Amerykańska Akademia Filmowa po raz 82. ogłosiła swoje nominacje.
Oto lista nominacji:
Najlepszy aktor pierwszoplanowy- Jeff Bridges - Szalone serce
- George Clooney - W chmurach
- Colin Firth - A Single Man
- Morgan Freeman - Invictus
- Jeremy Renner - The Hurt Locker
Najlepszy aktor drugoplanowy- Matt Damon - Invictus
- Woody Harrelson - The Messenger
- Christopher Plummer - The Last Station
- Stanley Tucci - Nostalgia anioła
- Chritopher Waltz - Bękarty wojny
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa- Sandra Bullock - The Blind Side
- Helen Mirren - The Last Station
- Carey Mulligan - Była sobie dziewczyna
- Gabourey Sidibe - Precious on the Novel 'Push' by Sapphire
- Meryl Streep - Julie i Julia
Najlepsza aktorka drugoplanowa- Penelope Cruz - Nine - Dziewięć
- Vera Farmiga - W chmurach
- Maggie Gyllenhaal - Szalone serce
- Anna Kendrick - W chmurach
- Mo'Nique - Precious on the Novel 'Push' by Sapphire
Najlepszy film animowany- Koralina i tajemnicze drzwi
- Fantastyczny pan Lis
- Księżniczka i żaba
- Sekret z Księgi Kells
- Odlot
Najlepsza scenografia- Avatar
- Parnassus
- Nine - Dziewięć
- Sherlock Holmes
- Młoda Wiktoria
Najlepsze zdjęcia- Mauro Fiore - Avatar
- Bruno Delbonnel - Harry Potter i Książę Półkrwi
- Barry Ackroyd - The Hurt Locker
- Robert Richardson - Bękarty wojny
- Christian Berger - Biała wstążka
Najlepsze kostiumy- Bright Star
- Coco Chanel
- Parnassus
- Nine - Dziewięć
- Młoda Wiktoria
Najlepsza reżyseria- Avatar James Cameron
- The Hurt Locker Kathryn Bigelow
- Bękarty wojny Quentin Tarantino
- Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire Lee Daniels
- W chmurach Jason Reitman
Najlepszy pełnometrażowy dokument- Birma VJ
- The Cove
- Food, Inc.
- Człowiek, który pokonał Pentagon
- Which Way Home
Najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy- China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
- The Last Campaign of Governor Booth Gardner
- The Last Truck: Closing of a GM Plant
- Music by Prudence
- Królik po berlińsku
Najlepszy montaż- Avatar
- Dystrykt 9
- The Hurt Locker
- Bękarty wojny
- Precious on the Novel 'Push' by Sapphire
Najlepszy film nieanglojęzyczny - Ajami (Izrael)
- El Secreto de Sus Ojos (Argentyna)
- Gorzkie mleko (Peru)
- Prorok (Francja)
- Biała wstążka (Niemcy)
Najlepsza charakteryzacja- Boski
- Star Trek
- Młoda Wiktoria
Najlepsza muzyka- James Horner - Avatar
- Alexandre Desplat - Fantastyczny pan Lis
- Marcon Beltrami i Buck Sanders - The Hurt Locker
- Hans Zimmer Sherlock Holmes
- Michael Giacchino - Odlot
Najlepsza piosenka- Księżniczka i Żaba - Almost There
- Księżniczka i Żaba - Down in New Orleans
- Paris 36 - Loin de Paname
- Nine - Dziewięć - Take It All
- Szalone serce - The Weary Kind (Theme from Crazy Heart
Najlepszy film- Avatar
- Blind Side
- Dystrykt 9
- Była sobie dziewczyna
- Hurt Locker
- Bękarty wojny
- Precious
- Serious Man
- Odlot
- W chmurach
Najlepszy animowany film krótkometrażowy- French Roast Fabrice O. Joubert
- Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty Nicky Phelan and Darragh O’Connell
- The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte) Javier Recio Gracia
- Logorama Nicolas Schmerkin
- A Matter of Loaf and Death Nick Park
Najlepszy film krótkometrażowy- The Door Juanita Wilson and James Flynn
- Instead of Abracadabra Patrik Eklund and Mathias Fjellström
- Kavi Gregg Helvey
- Miracle Fish Luke Doolan and Drew Bailey
- The New Tenants Joachim Back and Tivi Magnusson
Dźwięk- Avatar Christopher Boyes i Gwendolyn Yates Whittle
- The Hurt Locker Paul N.J. Ottosson
- Bękarty wojny Wylie Stateman
- Star Trek Mark Stoeckinger i Alan Rankin
- Odlot Michael Silvers i Tom Myers
Montaż dźwięku- Avatar Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson i Tony Johnson
- The Hurt Locker Paul N.J. Ottosson i Ray Beckett
- Bękarty wojny Michael Minkler, Tony Lamberti i Mark Ulano
- Star Trek Anna Behlmer, Andy Nelson i Peter J. Devlin
- Transformers: Zemsta upadłych Greg P. Russell, Gary Summers i Geoffrey Patterson
Najlepsze efekty specjalne- Avatar Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham i Andrew R. Jones
- Dystrykt 9 Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros iMatt Aitken
- Star Trek Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh i Burt Dalton
Najlepszy scenariusz oryginalny- Mark Boal - The Hurt Locker
- Quentin Tarantino - Bękarty wojny
- Alessandro Camon i Oren Moverman - The Messenger
- Joel Coen i Ethan Coen - A Serious Man
- Bob Peterson i Pete Docter - Odlot"
Najlepszy scenariusz adaptowany- Dystrykt 9 - Neill Blomkamp, Terri Tatchell
- Była sobie dziewczyna - Nick Hornby
- In the Loop - Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
- Precious on the Novel 'Push' by Sapphire - Geoffrey Fletcher
- W chmurach - Jason Reitman, Sheldon Turner
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę