne nie?
PS. W obrazku jest przekleństwo tak, ale skojarzyło mnie się idealnie z sytuacją. Mam nadzieję że nikt nie zainterweniuje i nie zdejmie mnie Staff of Banning +7.
Danke.

Komentarze


10679

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mayhnavea- racja, nie chodzi o cały Polter- ale również nie chodzi mi o jeden dział. Raz była inicjatywa stworzenia działu o DDM (Dungeons & Dragons Miniatures) . Oczywiście poszliśmy do działu gier bitewnych. Z początku ślicznie, pytano o działy oraz o artykuły. Potem kontakt urwał. Od tak, mimo pytań.
Co do formatu- rtf jak już wspomnniał Dreamwalker nie należy do najlepszych. Skoro nie mam Office'a Microsoft'u napisłem w OpenOffice. Racja mogłem w formacie .doc lecz nie pomyślałem. Nikt nie poinformował o tym że jest problem. Dowiedziałem się dopiero później i to raczej w formie wymówki (wcześniej mógł ocenić, a potem nastąpiły problemy?) .
Borejko- myślę o skomplikowanej selekcji wpisów... ale chyba to działa na systemie polecanek więc to nie dzieło Poltka. :)
17-11-2008 15:20
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+9
Cześć. Pozwolicie na odpowiedź drugiej strony?

Kwestia tekstów ze strony WotC nie jest jasna. Mamy wprawdzie status strony oficjalnej i pozwolenie ISA na tłumaczenie i publikację artykułów, jednak z zastrzeżeniem: nie mogą to być żądne fragmenty podręczników (tak więc odpadają w zasadzie wszelkie Excerpts, Previews... Dlaczego tak? Wydawnictwo nie raczyło wyjaśnić).

Tak czy inaczej - i Tobie, i dreamwalkerowi należą się przeprosiny. Ostatnie kilka miesięcy (a na pewno wrzesień-listopad) dział był bardzo zaniedbywany, choć piszę to z przykrością. Jeszcze w tym tygodniu najpewniej nie będziemy publikować jak dawniej - jesteśmy zmuszeni do niemal całkowitej reorganizacji zespołu redakcyjnego. M.in. "Pan z Redakcji" (zakładam, że chodzi o Thorona) z racji braku czasu złożył przed kilkoma dniami rezygnację. Teraz przejmę bezpośredni nadzór nad napływającymi pracami i postaram się zadbać, by wszystkie związane z nimi sprawy były załatwiane szybko (zajadę się, ale - do dwóch tygodni [przy czym nie obejmuje to ewentualnej publikacji - to czasem może potrwać dłużej]).

Tymczasem: nie wiem, co nawaliło po drodze. Wzmiankowane teksty zostały ocenione, skomentowane... Najwyraźniej odpowiedzi do Was nie dotarły. To przykre i nie powinno mieć miejsca. Postaramy się w przyszłości unikać podobnych wpadek. Zapewne sam skontaktuję się z Wami w ciągu kilku dni, gdyby tak się jednak z jakiegoś względu nie stało - o ile wciąż macie chęć współpracy, napiszcie do mnie (na GG - zwykle jestem niewidoczny, ale obecny - albo maila podanego w profilu, ew. PW w serwisie).

PS: dreamwalker - tylko DOC wchodzi w grę, bo przy użyciu tego formatu najwygodniej nam się pracuje; ODT powoduje problemy, a np. HTML czy PDF pozwalają jedynie na przejrzenie tekstu, wykluczając nanoszenie jakichkolwiek poprawek czy komentarzy w tekście - co dla celów redakcji ma kluczowe znaczenie.
17-11-2008 19:27
13918

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
No w końcu normalnie odpowiedział Zsu (przy czym minus dałem przypadkowo, a odkręcić się nie da)
Natomiast zupełnie nie wiem o jakiej prozie życia pisze Mayhnavea.
Wysyłając gdziekolwiek teksty wysyłam w 2-3 formatach (ku wygodzie redaktorów). Nukereal miał prawo tego nie wiedzieć. Natomiast prawem poltera jest dobry tekst wychwycić nawet jeśli będzie on zapisany w formacie .doc w wersji 95, lub np. epoc/app
Redakcja poważanego i cenionego serwisu powinna mieć pośród swoich osób kogoś kto używa Open Office'a lub chociaż znajomego do którego można przesłać ten tekst i przerobić na .doc.
W innym przypadku jest serwisem fanowskim, ale kiepskim.
Absurdalne, ale niektóre rzeczy trza tómaczyć łopatologicznie.
A tak wszyscy machają flagami i krzyczą "nic się nie stało nic się nie stało".
Pododnie jak ta dyskusja.
Z pierwszej strony blogów znikneła, lepiej wyłowić na pierwszą historię Pana z Danzig'a niźli notę krytyczną.
Ah! jakie to swojskie.
I jeszcze raz thnx dla Zsu-Et-Am że potrafi (jako jeden z niewielu) napisać co i jak.
17-11-2008 20:13
Rebound
    Borejko
Ocena:
+5
Noty na pierwszej stronie są wyświetlane wg ocen użytkowników. Powstrzymaj się, proszę, z teoriami spiskowymi :).
17-11-2008 21:25
10679

