Outpost 2
string(15) ""
» Blog » Ogonek - parę słów o dodatku do Kolejki
03-03-2012 14:35

Ogonek - parę słów o dodatku do Kolejki

Odsłony: 126

Ogonek jest dodatkiem do znanej gry planszowej IPN Kolejka. Wyszedł w grudniu ubiegłego roku i choć jakiś czas był w moim posiadaniu dopiero teraz udało mi się w niego zagrać. Cóż, początkowo nie zachęcał zbytnio mnogością dodatkowych opcji i niestety me obawy okazały się uzasadnione. Dodatek otrzymujemy w opakowaniu zastępczym-papierowej kopercie. Rozumiem, że chodzi o utrzymanie specyficznego klimatu kryzysowych lat 80. jednak pierwsze wrażenie sprawia przez to mizerne. W dodatku poczta nieco pogięła kopertę więc Ogonek dotarł "lekko sponiewierany" Plusem opakowania jest, że całość spokojnie da radę zmieścić się w obszernym pudełku Kolejki dlatego jeśli ktoś ma niedobory miejsca na półkach na swoje planszówki będzie zadowolony.

Jak czytamy w instrukcji na Ogonek składa się kilka dodatków, które można opcjonalnie dodawać do rozgrywki. By się jednak nie rozdrabniać postanowiliśmy zagrać we wszystkie na raz, co okazało się słuszne, bo nowe elementy zmieniają grę w niewielkim stopniu. Pierwszym z nich są karty Trybuny Ludu, które co turę w pewien sposób wpływają na ogólne zasady rozgrywki. Bardzo przyjemna i klimatyczna sprawa. Drugi element to karty wódki wykładane w sklepie monopolowym. Działają na dwa sposoby-mogą stanowić przedmiot handlu na bazarze, podobnie jak każdy inny towar albo zostać użyte do przekupienia spekulanta by zająć jego miejsce w kolejce. Trzeba przyznać, że wódka uprzyjemnia i urozmaica rozgrywkę choć również nie wprowadza rewolucji. Trzecim elementem jest dodana nowa karta do przepychanek kolejkowych "Rozmowy kolejkowe". Niestety wprowadzenie tylko jednej nowej karty mocno mnie zdziwiło. Już w podstawowej Kolejce żałowałem, że jest tylko kilka możliwości przepychanek, sądziłem, że w Ogonku ta najważniejsza faza gry zostanie urozmaicona. Co prawda dodano czyste karty, na których można sobie stworzyć własne przepychanki cz karty Trybuny Ludu, ogłoszono nawet konkurs na najlepsze ale chyba nie o to chodzi... Dodatek oferuje również możliwość grania w sześć osób, w związku z tym pojawiły się nowe towary, wyłonione spośród nadesłanych zdjęć w konkursie organizowanym prze IPN na facebooku, w którym poszczęściło się również niżej podpisanemu. Asortyment towarów jest zatem urozmaicony i utrzymuje dotychczasowy klimat. Proponuje się również trzy warianty gry nieznacznie zmieniające rozgrywkę np. za "sąsiedni" sklep uznaje się każdy na planszy. Podsumowując - zawarte w instrukcji deklaracje o czterech dodatkach i trzech wariantach gry jakie przynosi Ogonek brzmią ładnie ale przypominają partyjną propagandę. Rozszerzenia spokojnie mogłyby znaleźć się w podstawowej wersji gry. Jeśli jednak zdecydowano się na osobną produkcję trzeba przyznać, że cena ok. 50-60 zł jest jednak wygórowana za to co Ogonek oferuje i to podstawowy zarzut wobec tej produkcji. Jeśli nie można jej obniżyć warto było dodać choćby więcej kart przepychanek. Odniosłem wrażenie, że trochę pośpieszono się z wydaniem albo zabrakło pomysłów i szuka się ich u graczy. Póki co konkursy Ogonkowe trwają, w instrukcji zapowiedziano wykorzystanie pomysłów w kolejnych dodatkach. Czy warto nabyć Ogonek? Na pewno urozmaica Kolejkę. Warto z nim zagrać, wypróbować i ocenić to samemu. Spróbujcie też sił w konkursach IPN - może uda Wam się go wygrać.

Tekst pierwotnie poszedł na www.jaskiniamerlina.pl

Komentarze


~chuanqi

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
This particular feces sack for the totes might be merely transported manually. Numerous chanel replica may also be very easily mounted on the actual leash. A few are very convertible as well as may also be mounted on the belt or even belt-loops. The actual omega replica 3rd wrong exercise is actually the way you details in the canine feces after which neglect to clean the fingers. This particular is surely an rolex replica aged exercise as well as should cease. Canine feces is able to move more than 11 human being replica chanel illnesses, such as illnesses brought on by unwanted organisms, as well as 5 of those illnesses tend to be brought on by earthworms replica rolex as well as their own ova. All of us generally clean the fingers following utilizing bathroom amenities exactly where not one of those dangers through human being fecal material tend to be obvious. Definitely we should clean the fingers following fake flap chanel dealing with the canine totes with regard to feces. We have now recognize the actual fake omega enormous dangers in the event that all of us don't. Because we're generally from cleaning soap as well as drinking water, we should depend on a little container associated with hands sanitizer. The canine feces totes owner may easily maintain this particular chanel replica sanitizer, which makes it designed for the utilization. After we start this particular brand new exercise, it'll progressively be a typical routine for all of us. All of us may wonder from the truth that all of us actually dealt with the totes with regard to feces the actual aged method -- without having hands sterilization.
 
12-05-2014 08:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.