Ostateczni Mściciele i tajemnicza cywilizacja

Autor: Mateusz 'rokim' Roczon

Ostateczni Mściciele i tajemnicza cywilizacja
Ultimate Avangers 2, wydani w Polsce jako Ostateczni Mściciele i tajemnicza cywilizacja, to kontynuacja Ultimate Avengers: The Movie, animowanej ekranizacji komiksu The Ultimates. Ideą rysowanej przez Marka Millara i Briana Hitcha serii było umieszczenie grupy marvelowskich superbohaterów w możliwie jak najbardziej współczesnych realiach Stanów Zjednoczonych. Komiks starał się odpowiadać na pytania postawione niegdyś przez Alaina Moore'a w Strażnikach: jak naprawdę zachowywałby się człowiek obdarzony supermocami i co w rzeczywistości działoby się ze społeczeństwem zamieszkałym i strzeżonym przez superbohaterów?

Pierwsza część filmu odtwarzała dość dokładnie komiksowe wydarzenia: odnalezienie po 50 latach uwięzionego w bryle lodu Kapitana Ameryki; decyzję rządu o stworzeniu wokół niego oddziału Mścicieli; wreszcie walkę supergrupy, osłabianej przez ciągłe konflikty wewnętrzne, z rasą kosmicznych najeźdźców Chitauri. Ultimate Avengers 2 posiada natomiast własny, niezależny od komiksów scenariusz.

Wydarzenia koncentrują się wokół fikcyjnego afrykańskiego państwa - Wakandy. W tym kraju władca pełni jednocześnie rolę Czarnej Pantery - superbohatera strzegącego swego ludu. Nowy król T'Chala wkrótce po koronacji musi stawić czoło potężnemu przeciwnikowi - siłom Chitauri pragnącym zdobyć dostęp do wakandyjskich złóż wibranium. W tej sytuacji postanawia odrzucić tradycjną, izolacjonistyczną politykę nieufności wobec obcych i prosi o pomoc grupę Mścicieli (Kapitan Ameryka, Iron-Man, Hulk, Thor, Giant-Man, Wasp, Black Widow). Wkrótce wychodzi na jaw, że na czele najeźdźców stoi zmiennokształtny obcy Herr Kleiser (przeciwnik Kapitana Ameryki z czasów wojny), zaś działania w Wakandzie to tylko preludium do inwazji na całą planetę.

Główną zaletą filmu, wyróżniającą go spośród podobnych produkcji, jest realistyczne spojrzenie na superbohaterów przeniesione z komiksowego pierwowzoru. Kapitan Ameryka stale zmaga się z wojennymi wspomnieniami. Doktora Bannera dręczy poczucie winy po kolejnych niekontrolowanych wyczynach Hulka. Problemy małżeńskie Giant-Mana i Wasp przenoszą się na ich superbohaterską działalność. Wreszcie Tony Stark to zblazowany milioner, dla którego wcielanie się w rolę Iron-Mana jest rodzajem snobistycznego sportu ekstremalnego. Wszystkie te mniej lub bardziej przyziemne problemy uczłowieczają wszechmocnych bohaterów, a jednocześnie są źródłem tarć i sporów wewnątrz drużyny. Łatwo jednak dostrzec, że w porównaniu z komiksem zostały one znacznie wygładzone. Twórcy filmu zrezygnowali również z licznych w The Ultimates aluzji do realiów Ameryki czasów Busha, takich jak paranoiczny strach przed atakiem nieznanego wroga na terytorium USA, czy łamanie praworządności w imię bezpieczeństwa narodowego.

Od strony wizualnej UA2 mieści się w standardach wyznaczonych przez animowane filmy i seriale o superbohaterach. Na większą uwagę zasługują czarno-białe retrospekcje wojennych przygód Kapitana Ameryki oraz sceny finałowej inwazji Chitauri z udziałem tłumów obcych i olbrzymiego statku-matki. Miłym zaskoczeniem jest polski dubbing; pewne kontrowersje może budzić jedynie głos Herr Kleisera (moim zdaniem dość zabawny), który mówiąc z germańskim akcentem kaleczy polską składnię i gramatykę.

Ultimate Avangers 2 to przyzwoita animacja o marvelowskich superbohaterach. Miłośnicy komiksowych herosów mogą oglądać ją bez lęku; pozostali powinni raczej odjąć jeden punkt z oceny.