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Zsu-Et-Am
Przeprosiny przyjęte- nie spodziewałem się takiej reakcji. Myślałem o pacyfikacji/zlaniu/krytyce. Byłoby to w polskim stylu. Dzięki.
Borejka i Rebounda dysputa o wyświetlaniu
Gdybym doszukiwał się teorii spiskowych zauważyłbym iż po tej wypowiedzi notka pojawiła się w polecanych. ;)
17-11-2008 21:44
dreamwalker
   
Ocena:
0
Przeprosiny przyjęte

A HTML można przecież edytować :>
17-11-2008 21:56
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
@Nukereal

Stary i to cie rusza? Ja na publikację tekstu do Młotka czekam od ponad 11 miesięcy i regularnie raz na 2 miechy dostaje info - robi się, będzie niebawem :)
17-11-2008 22:00
13918

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
W takim tempie jak redakcja tekstu Karczmarza, Warhammer może doczekać się wesrsji WFRP 3 ed online.

@Rebound: Teorii spiskowej nie ma tylko w pewnym momencie obydwa teksty miały po 11 głosów, a Pan Stary czy Jaśko z Breslau, jest chyba mniej ciekawy (dla fundomu, poza kilkoma fundomersami) niż ten wpis.
Ale ocena zależy od punktu siedzenia w Breslau, czy przed monitorem.
17-11-2008 22:07
10679

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Karczmarz
To co milczysz, zrób notkę! :P
Borejko
Może nawet wersji 3.5!
17-11-2008 22:12
KRed
   
Ocena:
+2
@ Karczmarz
Masz na myśli tę przygodę, którą wysyłałeś do działu dwa razy, z dwóch różnych okazji? Dziwię się, że jakiś frajer podjął się jej łatania :] Powinno się ją "profesjonalnie" uwalić po tym jak odmówiłeś poprawiania.
17-11-2008 22:23
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
@paskud

Czy frajer czy nie, nie mi oceniać, wiem za to że po deklaracji owego "frajera" w sprawę zaangażowało się ponad 6 osób, wszyscy dostali ode mnie terminy, wszyscy się wywiązali tylko kurcze no, wasz dział jakoś tak nie za bardzo.
17-11-2008 22:33
KRed
    Karczmarzu,
Ocena:
+3
To po co to gadanie o jedenastu miesiącach? Karp wyrwał się, z ofertą przemodelowania całego scenariusza, sześć miesięcy temu ;D Ponieważ odwala robotę za autora, to trudno mówić o standardowej "redakcji tekstu". Ja bym to traktował raczej jako przysługę :]

Dział, raz zrezygnował z twojego scenariusza. Potem Ty byłeś "sprytny", i kwestia publikacji powróciła. Jak dla mnie, największą pomyłką tej sytuacji, jest odejście od decyzji o niepublikowaniu.

A od kilku miesięcy, to tak samo mój dział, jak i Twój ;)
17-11-2008 23:11
Rebound
    Borejko
Ocena:
+2
Nie wiem jakim cudem nie domyśliłeś się jeszcze, że nie mamy człowieka od oceniania która notka jest "bardziej" i że całość robi się automatycznie ;). Aż tak dużo ludzi nie mamy ;).
17-11-2008 23:37
Fenran
   
Ocena:
+2
Ja to widzę trochę inaczej.

Skoro dostałeś w odpowiedzi na swój tekst wiadomość, że "jest tak słaby, że go nie zamieścimy" (karygodna ortografia to pewien argument, nawet dość solidny), to musiałeś naprawdę wypłodzić coś słabego - przecież Polter nie gardzi darmowymi tekstami i nawet z przeciętniaków stara się coś zrobić, żeby dało się to czytać.

Po drugie, nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości i psuć nerwy i autorów wyobrażenia o sobie - więc nie dziwię się, że nikt nie chciał Ci wprost powiedzieć, że recenzja nie pójdzie. A Ty przedstawiłeś redakcję w złym świetle, że musiała stawać do publicznej obrony - w moim odczuciu to dość niefajne, ale cóż, miałeś do tego prawo, tylko forma wydaje mi się średnio odpowiednia - korespodencja z redaktorem wydaje się urwana w połowie, każdy z Twoich listów do redaktora miał jedną linijkę, więc nie namęczyłeś się szczególnie w celu wyjaśnienia sytuacji.

