string(15) ""
» Blog » Oszukać przeznaczenie, historia prawdziwa
14-10-2021 19:45

Oszukać przeznaczenie, historia prawdziwa

Odsłony: 76

Oszukać przeznaczenie, historia prawdziwa

Od jakiegoś czasu wróciłem do oglądania "Katastrof w przestworzach" (National Geographic, ale wydaje mi się, można obejrzeć ten program na Stopklatka TV).

 

16 sierpnia 1987 r., ok. godz. 20:45, Detroit, USA, Lot Northwest Airlines 255 do Santa Ana w Kalifornii

Chcąc uniknąć zbliżającej się burzy McDonnell Douglas MD-82 pilotowany przez doświadczoną załogę rozpędził się do ok. 310 km/h i oderwał się od pasa. Na wysokości zaledwie ok. 15 m nad ziemią samolot zaczął sie kołysać w powietrzu. Piloci próbowali zapanować nad nim, lecz maszyna uderzyła lewym skrzydłem w latarnię na końcu pasa, co spowodowało odłamanie 5-metrowego fragmentu skrzydła i zapłon paliwa. Następnie samolot przechylił się o 90 stopni w prawo i prawym skrzydłem ściął dach wypożyczalni samochodów, a potem odwrócony na grzbiet wpadł na skrzyżowanie dróg poza lotniskiem taranując kilka samochodów, ostatecznie uderzając w wiadukt drogowy.

Zginęło 156 osób: 148 pasażerów i 6 członków załogi oraz 2 osoby zmiażdżone w samochodach. Ale pomimo poważnych obrażeń (poparzenia, połamane kości czaszki, obojczyk i noga) przeżyła 4-letnia dziewczynka z Arizony, Cecelia Cichan (obecnie, po ślubie: Croker). W katastrofie zginęli jej mama, tata i 6-letni brat. Po tym tragicznym wydarzeniu wychowywali ją wujek i ciocia z Alabamy.

 

Wiesz czemu oni nie żyją?

Za główną przyczynę wypadku uznano błąd pilotów, którzy nie dopełnili podstawowych obowiązków polegających na sprawdzeniu przedstartowej listy kontrolnej i wystartowali bez wysuniętych klap na skrzydłach, które są niezbędne przy starcie, bo zwiększają siłę nośną (wcześniej piloci wyłączyli alarm informujący o niewysunięciu klap, żeby ich nie irytował). Samolot, startując ze schowanymi klapami i slotami, nie wytwarzał odpowiedniej siły nośnej, co doprowadziło do przeciągnięcia i utraty części lewego skrzydła na skutek zderzenia ze słupem oświetleniowym, prowadzącej do utraty sterowności nad maszyną.

 

PS: Tak, był Smoleńsk. Nie, nie było strzałów.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Exar
   
Ocena:
0
Były strzały!
15-10-2021 06:43
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

To ewentualnie w kategorii "teorie spiskowe". W każdym razie nie ma o tym mowy w relacji przedstawionej przez rosyjskiego śledczego ;)

 

15-10-2021 18:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.