string(15) ""
» Blog » Oddworld: Abe Oddysee & Abe Exoddus
14-03-2012 10:23

Oddworld: Abe Oddysee & Abe Exoddus

Odsłony: 61

Oddworld: Abe Oddysee & Abe Exoddus

INFO:

Gatunek:Platformówka 2D

Firma: Oddworld Inhabitants, GT Interactive

Rok Produkcji (kolejno, także PAL):1997 r., 1998 r.

Platforma:PSX

Liczba graczy:1

Muzyka : 6/10

Grafika : 8/10

Długość gry : Oddysee : 7/10, Exoddus : 9/10

Grywalność (miód) : 9/10

Klimat : 9/10

Fabuła : 7/10

Filmiki FMV (ilość/jakość) : 7/9/10

Bajery (sekrety,mini gierki itp.) : 7/10

Rozbudowanie : 8/10

Poziom trudności : 9/10

Ocena:9/10

Miejsce na liście:25 +/-

GŁÓWNE POSTACIE:

Abe, Mullock, Mudokkon’s, Slig’s

 

 

Recenzja:

 

          Abe Oddysee i Abe Exoddus to platformery jedyne w swoim rodzaju. Cała gra rozgrywa się w dziwnym świecie, zamieszkałym przez najróżniejsze, przedziwne stwory. Jest to pozycja dwuwymiarowa i z wyglądu przypomina trochę Flashback’a z Amigi. Są to dwie opowieści o Mudokonie o imieniu Abe.


Abe wraz ze swymi przyjaciółmi tej samej rasy „pracował” dla osobnika rasy wyższej, Mullocka w fabryce mięsa. Pewnego dnia Abe przez przypadek dowiaduje się, że Mullock chce przerobić swoich pracowników na mięcho! Teraz musi on uciekać i uratować swych braci! Druga odsłona traktuje za to o fabryce SoulStorm Brevery, która produkuje piwo z kości naszych Mudokonów.

Tak zaczyna się gra. Ogólnie polega ona na ratowaniu rodaków, gadaniu z nimi, skakaniu, myśleniu, skradaniu się i uciekaniu przed strażnikami. Żadnego strzelania i zbierania bzdur, gdyż Abe stanowi tak jakby nietypowy gatunek platformera, w którym chodzi głównie o element „skradanki”. Zabawy jest dużo (w dwójce o wiele więcej), gdyż mamy do uratowania ponad 100 Mudokonów!


Abe nie może atakować, lecz za pomocą hipnozy może dostać się w ciało strażników Sligów i nimi strzelać! Trzeba przyznać, iż możliwości jest tu dość sporo, gdyż takim zahipnotyzowanym strażnikiem możemy nawet gadać, podobnie z innymi nawet stworami, które poddadzą się naszej umiejętności. Także element gadaniny wypada tutaj nieziemsko oryginalnie, gdyż trzeba wiedzieć jak zagadać do swych ziomków, aby poszły z tobą do portalu, przez które będą uratowane. Abe może do nich powiedzieć Hello, Follow Me, Wait, a nawet możemy takiemu gostkowi strzelić liścia, ażeby się otrząsnął! :) Mudokony niestety bywają nieznośne, potrafią cie olać, czy nawet się obrazić (Exoddus). Wówczas musimy danego osobnika przeprosić (!) i wtedy dopiero podąży dalej z nami. Mudokony potrafią także ginąć. Mogą zatem zostać rozstrzelane przez Sliga, pogryzione przez Sloga, czy rozszarpane przez Paramita, czy Scraba. Mogą także spaść, lub wleźć na mine, więc trzeba uważać, gdyż inaczej Abe nie zakończy pomyślnie wędrówki. A zadanie nie raz będzie tu utrudnione, gdyż zdarzą się nam nawet niewidomi rodacy (również tylko druga część), więc lepiej uzbroić się w cierpliwość! Także Abe’a mogą spotkać powyższe nieprzyjemności, jednak żyć mamy tu nieskończenie wiele, więc nie ma tu wogóle czegoś takiego jak Game Over. Jednak nie na tym gra polega, gdyż manewry uciekania, rozbrajania min i inne dyskomforty typu omijanie pił tarczowych występują w grze co chwilkę i śmierć ponosimy tu dosyć często. Np. czasem się na ową mine wejdzie, która rzecz jasna rozerwie Abe’a na strzępy. A adrenalinki przy wykonywaniu manewrów tu nie mało!


Poza niesamowitą grywalnością gra posiada także niebywały klimat, niespotykany nigdzie indziej. Dosłownie! Wspaniałe, przedziwne (ale przepiękne!) krainy i niesamowite wręcz stwory, których na prawde się boimy i czujemy przed nimi respekt oddają tu pełnię klimatu świata Oddworld.


