» Blog » O Dystopii - pomożecie maturzyście?
17-12-2012 18:39

O Dystopii - pomożecie maturzyście?

W działach: Nauka | Odsłony: 274

O Dystopii - pomożecie maturzyście?
Czas mija szybko. Zdecydowanie za szybko. Ledwo zaczął się ten rok szkolny, a tutaj już grudzień. I może normalnie nie byłaby to zła informacja - w końcu to oznacza że zaraz będzie sylwester. Ale nie w tym roku. Nie w roku, w którym mam maturę...

I po takich oto przemyśleniach wziąłem się w końcu za prezentację maturalną. :)

Jej główny temat będzie dotyczył w głównym stopniu dystopii - nie udało mi się jeszcze nazwać swojej tezy, ale będzie to coś o zmierzaniu ludzkości do samozagłady.

Jeśli chodzi o literaturę podmiotu, jestem już na jakimś niezerowym poziomie. Na pewno będę omawiał "451 stopni Fahrenheita", na 99% także nowość książkową pt. "(Ready) Player One" Ernesta Cline'a. Nie mam jeszcze pewności odnośnie pozostałych dzieł, chciałem dać jakiś film, ale na razie jest tylko chyba mimo wszystko głupi pomysł z Terminatorem, w którym niby kilka scen pokazuje świat postapokaliptyczny, ale raczej ciężko będzie wskazać, jakie negatywne cechy reżyser dostrzegł w społeczeństwie etc. ;)

Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu, tutaj jest niestety kompletne zero. Niby wpisuję tytuły do internetu, ale co mi po recenzjach osób nie wiadomo czy mądrzejszych ode mnie...

Dlatego mam do was olbrzymią prośbę: Czy ktoś zna jakieś uznane dzieła/artykuły/etc. które mógłby służyć mi jako literatura przedmiotu? Szukam zarówno omówień ogólnych tematu jak i poszczególnych dzieł z literatury podmiotu.

PS Jeśli ktoś mi bardzo pomoże to oczywiście na następnym konwencie na którym się pojawię postaram się jakoś odwdzięczyć. :)

PS2 Raczej bym nie liczył na to, że będę na konwencie poza Warszawą w najbliższym czasie. ;)
1
Notka polecana przez: Tyldodymomen
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Ale jakiego przedmiotu? Dystopii? Postapokalipsy?

Z dystopii to masz Huxleya, "nowy wspaniały świat" i Orwella "Folwark Zwierzęcy" i "1984". To byly lektury szkolne za moich czasów :)
Z filmów - ekranizacje powyższych, do tego Equilibrium i niedawne Hunger Games. Polecam tez "Atlas Chmur", zwlaszcza wątek Sonmi 451 (liczba nieprzypadkowa) i film i książkę.
edit: z polskich dystopii to masz sporo w twórczości Wiśniewskiego-Snerga i Zajdla. Wlasciwie wiekszosci polskich fantastow stanu wojennego i okolic.
Edit 2: z dystopii filmowych to jeszcze "Brasil" terrego gilliama.
Z RPG to polecam grę "Paranoja RPG" ;)
17-12-2012 19:08
czarnylord23
   
Ocena:
0
Zastanawiałem się też nad Huxleyem, ale wizja nauczycieli czytających Ready Player One zwyciężyła. :D Poza tym książka jednak bardziej na czasie i łatwiej będzie mi się o tym mówiło.
Literatura przedmiotu w prezentacji maturalnej to różnego rodzaju opracowania książek/filmów z literatury podmiotu oraz ogólne opracowania pomagające zrozumieć/rozszerzyć tematykę omawianych dzieł.
Za filmy dziękuje, zapewne jeszcze w tym roku wszystkie obejrzę. Niestety jeśli chodzi o filmy to mam spore braki, oglądam raczej głównie to co leci na okrągło w tv. :/
17-12-2012 19:29
Aure_Canis
   
Ocena:
+3
"książka jednak bardziej na czasie"

W sensie: Orwell i Nowy wspaniały świat są Nie Na Czasie?

Jesteś pewien, że powinieneś podchodzić do egzaminu dojrzałości?
17-12-2012 19:32
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Postapokalipsa to antyutopia, a nie dystopia :> Brasil to też antyutopia.


Huxley "Brave New World" i "Animal Farm" Orwella to klasyki.

