» Osiedle Swoboda (wyd. III)

Osiedle Swoboda (wyd. III)

Dodał: Młot

Osiedle Swoboda (wyd. III)
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Osiedle Swoboda
Scenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Michał Śledziński
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: sierpień 2014
Liczba stron: 268
Format: 145x200 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-60915-98-1
Cena: 39,90 zł

Trzecie wydanie Osiedla Swoboda - jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich komiksów.

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – Osiedle Swoboda jest poza konkurencją – tak o komiksie Michała 'Śledzia' Śledzińskiego pisał w Gazecie Wyborczej Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego "Produktu cykl Śledzia był jednym ze znaków rozpoznawczych magazynu, który zmienił polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedziu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

Większość patentów, które spotkały „Swobodną” ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym – mówił Śledziu w jednym z wywiadów. Właśnie ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą nadał opowieści nową jakość.

Do dziś, a minęło prawie 15 lat od publikacji pierwszego odcinka Osiedla Swoboda, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. Łatwo się o tym przekonać, sięgając po ten kompletny zbiór epizodów opublikowanych w Produkcie.

Michał Śledziński przedstawił różnice pomiędzy kolejnymi wydaniami zbiorczymi Osiedla:

  • Wydanie pierwsze (2010): Osiedle Swoboda (seria z Produktu), galeria (gościnna i autorska, w części kolorowa), paski z tekstem (w stylu Produktu) pod każdą ze stron komiku, pięć nowych plansz (tzw. wywiady).
  • Wydanie drugie (2011): Osiedle Swoboda (seria z Produktu), pięć plansz z wywiadami (te same, co w wyd. pierwszym), 10 plansz komiksu Centrum (spin-off osiedlowy).
  • Wydanie trzecie (2014): będzie czymś w rodzaju paperbacka po taniości. Może np. gorszy papier dla zachowania konwencji wydania? Będzie pozbawione wszelkich dodatków, w albumie znajdą się wyłącznie odcinki Osiedla Swoboda znane z Produktu.

Źródło: Strona Kultury Gniewu

Tagi: Osiedle Swoboda (wyd. III) | osiedle swoboda | Kultura Gniewu | Michał Śledziński


Czytaj również

Czerwony Pingwin musi umrzeć #1
Śledziu kontra popkultura
- recenzja
Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze)
Osiedlowa blokomania
- recenzja
Wywiad z Michałem Śledzińskim
Wolę, kiedy jest mnóstwo crapu
Osiedle Swoboda #1-3
Odświeżona legenda
- recenzja
Polscy superbohaterowie cz. 1
Polacy też swoich Avengers też mają

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.