Grafa prezentuje się dobrze. Szczególnie wstawki filmowe wykonane są na wysokim poziomie. Tym bardziej, iż mamy tu do czynienia z nieco niezwykłym efektem, polegającym na przechodzeniu wstawek FMV płynnie w samą grę! Takiego bajeru nie posiada żadna inna gra z jaką miałem styczność (wyjątek:FF7,8!), a sam efekt prezentuje się po prostu cudownie i znakomicie komponuje się z grą. Z muzą trochę gorzej, gdyż prawie jej nie ma. Mimo to niektóre kawałki mogą zadziwić! Dźwiękowo natomiast gra nie wypada wcale blado, gdyż odgłosy towarzyszące potworkom, jak i lokacjom mogą przykuć uwagę (np. gdzieś w oddali czyhające na swe ofiary i wydające niepokojące odgłosy Scrab’y!). Ogólnie grania jest naprawdę sporo (Exoddus ma 2 CD!), więc nabawimy się naprawdę solidnie!  


Podsumowując: Abe i Abe Exoddus to pozycje naprawdę mistrzowskie i warte przyjrzenia się im bliżej, bo zabawy jest więcej niż dużo, a nieprzeciętny klimat absorbuje i po prostu strasznie ciekawi. Cały świat Oddworld zadziwia swoim dziwactwem, potwory brzydzą, lecz jednocześnie imponują, a grywalność i niesamowite pomysły sięgają tu niemal zenitu! Zdecydowana czołówka gatunku!

 


ULUBIONE POSTACIE:

Abe - Jest śmieszny, ma fajne zdolności, fajnie spada z kilkunastu metrów w dół, fajnie gada, chodzi i jest po prostu totalnie sympatyczny!

Scrab’s - Najdziwniejsze stwory w grze. Nie mają rąk, mają za to 4 odnóża. Cholernie szybkie i krwiożercze.

Paramite’s - Takie jakby pająki. Szybkie i mają fajny język (Pryych, Pryyych, Krrr, Krrr...:)

Slig’s - Główni strażnicy. Można se nimi nieźle postrzelać i są strasznie głupi

Elum - Najgłupszy środek transportu świata...:)

 

TOP 2 OST:

1. Free Fire Zone

2. Scrabania

 

PLUSY:

+ Gadanie!! Znakomity i niepowtarzalny pomysł!

+ Niesamowity, „dziwny” klimat gry

+ Rasowa zręcznościówka 2D z elementami skradanki w której trzeba ruszyć głową

+ Rozbudowanie 2-ki. Sporo tu grania

+ Często niezłe jajca

 

MINUSY:

- Trochę trudne sterowanie

- Czasem niewiadomo gdzie iść

- Mało fajnych ścieżek

 

SCREENY:

 

 

 

 

2
Notka polecana przez: Erpegion, slann
Poleć innym tę notkę

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Kazuya, skąd ty bierzesz te opisowki w takim tempie? Czy to są jakieś przeszczepy z innego portalu? Może pogadaj z redakcją i wrzucaj to jako arty na dział PC? Polterpunkty zarobisz i chwała wiekuista cię czeka :)
14-03-2012 10:38
Erpegion
   
Ocena:
+4
W nowym CD Action pojawią się wszystkie gry z tej serii więc chętnie sprawdzę :)
14-03-2012 10:44
~Inny Spammer

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+3
Coraz więcej spamu na blogosferze, który przepycha co bardziej wartościowe lub po prostu ciekawe notki. Jeszcze chwila i trzeba będzie iść hejcić gdzieś indziej, bo tu same reklamówki ostatnio. Co ten wpis ma wspólnego z twórczością blogową? I cała seria innych codziennych wrzutek o niczym?

sad :(
14-03-2012 10:55
Kasmizar
   
Ocena:
0
http://www.youtube.com/watch?v=xM3 yDoJUyb0

longplay z tej gry, zaznaczmy prześwietnej gry.
Grałem w nią tyle lat temu, ale pamiętam doskonale klimat, wybuchy miny (nie wszystkie ucieczki były udane) i przejmowanie stworków, które jak się okazuje są Silgami.

14-03-2012 11:09
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
@Inny spammer - faktycznie, coraz więcej spamu, coraz mniej interesujących wpisów, a te co są znikają zbyt szybko. Swego czasu Vermin też zasyfiał blogosferę jak kalkował swoje recki z innych portali, ale sie nauczył i teraz z blogów praktycznie zniknął, skupiając się na innych działach.
14-03-2012 11:49
-DE-
   
Ocena:
+4
Zgadzam sie z panami powyzej; wrzucaj te recenzje jako recenzje, a nie blogi, do tego po 2 dziennie.

