string(15) ""
» Blog » PMM - podsumowanie materiałów
22-04-2013 00:14

PMM - podsumowanie materiałów

W działach: PMM, Raport Obieżyświata, Złote Kości | Odsłony: 49

Kilka dni temu opublikowaliśmy w Raporcie ostatni materiał z Pucharu Mistrza Mistrzów. Całość materiałów można obejrzeć tutaj, a Pucharze pisało już mnóstwo osób, choćby Jaxa, Kosmit, Greg, Szponer czy ja sam.

 

Nagrywanie i publikacja tych materiałów to była długa, zawiła i porywająca podróż. Nie mogę się wyjść z podziwu jak dużo osób poświęciło sporo pracy by się ukazały.

Nagranie materiału na Pucharze nie byłoby możliwe gdyby nie (dość nagła) możliwość posędziowania. Kudosy dla Wojtka Rzadka i dla Ivelliosa, że mogłem to zrobić. Kudosy dla Szponer, która użyczyła sprzętu gdy byliśmy w potrzebie. Dla Pepcoka, za doskonały pomysł na i wykonanie promo. No i dla Elyi, której napsułem chyba najwięcej krwi - montowanie fragmentów sesji to mordęga (nagrywanie przy tym to czysta zabawa, wierzcie mi).

Nachodzi mnie jednak pewna myśl - i z góry zaznaczam, że to wyłącznie moja własna osobista opinia -że nie jest tak super jak być powinno. Nagrywanie sesji na takiej imprezie (bo w sumie nie tylko Puchar by pod to podpadał) w taki sposób jak teraz nieco mija się z celem.
Przede wszystkim: kamera noszona przez sędziego przeszkadza i choćbym nie wiem jak się starał, to przeszkadzać zawsze będzie, czy to wywierając mentalną presję na grających, czy przez złośliwość rzeczy martwych (a dodajmy, że to była mała kamerka i lekki statyw). Dalej, trzeba mieć nielichy sprzęt, żeby w warunkach sesyjnych nagrać dobrej jakości film. Mhrok, świeczki, klimat i ograniczony wybór kadru - a chcemy przecież pokazywać takie zagrania, jak operowanie cieniem na twarzach graczy w finałowej sesji Azarina. Dodajmy do tego niezwykle dobry sprzęt do zbierania dźwięku, który jest przecież ważniejszy na sesji niż obraz. Chcemy cichy głos Włodiego, wzbudzający dreszcze na karku, budując napięcie opisem. Wszystko rozbija się o pieniądze. A z drugiej strony, lepszy sprzęt często równa się większy sprzęt równa się bardziej irytujący/rozpraszający.

W ogóle pomysł nagrywania nie jest tak doskonały jak się może niektórym wydawać. Montaż tego to udręka, godziny ślęczenia nad monitorem i wycinania fragmentów nie nadających się do niczego - a nie dość, że nagrywane było tylko to, co widziałem jako sędzia.
Żeby to miało ręce i nogi, wypadałoby żeby na każdej sesji była osobna kamera z operatorem do pilnowania kadru - fajnie by też było, gdyby to nie był sędzia, a ktoś dodatkowo. Każdy gracz i MG powinni mieć swój mikrofonik, dla komfortu doznań słuchowych późniejszego odbiorcy. No i jeszcze drużyna montażystów, najlepiej nie-studentów, żeby materiały dotarły w jakimś sensownym terminie.
Wszystko kosztuje. Już nawet nie pieniądze, a czyjś czas i wysiłek. Nie mówię, że jestem przeciwny filmowaniu sesji. To doskonały sposób na pokazywanie RPG innym ludziom, no i świetny materiał dydaktyczny, jeśli mówimy o sesjach konkursowych. Chcę tylko żeby energiczni zwolennicy tego pomysłu mieli świadomość, jak to sprawdziło się w praktyce.

 

 

 

 

Pora domknąć już ten etap naszej pracy i zacząć myśleć o przyszłości - na horyzoncie, już w ten weekend, Grojkon a na nim Turniej o Złote Kości. "Czas na CHAMSKĄ REKLAMEarglelel..." Dla kompletnie nie kojarzących o czym mówię udało mi się nawet wyprodukować maleńkie co nieco na temat "KONIEC chamskiej reklamyeelghlehehe...."

(tak zdaję sobie sprawę z moich irytujących manier językowych)

Mile wspominam atmosferę z tamtego roku, warto wystartować, polecam.

 

Komentarze


Z Enterprise
   
Ocena:
0
KFC - Fakt, trochę dziś nudo w biurze, kontrahenci nawiali na wczesną majówkę.:)
Poza tym czekam aż skończą rendery pierwszego stratoyagera, a to pewnie będzie dopiero o 12tej :)
22-04-2013 11:49
kaduceusz
   
Ocena:
+3
Włodi:
> powiem szczerze, że dla mnie pewne fragmenty były bardzo pouczające.