Od siebie dodam:
Książki-
"Pianola" i "Harrison Bergeron" Vonneguta, można jeszcze spokojnie podciągnąć klasyczną "Rzeźnię Nr 5".
"Mechaniczna Pomarańcza" Anthonego Burgessa (w sumie większość jego twórczości to dystopia).

Niezłym przykładem zimnowojennej dystopii jest "Red Alert" Petera Georga, czy (mało znana u nas) "Fail-Safe" Eugena Burdicka.

Można zahaczyć o twórczość Gibsona, jednak Cyberpunk to głównie antyutopia.

Film-
tutaj ciężko, bo o wiele bardziej interesujące są wizje antyutopijne, ale są dobre ekranizacje (m.in. w.w.) książek ("1984", ".
Są też takie tytuły jak "Dr. Strangelove" Kubricka, czy film i komiks "V jak Vendetta" (dystopia zmiksowana z... no bohaterem komiksu). Można podciągnąć film "War Games".


Fajnie by było, jakbyś na prezentacji wyjaśnił różnicę między antyutopią, a dystopią, które są nagminnie mylone, a różnica między nimi jednak występuje. Niestety z szufladkowaniem na gatunki bywa jest ciężko i tak np. w europejskiej literaturze dystopia i antyutopia to bliźniacze dwa gatunki, a w literaturze amerykańskiej dystopia jest opisywana jako podgatunek antyutopii :>
17-12-2012 19:38
czarnylord23
   
Ocena:
0
@Aure_Canis
Oczywiście, że Nowy Wspaniały Świat Huxleya się nie przedawnił, ale wiadomo że książka z 2010 roku lepiej opisze uzależnienie od komputera niż z 1932 roku. ;) Mi po prostu na takim temacie łatwiej się poruszać, bo mam pzypadki osób "bliskich uzależnienia" w swoim towarzystwie. To wszystko. Na pewno nie twierdzę, Nowy Wspaniały Świat i Folwark Zwierzęcy są nie na czasie.

Dziękuję za wymienianie tytułów, ale jak mówiłem proszę bardziej o literaturę przedmiotu, czyli opracowania, książki/artykuły naukowe o dystopiach etc.
17-12-2012 20:04
Aure_Canis
   
Ocena:
+2
Nie można wybrać literatury przedmiotu, jeżeli nie masz TEMATU. GODDAMN TA MŁODZIEŻ.
17-12-2012 20:07
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
W języku polskim z opracowaniami raczej trudno- cenzura PRLu nie przyczyniała się do rozwijania gatunku,a dystopia to gatunek raczej typowy dla XX w.

Kilka linków z opracowaniami (2 min. z google.com):
http://utopian-studies.org/
http://www.depauw.edu/sfs/backissu es/10/sargent10art.htm
http://faculty.buffalostate.edu/be averjf/internet/dystopian.htm
http://www.itiscannizzaro.net/Iann i/booksweb/sito1984/papers/utopiadys topia.htm

Powinieneś poszukać prac Pana M. K. Bookera, autora "Dystopian Literature: A Theory and Research Guide" i "The Dystopian Impulse in Modern Literature". W sieci powinny być PDFki.


To matura, a nie praca doktorska, więc pogoogluj słowa kluczowe "dystopia" "literature analysis" :>

Ważną częścią pisania prac jest właśnie tzw. "reaserch", więc do dzieła!
17-12-2012 20:13
~Pomocnik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Władca much" Goldinga
"My" Zamiatina
"Labirynt odbić" Łukianienko
"Planeta zła"
Z filmów
"Metropia"
"Ludzkie dzieci"
"V jak vendetta"
"12 małp"
"Wyspa"
"Raport mniejszości"
"Pamięć absolutna"

Z opracowań pamiętam Szackiego "Spotkania z utopią" jest tam coś o antyutopiach
17-12-2012 20:29
czarnylord23
   
Ocena:
0
@ ~
Dzięki za konkretne prace. :) Mniemam, że są one po angielsku, a z tym u mnie kiepsko, ale najwyżej się pomęczę "troszkę dłużej". ;)

@Aure_Canis

Nie mam ostatecznie sformułowanej tezy, a nie tematu, a to różnica. Rozumiem uznanie mnie za idiotę przez niefortunnie napisane zdanie sugerujące przedawnienie Huxleya i Orwella, ale tutaj nie masz racji. ;)
17-12-2012 20:42
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Logans Run
17-12-2012 22:43
Tyldodymomen
   