Ale nie martw się. Jak bardzo złych tekstów byś nie pisał, i jak wiele z nich zostałoby odrzuconych, i tak masz automatyczne poparcie takich osób jak Borejko, które najwyraźniej tylko czekają, żeby ukazać jakieś błędy bądź wypaczenia redakcji Poltera.
18-11-2008 01:33
~Aureus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Aleście się rozpisali. : )
@May: temat tego wpisu był już parę miesięcy temu przeze mnie głośno poruszony.
Ze wszystkich działów, z którymi dotychczas współpracowałem, jedynie o dziale komiksowym mogę powiedzieć, że pracują zaprawdę doskonale. Nigdy nie rzucacie słów na wiatr, trzymacie się terminów, podajecie konkretne, klarowne odpowiedzi, Wasza redakcja jest, mówiąc krótko, mega. : ) Do mojej czarnej listy dołączył dział filmu, który nawet mą kolejną recenzję zredagował, ale potem słuch od nich zaginął.
18-11-2008 07:09
13918

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Rebound. Mylisz się - jestem bardziej tępy.
Nie zwracam uwagi na automat który umieszcza blog na pierwszej stronie tylko na poklepywanie się po plecach, czyli Misi-Pysio pisze śmiesznie o Breslau to jego ocenimy in plus, natomiast jakiś tam Nukereal się poirytował i napisał polterowi "fuk ju " to jemu już nie dajemy "in plus" bo przeca my tu zaglądamy, my tu po polterze serfujemy, dostajemy punkty na smycze, wymieniamy łopinie i wogle se serfujemy i som my zżyći z życiem poltera.
Kto wie czy ocenianie notek typem kastorowym (ciach, bach wyciąć, wywalić) nie byłby lepszy.
@Karczmarz toś strzelił sobie w nogę nie mogłeś zredagować sam sobie tekstu, biorąc przykład z tłumaczy nWoDu?
@Fenran: I plus dla Ciebie, bo w w tym że notka z wyrwanymi z kontekstu (i korespondencji) zdaniami ukazuje Poltera też jest nie fair ze strony Autora.
I wcalę nie siedzę przy monitorze i nie czekam na potknięcie redakcji Poltera. Owszem piętnuje (tak jak w tym przypadku) bo innego rozwiązywania problemów nie widzę w przypadku znanego i cenionego serwisu fanowskiego Poltergeist- ta notka pewnie też byłaby gdzieś w śmieciach portalu .
Bo tak własciwie to polterowcy powinni świętować i już zacząć karnawał, bo po Zuharze do swoich potknięć potrafił się przyznać Zsu.
18-11-2008 07:29
10679

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fenran Więc można od tak kogoś olać? Napisałem mail'a pytającego i wyraźnie było napisane że jedna praca nie przeszła a druga po korekcie może być opublikowana. To czemu wtedy by nie odmówiono? Mam prawo wiedzieć co dalej. Każdy ma. I każdy na pewno woli wiedzieć czemu nic się nie rusza, a nie trwać w niewiedzy.
Co do korespondencji- po co się niepotrzebnie rozpisywać? Większość to była upominanie o odpowiedź. Mogłem wysmażyć 6 linijek o tym lecz po co? Proste pytanie, prosta odpowiedź. Zdania nie są wyrwane z kontekstu- takie były. Że nie elegancko? Nikt nie próbował dżentelmeńsko załatwić sprawy to zrobiłem tak.
Zresztą, prace Aureusa i Dreamwalker'a też były odrzucone co wyjaśnił Zsu-Et-Am. A że Borejko stanął po mojej stronie, to aż tak wielki grzech? Nie można mieć swojego zdania? Nie rozumiem Cię zupełnie.
18-11-2008 07:42
~hallucyon

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Tymczasem: nie wiem, co nawaliło po drodze.

Zsu,

ja Ci powiem, co nawaliło: zabrakło szefa, tak jak w dziale WFRP w okresie wakacyjnym. Nie jest to oczywiście żaden zarzut, a jedynie stwierdzenie faktu, bo zrozumiałym jest, że i szefowie działów borykają się z problemami osobistymi i zawodowymi, studiują bądź pracują, co nieraz może wymusić dłuższą nieobecność.

Chodzi mi o to, że to szef działu jest jedyną osobą, która może zapewnić ciągłość pracy redakcji swojego działu. Żadne zastępstwa tu nie pomogą.
18-11-2008 08:26
~Lolek

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-2
Po pierwsze to dziwne, iż nie zostałeś z poltero.... z moderowany :). Po drugie - zdarza się jednak faktycznie każdej redakcji, co jednak z drugiej strony oznacza braki w kadrze, które przecież można zastąpić redaktorami ogólnymi.
18-11-2008 09:33
rincewind bpm
   
Ocena:
+2
A czemu niby miałby zostać zmoderowany?
18-11-2008 10:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.