string(15) ""
» Blog » O myszach i ludziach
18-05-2011 19:25

O myszach i ludziach

W działach: pamiętnik, varia | Odsłony: 2

Trafiłam ostatnio w metrze na plakat o funkcji społeczno-obywatelsko-wychowującej. Na plakacie widniało hasło „Przyjacielu, ustąp miejsca” oraz zgrabnie wykadrowane… cycki i brzuch ciężarnej. Ciężarna nie ma twarzy ani głowy; ba, nie ma nawet rąk. Prezentuje swoje atrybuty niczym neolityczna Wenus z Willendorfu, tyle że nie na golasa, a w aseksualnym sweterku bordo.

W ciągu trzech lat mojego pobytu w instytucie obrodziło niemowlakami; tylko z osób, które znam, dochowały się potomstwa cztery panie doktor i jedna doktorantka. Zapewniam, że wszystkie posiadają zarówno głowę, jak i ręce; z obydwu tych darów natury korzystają nader chętnie i umiejętnie. Oczywiście, pięć osób to żadna statystyka, ale podejrzewam, że akurat tę można rozszerzyć na większą populację.

Odbiorcę plakatu poprosiłabym zatem o proste ćwiczenie. W świecie rzeczywistym, gdzie metrem jeżdżą ludzie, a nie cycki z brzuchami, niech popatrzy w górę i zobaczy twarz. A najlepiej - niech spojrzy w oczy. Kontakt wzrokowy nie tylko pozwala odczytać intencje i uniknąć zawstydzającej pomyłki, gdy kobieta wcale nie jest ciężarna… Przede wszystkim sprawia, że widzimy drugiego człowieka, a nie mysz hodowlaną.

A wtedy jakoś tak raźniej się na duszy robi.

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"dzisiejsze mądrości ludowe to podejscie naukowe przodków" :)
Tak więc i nauka uprawiana dzis w PANie czy gdziekolwiek może się okazac kiedys taką mądroscią ludową.
Mi się sprawdza ta teoria o hormonach w domu i okolicy.
Interpretuje ostrożnie ;)
"Asertywnośc polega na dzganiu lokciem i nie mowieniu przepraszam" :)
19-05-2011 22:27
Kamulec
   
Ocena:
0
@inatheblue
By siedział człowiek nie trzeba ustępować miejsca, bo też jest się człowiekiem. Ustępuje się kategorii ciężarna, do której zaliczają się kobiety wyglądające na ciężarne. Jak miałoby się podejść indywidualnie? Zapytać o datę porodu, ojca, miesiąc ciąży, ew. wady płodu i na tej podstawie ustąpić lub nie?
20-05-2011 04:09
inatheblue
   
Ocena:
0
@ Nimdil, nie mam pojęcia. Jakoś żyję.
@kamulec - chodzi o sam plakat, a nie o ustępowanie lub nie. O "rzut korpusowy", bez twarzy, który zresztą w wydaniu męskim widziałam w reklamach odżywek kulturystycznych. Też się kojarzyło z mięsem.
@zigzak - wiem o tym, jako badacz mam tyle pokory.
29-05-2011 19:14

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.