Ocena:
0
Polecanka za nicka
17-12-2012 22:45
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ucieczka Logana to typowa antyutopia sf, z dużą dozą PostApo. To nie dystopia :>
18-12-2012 00:11
Indoctrine
   
Ocena:
0
"Powrót z gwiazd" Lema :)
18-12-2012 07:50
earl
   
Ocena:
0
Wejdź najlepiej na stronę nagrody im. Żuławskiego i przejrzyj listę jurorów. Większość z nich to badacze, zajmujący się naukowo fantastyką. Może znajdzie jakieś pozycje dla siebie?
18-12-2012 09:14
Got
   
Ocena:
+1
Ktoś już proponował "Paradyzje" Zajdla?
18-12-2012 14:07
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Tyldo, zdecyduj się. Dystopia to antyutopia, antyutopia to dystopia, jedno jest nurtem drugiego, są to odmienne byty, czy może takie same, czy jak w końcu?
Mieszasz :P
z jednej strony piszesz, ze jedno to nie drugie, a potem przytaczasz tezy, że jednak są tożsame albo jedna w drugiej się zawiera.
Jeśli Bradbury to pisarz amerykański, to jego dystopia jest równocześnie antyutopią, a więc tym samym co Logan's Run Nolana i Johnsona. Czy z Brasil Gilliama.
18-12-2012 14:20
whitlow
   
Ocena:
+1
To teraz nieco pragmatycznego spojrzenia.

Miałem temat ,,utopie i antyutopie, sposób kreacji i funkcja,,.

Mechaniczna Pomarańcza
rok 1984
władca much
kandyd (woltera)
Dostałem 20/20

I teraz parę kwestii technicznych. Nie wysilaj swojego intelektu na znudzoną komisję. Oni są przygotowani na ziomków, którzy kupią prezentację za 2-3 stówy i będą ględzić o Chłopach, czy innym Wokulskim. Jak dasz w bibliografii Mechaniczną Pomarańczę szanowne grono zapewne nawet nie zakuma tytułu. A na pewno nie przeczyta, żeby móc zadawać sensowne pytania.

Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli będziesz elokwentnie nawijać, jako, że oni nie będą przygotowani merytorycznie, spytają o jakieś banialuki w stylu, ,,Dlaczego wybrałeś ten temat?,, albo ,,Czy sądzisz, że taka wizja może się ziścić?,,. Ty z kolei coś tam odpowiesz i wyjdziesz mając 20/20.

Polonistka pewnie truje tworząc iluzję jak ten ustny jest ważny itp. Prawda jest taka, że to Twój najmniejszy problem. Żadna uczelnia nie bierze wyników z ustnych pod uwagę, więc jakby co to inglisza, czy inny język co masz na ustnym weź na podstawie.

Reasumując, jak chcesz mieć pewne te 20/20 przysiądź na jeden dzień i napisz sobie te prezentację. Gorąco polecam podejście minimalistyczne, bo doprawdy, szanowne grono nie jest instytucją przed którą opłaca się udowadniać swój geniusz.

Pzdr.
18-12-2012 14:28
Z Enterprise
   
Ocena:
+2
Jak trafisz, withlowie - moja miała obcykaną Pomarańczę lepiej od huxleya :)
18-12-2012 14:31
Salantor
   
Ocena:
0
Jak produkowałem się na temat totalitaryzmu, to widać było, że jedna osoba z komisji siedzi, bo musi, ale druga uważnie mnie słuchała. Więc jak się trafi :]
18-12-2012 14:40
whitlow
   
Ocena:
0
@Z Enterprise
Nie, no jasne, trzeba wiedzieć o czym się nawija, jakby jednak trafiło się na kogoś rozkminionego. Nawet by mi przez myśl nie przeszło Koledze czarnylord23 proponować olanie zapoznania się z literaturą podmiotu, czy tam przedmiotu. No, ale
wśród ludzi na jakimś tam poziomie to chyba rozumie się samo przez się. Starałem się tylko uzmysłowić Koledze, że polski ustny, to nie jest coś co powinno spędzać sen z powiek.

Rozumiem ,,moja,, czyli baba z komisji? No to miała w takim razie obcykane. Pozostali jak zgaduję nie za bałdzo.
18-12-2012 14:46

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.