Dla mnie też; wiedziałem, że seplenię, ale że aż tak? :oPPP

A serio to jak nie byłem entuzjastą nagrywania sesji PMMowych, tak nie jestem - ciekawe czy ktoś faktycznie coś wyniósł z obieżyświatowych filmików (oprócz tego, że filmowani je sobie obejrzeli - ode mnie dzięki za włożoną pracę). Tak czy owak potencjał poprawy jest spory.

Ale gdyby ktoś pytał, czy nagrywanie na sesjach PMMowych przeszkadza, to moim zdaniem nic a nic. Zasadniczo nawet nie zwróciłem uwagi, że coś było nagrywane. Jak komuś przeszkadza (byli tacy?), to znaczy, ze za mało się koncentruje na sesji :P
22-04-2013 13:31
KFC
   
Ocena:
+1
Plus na pewno to to, że takich nagrań 'sesja live' to ze świecą szukać, co najwyżej same zapisy audio znajdziesz.
Dla początkujących i dla lubiących sobie popaczeć, jak znalazł ;)
22-04-2013 14:15
Krzyś
   
Ocena:
0
Kadu chyba dobrze uchwycił sprawę - obecnie materiały najwięcej służą uczestnikom nagrywanych sesji.
Jeśli kamera Tobie nie przeszkadzała - bardzo miło słyszeć.

@KFC
Jak na razie (choć może nie szukałem zbyt głęboko) jedyne konkretne materiały video z sesją znalazłem na kanale YT Johna Wicka.
Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś, niech zarzuci linkiem
22-04-2013 15:10
WekT
   
Ocena:
0
Ja zauwazyłem tylko kamerę na pierwszej sesji, potem ani w 1/2 ani w finale nie wiedziałem że jesteśmy filmowani
22-04-2013 15:56
KFC
   
Ocena:
0
Dobrze świadczy o prowadzącym :)
22-04-2013 15:58
Jingizu
   
Ocena:
0
"Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś, niech zarzuci linkiem"
http://www.escapistmagazine.com/vi deos/view/i-hit-it-with-my-axe
Ale tam za kamerą i przed kamerą są zawodowcy ;)
22-04-2013 15:58
Umbra
   
Ocena:
0
Super sprawa.
Właśnie oglądam filmiki, powinna być jakaś informacja na stronie głównej.
Wielkie pozdro za realizację! :)
22-04-2013 18:37
KFC
   
Ocena:
0
Co ciekawe panie te trudnią się dość niecodzienną profesją ;)
22-04-2013 19:38
   
Ocena:
0
Już tam niecodzienną. Są potwierdzeniem , ze w erpegi grają fajne panny ;P
22-04-2013 20:26
kaduceusz
   
Ocena:
+1
Krzysiu, jeden z moich znajomków wrzucał taki materiał jako ideał nagrywania sesji: http://www.youtube.com/watch?v=WXJ xQ0NbFtk Ogólnie cała ich seria filmików jest wypas.
23-04-2013 08:55
earl
   
Ocena:
0
@ Krzyś
A jakbyś spróbował z kamerą przenośną, taką jaką mają turyści, bez statywu? Wówczas łatwiej byłoby Ci ją przenosić pomiędzy graczami, bez obawy, że rozstawianie statywu może ich zdekoncentrować.
23-04-2013 14:37
Krzyś
   
Ocena:
+2
@earl
Taka mała kamerka byłaby raczej porażką jakościową (już pomijając że ta obecna była mała i raczej właśnie przenośna)
Statyw czy brak statywu długo rozważałem przed Pucharem i myślę że dobrze wybrałem.
Widzę oczyma wyobraźni te straszliwe ujęcia z ręki.
23-04-2013 15:08
earl
   
Ocena:
0
To zależy jaka to byłaby kamera. Jak moja rodzina czy znajomi puszczają nagrane filmy z jakichś urlopów czy wyjazdów to obraz wygląda bardzo fajnie. Oczywiście, kwestia jest, kto filmuje, ale myślę, że w Twoim przypadku też by tragedii nie było a na pewno byłoby to wygodniejsze od noszenia statywu cały czas ze sobą.
23-04-2013 15:12
Krzyś
   
Ocena:
0
Oczywiście, ujęcia z ręki są wygodniejsze. W pewnych warunkach. Kiedy trzeba by przez te 8-12 godzin w dniu kiedy są półfinały i finały latać z kamerą w łapie, to wygląda to słabo od strony komfortu.
Jest mnóstwo innych wygodniejszych alternatyw od statywu czy kręcenia z ręki, ale dalej - trzeba je mieć/móc z nich skorzystać (nie mówię że jej nie ma ani że np. Raport nie będzie kiedyś celował w rozwój w tym kierunku, ale to też kwestia czasu i energii poświęconej na załatwianie takich rzeczy. No i też nie wszystko zależy ode mnie).
No i też tak jak mówisz, zależy jaka to kamera - trzeba ją mieć.

Wiem że to może faktycznie wyglądać na narzekanie, ale to są tylko teoretyczne dywagacje jak na razie.
23-04-2013 19:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.