Najfajniejsiejszy cytat z recki:
"Slig’s - Główni strażnicy. Można se nimi nieźle postrzelać i są strasznie głupi"
14-03-2012 12:29
Kazuya86
   
Ocena:
+4
Erpegion: Sprawdź sprawdź, bo warto! ;) Genialna gierka! :)

Kasmizar: Miny były przekozackie. Motyw z rozbrajaniem wymiata :) Pamiętam w Exoddusie te takie zielone glisty. Ciągle mnie zabijały :P

zigzak: jakbyś odwiedził mój profil dowiedziałbyś się skąd takie tempo. Te wszystkie recenzje to moja kilkuletnia praca, którą w końcu odważyłem się opublikować. To nie żadne przeszczepy, a każde słowo tu zawarte jest moje. Widzisz, jestem od dziecka pasjonatem gier, kocham grać i pisać recki. Teraz z tą różnicą że pisze dla ludzi, a nie już tylko dla siebie. Obecnie wklejam teksty sprzed lat i sprawia mi to sporo frajdy. To żaden spam czy inne gówno, ale coś "od gracza dla graczy". Graczy którzy mają sentyment do klasyków. Tylko to. Chyba po to jest forum i chyba mam prawo wyrazić poprzez to siebie, co? Czy może nie? Mam to szczerze w d... co myślą o mojej tutejszej działalności takie osobistości jak ty. Bo rozczarowując cie powiem tyle, że dostaje także pozytywne odzewy, co znaczy tyle, że będę to robił dalej. Nie chcesz-nie wchodź tu. I don't care :]

Inny Spammer: A co ma wspólnego gra konsolowa z działem konsolowym? Haha! Dobre...

Pozdrawiam, Kaz. ;)
14-03-2012 12:49
nerv0
   
Ocena:
+1
Kazuya - polecałbym publikować także na blogach CD-Action, tam trochę lepiej wstrzelisz się w target. :)
14-03-2012 12:52
kbender
   
Ocena:
+2
@Kazuya86
System poltera jest dość męczący. Wrzucając swoje recenzje, spychasz wszystkie notki blogowe w otchłań niepamięci. I w drugą stronę. Inni spychają Twoje notki w dół.

Osobiście nie mam nic przeciwko Twojemu cyklowi, ale może rzeczywiście warto wrzucać to jako wiadomości a nie bogo-notki? Punkty na książkę się zbiorą, a notki będą wisiały dłużej w przestrzeni gier konsolowych.

No i uwaga ogólna do wszystkich notek - super, że udało Ci się pokolorować tekst, od razu jest czytelniejszy.

@zigzak
The cancer that kills /p?

Już to pisałem wcześniej, ale się powtórzę.
Jednym z płodniejszych autorów blogosfery jesteś Ty. Ale przyznaj sam, ile Twoich notek było wartościowych ostatnio? Spamowanie malowaniem figurek? Trollowanie o kobietach w RPG? Recenzja filmu? Moim zdaniem, ostatnią wartościową notką z Twojego bloga był "Krajobraz po bombie" (naprawdę dobra notka).

Kazuya86 ma wszelkie prawo spamować blogosferę. Tak samo jak Ty. Nim zaczniemy innym wytykać jakieś zachowanie, spójrzmy na siebie.
14-03-2012 12:54
nerv0
   
Ocena:
+1
@kbender

Od zigzakowego Pędzla Bojowego się odczep, bo dla mnie akurat to jest wartościowe i to bardzo. Z całą resztą się zgodzę. :)
14-03-2012 12:56
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
To nie jest forum :)
forum jest tu: http://forum.polter.pl/

co zaś do "nie chcesz-nie wchodź tu. I don't care"

Ale ja care, bo ten spam (sorry, to jest spam) przepycha, jak zauważył Inny Spammer, inne, ciekawe, fajne notki i utrudnia dyskusje pod nimi. I jasne, nie chcę i nie wchodzę, ale po każdej seryjce którą puszczasz rośnie zniecierpliwienie - bo fajne tematy znikają z bloga zbyt szybko.
14-03-2012 12:58
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kbender - trollowanie o kobietach? Ciekawa dyskusja i wlasne obserwacje.
- Pędzel Bojowy? Ruszył falę (Szponer, KK) innych notek na ten temat, pare osob sie tym interesuje.
- recenzja filmu? Bron boże, opinia na temat zjawiska kultury masowej i kilka ciekawostek ktore wypatrzyłem.

