» Recenzje » Opowieści biblijne #1-3

Opowieści biblijne #1-3


wersja do druku
Opowieści biblijne #1-3
Wydawnictwo Mandragora wypuściło na rynek przeznaczone dla młodszych czytelników historie obrazkowe, które nawiązują do ukazujących się przed laty komiksów dwujęzycznych, opowiadających dzieje pierwszych władców Polski. W Serii z Wróblem ukazuje się komiks Strażnicy Orlego Pióra, czyli kronika tajemniczego rodu obecnego w kluczowych dla przyszłości Słowian momentach, oraz Opowieści biblijne, będące odważną próbą podjęcia wrażliwego na przekłamania i nadużycia tematu Nowego Testamentu - cudownych narodzin, życia oraz męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa.

Czytelnicy sięgający po raz pierwszy po Opowieści biblijne z pewnością się nie zawiodą: nikt nie będzie prawił im kazań ani robił wykładu z filozofii chrześcijaństwa. Treść i strona wizualna komiksów są doskonale dostosowane do młodego odbiorcy. Czytelność graficzna pozwala na łatwe przekazanie podstawowych informacji na temat dzieciństwa i dojrzewania Jezusa Chrystusa, zaś niewielka ilość tekstu sprawia, iż komiksy mogą być czytane bez udziału rodziców czy nauczyciela. Rysunki autorstwa Mariusza
Zabdyra cieszą przejrzystością i dbałością o zachowanie realiów czasów, w jakich rozgrywają się prezentowane wydarzenia.

Ciekawym zabiegiem wizualnym jest specyficzne zastosowanie barw we fragmentach, gdy jeden z bohaterów opowiada wydarzenia, których był świadkiem. Historia w historii - lub raczej komiks w komiksie - jest wykonany w czerni i bieli, zaś postać opowiadającego wyróżnia się pełnym spektrum kolorów. Taki sposób prezentacji dziejów apostołów i ich mistrza pomaga niedoświadczonemu czytelnikowi łatwiej orientować się, kto w danej części jest narratorem i nie pozwala zgubić się w ogólnej chronologii wydarzeń. Spójność oraz skondensowanie treści prezentujących najważniejsze dla Nowego Testamentu elementy to niewątpliwa zasługa fabularnego talentu scenarzysty, Tobiasza Piątkowskiego.

Opowieści biblijne, których pierwotny tytuł brzmiał I.N.R.I., nie są pozbawione błędów. Niektóre kadry wydają się być niedokończone, pozbawione tła przedmioty i postaci "unoszą się" w powietrzu, zaś kolory rażą sztucznością. Jednak w kontekście wydanych trzech zeszytów serii i wymienionych licznych zalet, nonszalancja wykonania i
zdarzające się literówki to jedynie małe grzeszki autorów.

Serie pedagogiczne są zawsze obciążone ryzykiem powtarzania szkolnej sztampy i nachalności w sposobie prezentacji przekazywanych treści. Ryzyko to znacznie wzrasta, jeśli autorzy biorą na warsztat historie religijne. Budowa uniwersalnego medium przeznaczonego dla szerokiego grona odbiorców może zakończyć się wzniesieniem kiczowatej kapliczki atakującej czytelników narzucaniem określonych przekonań. Jednakże Opowieści biblijne to nie suche relacje z frontu bitwy między siłami Dobra i Zła, a bohaterowie zostali zindywidualizowani i pogłębieni o delikatny rys psychologiczny. Nieco apokryficzne potraktowanie życia Jezusa Chrystusa i towarzyszących mu uczniów zbliża mającą dwa tysiące lat historię do czytelnika ery Internetu. Dzięki temu komiks Piątkowskiego i Zabdyra to doskonały początek przygody z chrześcijaństwem i przyjemny wstęp do lektury znacznie poważniejszego dzieła.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria

I.N.R.I. #1
I.N.R.I. #1
I.N.R.I. #1
I.N.R.I. #1

5.0
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: I.N.R.I. #1
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Mariusz Zabdyr
Wydawca: Mandragora
Data wydania: kwiecień 2006
Liczba stron: 24
Format: 17x26 cm
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 5 zł



Czytaj również

Bazyliszki #2
W brzuchu Warszawy
- recenzja
Relax #35
Nierówno, ale do przodu
- recenzja
Relax #34
Z wkładką dla dzieci
- recenzja
Relax #33
Mniej humoru – na szczęście
- recenzja
Relax #32
Relaksowa reaktywacja
- recenzja
Paneuropa #3: Paneuropa vs. Covid-19
Pokonać wirusa
- recenzja

Komentarze


~Marius Magnus

Użytkownik niezarejestrowany
    Bardzo dobrze
Ocena:
0
Świetna recenzja (czekam na nastepne, Pani Autor)! Szkoda, że komiks nie wzbudza we mnie podobnych odczuć.