Pod kazdym z tych tematow jest jakas dyskusja, przedstawione są światopoglądy itd. Coś się kręci. Zresztą nie mowie tylko o swoich notkach, choc to tez jest przykre jak w ciągu kilku godzin spam przepycha efekt kilkugodzinnej pracy i dyskusję, ktora nie ma szans przerodzić się w coś ciekawego. Bo przecież po to są te notki właśnie - żeby się działo, żeby porozmawiać, wymienić sie poglądami, wiedzą, doświadczeniami.
Dla mnie blog jest do tego, by pisac bloga, a dział recenzji do wrzucania recenzji.
Ale forum to nieglupi pomysl na takie coś - gdyby earl wrzucał anegdoty historyczne na bloga, każdą z osobna, to pewnie byśmy sie wszyscy zeźlili. WTS też przenieśliśmy na forum, bo za bardzo spamował - i racja, i dobrze. Wiec kbenderze - jak najbardziej patrze na to co sam robię i przykladam wlasną miarkę i do siebie i do innych.
14-03-2012 13:12
kbender
   
Ocena:
+5
@zigzak
To nie miejsce na tę rozmowę. Szczególnie na temat poziomu dyskusji o kobietach w RPG.

Faktem jest, że Kazuya86 pisze dużo i nie każdego to interesuje. Ale przepraszam, mnie zupełnie nie interesują wasze malowanki, a nie domagam się usunięcia ich jako spamu.

To jest polterowa blogosfera. Działa jak działa. Nie czepiaj się do Kazuya86, że pisze często, bo nie w tym jest problem. Problem leży po stronie silnika polterowych blogów. Jest jaki jest. Albo wprowadzone zostaną kartki na pisanie notek (np limit jednej na dzień), albo zmieniony silnik. Lub, jak wiemy, nie zmieni się nic i co jakiś czas będzie wpadał ktoś pełen pasji jak Kazuya86 lub grom i będzie tutaj się wyżywał artystycznie.

Chwała za to, że im się chce.

A to czy Moje lub Twoje notki "pod którymi są jakieś dyskusje" znikną po 6 godzinach czy po 24, co za różnica, za tydzień i tak nikt do nich się nie dogrzebie.
14-03-2012 14:30
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Masz rację, dyskusja nie na tutaj - więc tym bardziej nie rozumiem po co ją zacząłeś? :)
14-03-2012 14:32
kbender
   
Ocena:
+4
@zigzak
"@Inny spammer - faktycznie, coraz więcej spamu" (...) "Swego czasu Vermin też zasyfiał blogosferę jak kalkował swoje recki z innych portali" (...)

Nie odwracaj kota ogonem.
Wraz z sidekickiem sugerujesz, że ta notka to spam - czyli wiadomość szkodliwa, wysyłana złośliwie.

Ja tak nie uważam. Notka jak wiele innych - przeznaczona dla określonego grona odbiorców.

Kazuya86 ma prawo je publikować i nie słuchać pod swoim blogiem aluzji o "spamie".

Jak już ktoś zauważył, ostatnio kiepsko z moim poczuciem humoru, a te recenzje często mnie bawią.
14-03-2012 14:47
Bielow
   
Ocena:
+2
@Kbender
"Punkty na książkę się zbiorą". Zapomniałeś dodać że jak już uzbiera te 300pkt to mu ktoś tą książkę sprzed nosa podpier**li ;)

Zgadzam się z Kbenderem. Każdy ma prawo umieszczać na blogosferze to co mu się żywnie podoba. Wystarczy że są tutaj ludzie równi i równiejsi więc chciaż pomiędzy sobą -prostymi użytkownikami nie róbmy dymu. Ja na polterze czytam głównie blogosfere bo nie mam czasu na szukanie przez opcję "szukaj" czy jest jakaś recka co mi akurat w głowie siedzi i czy akurat ktoś ją może napisał. A na blogi zawsze zajrzę bo tam coś się dzieje.

Inną rzeczą jest to że powinni wszyscy dawać max 1 notkę na dzień. I to nie tyczy się tylko Kazuyi ale też innym użytkownikom którym "się zapomniało coś w notce więc pisze drugą-taką na 5 zdań" zamiast edytować tą pierwszą.
14-03-2012 15:34
bohomaz
   
Ocena:
0
Komentarz usunięty na prośbę autora.
14-03-2012 15:48
Atum
    @zgizak
Ocena:
+1
"Ale ja care, bo ten spam (sorry, to jest spam) przepycha, jak zauważył Inny Spammer, inne, ciekawe, fajne notki i utrudnia dyskusje pod nimi."

Znasz w ogóle znaczenie słowa "spam"?
14-03-2012 17:50
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Oczywiście, Kapitanie Oczywistość - mielonka.
14-03-2012 17:54
   
Ocena:
+1
Ale to prawda Zigzak.
Jak ktoś pisze, to niech pisze. A że lans notki odpadną? To fajnie
14-03-2012 18:14

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.