"trzech tomów serii" - chyba jednak zeszytów :)
"lewitują" w powietrzu - czy to nie aby tautologia? :)
27-10-2006 22:14
Repek
    Redaktor...
Ocena:
0
...dziękuje za uwagi.

Pozdrawiam

Ps. Mnie szczególnie ujął Inri, czyli jedynka. Komiks niby o narodzinach JCH, a opowiedziany jak historia o mężczyźnie, który nie jest pewien, czy poradzi sobie z ojcostwem. Niezwykłe spojrzenie. Myślę, że niewiele osób spodziewałoby się w ogóle takiej serii po jednym z autorów 48 stron czy Statusu 7.
27-10-2006 22:39
~Marius Magnus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
- I.N.R.I - brakuje ostatniej kropki

- "Niektóre kadry wydają się być niedokończone, pozbawione tła przedmioty i postaci "unoszą się" w powietrzu, zaś kolory rażą sztucznością."

Przecinek po "niedokończone" zmieniłbym na średnik albo i kropkę.

- "Czytelnicy sięgający po raz pierwszy po Opowieści biblijne z pewnością się nie zawiodą" - nie rozumiem po kiego to "po raz pierwszy".

Innych uwag nie mam, przepraszam redaktora za marudzenie :)

27-10-2006 23:11
Repek
    Nie ma...
Ocena:
0
...problemu, bo błędy są nieuniknione nawet przy korekcie, ale na przyszłość - najlepiej pisać na priva, by nie zaśmiecać strony. :) A może masz ochotę dołączyć do ekipy Exlibrisu?

Komicy zamiast komiksów - kochamy worda. :)

Co do Słowian - zdecydowanie poprawnie. Polacy są w środku, ale część zeszytów, szczególnie tych z samych początków państwowości, dotyczy nieco szerszego kontekstu.

Pozdrawiam serdecznie
27-10-2006 23:53
MEaDEA
    Dziękuje
Ocena:
0
Za wszytkie trafne uwagi:]

Pozdrawiam
28-10-2006 01:15
starlift
    Na okladkach napisane jest
Ocena:
0
"dwujezyczny komiks edukacyjny". Jak objawia sie jego dwuzjezycznosc i czy owa edukacja to tylko prezentacja historii chrzescijanstwa czy cos jeszcze (np. dwujezycznosc?).
28-10-2006 17:00
Repek
    Tak...
Ocena:
0
...jak SOP Opowieści są po prostu w dwóch językach. Czarne napisy po polsku i niebieskie po angielsku. A poza tym to nie jest raczej prezentacja historii chrześcijaństwa, ale bardzo autorska momentami opowieść o życiu Chrystusa. To nie jest Biblia w obrazkach.

Pozdrawiam
28-10-2006 17:18
~kolo

Użytkownik niezarejestrowany
    no nie wiem
Ocena:
0
Recenzja przyjemna nawet, ale jak nie oceniłbym tak pozytywnie tego komiksu, dla mnie facet z okładki to nie żaden Chrystus, tylko po prostu gość chory na żółtaczkę, który w drugim zeszycie spotyka Golluma.
Nie wiem, nie potrafię znaleźć w sobie tyle dobrej woli co Ty Repku.
28-10-2006 22:56
Repek
    kolo...
Ocena:
0
...przede wszystkim to recka mojej żony, więc z nią proszę debatować o kolorach, o których zresztą napisała, że różnie z nimi bywa.

Dla mnie ten 'Gollum' to pomysł autora, więc go akceptuję. Tak samo jak pozostałe postaci i sposób ich rysowana. Owszem, jest dość prosty i umowny, ale pasuje to do zadania i trybu wydawniczego. Mnie zawsze poza tym interesuje bardziej scenariusz, a ten jest - jak dla mnie - dość ciekawy. Spodziewałem się streszcznia Biblii, a mam twórczą opowieść.

Pozdrawiam
29-10-2006 01:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.