» Blog » Nowa Teraźniejszość - scenariusz
12-06-2012 23:42

Nowa Teraźniejszość - scenariusz

W działach: RPG Cyberpunk2020 Zeloci Walka Scenariusz Przygoda | Odsłony: 43

Nowa Teraźniejszość - scenariusz
Podczas gdy większość Polaków ogląda mecz Polska - Rosja (o ile się nie mylę) ja dokończyłem poprawiać scenariusz mojego autorstwa tworzonego pod system CyberPunk2020. Oczywiście nie zmienia to faktu, że można go zmodyfikować w zależności od potrzeby. Mowa o Nowej Teraźniejszości, która jest wstępem do kolejnych 2 lub 3 przygód bezpośrednio z nią powiązanych. W trakcie nich gracze będą aktywnie udzielali się w histori ludzkości.

To nie jakieś pitu, pitu ani jednostrzałówka. Scenariusz liczy 53 strony i zawiera opis kolejnych etapów przygody, mapy najważniejszych lokacji, statystyki tego co spotkają gracze na swojej drodze oraz krótki opis rasy, którą sam stworzyłem i o którą się rozchodzi w trakcie przygody - Zelotów. Przygoda powinna zamknąć się w przedziałe od 6 do 10 sesji. U mnie to chyba było ok. 8.

Nie ukrywam, że przygodę tworzyłem dla swojego zespołu jednak po zastanowieniu się uznałem, że miło byłoby poznać opinię innych na temat mojej pracy i dowiedzieć się czego mi brakuje oraz nad czym należałoby popracować. Tak więc notatki zostały poprawione, zlepione w całość i tak powstała Nowa Teraźniejszość. Dodam, że przygoda przewidziana jest dla 4-5 graczy, lubiących ostrą jazdę.

Poniżej zamieszczam tło przygody aby wiadomo było o co chodzi:
"Przygoda zaczyna się w roku 2040. Jednak bardzo szybko, następuje skok do roku 2050. Świat wygląda dokładnie tak jak został przedstawiony w podręczniku do systemu Cyberpunk 2020 – Av-ki latają ponad zaśmieconymi ulicami, zamieszkałymi przez biedaków i ćpunów; większość cyber i bio modyfikacji jest dostępna przeciętnemu człowiekowi; gliniarze zwalczają uzbrojone po zęby gangi; większość korporacji jest ponad państwami i dysponuje własnymi armiami; poziom świadczeń medycznych stoi na naprawdę wysokim poziomie dla osób mających pieniądze; media są kontrolowane przez polityków, którzy z kolei są na usługach bogatych biznesmenów; współczesne schabowe to drogi rarytas więc przeciętni ludzie muszą się zadowalać zwykłymi konserwami; możliwe są spacery po światach wirtualnych, a miasta zostały podzielone na dzielnice w zależności od statusu reprezentowanego przez ich mieszkańców. Mimo to korporacje nie przejęły jeszcze całkowitej władzy we wszystkich państwach - przykładowo północne USA jako jedne z nielicznych, nadal są rządzone przez prezydenta twardo trzymającego władzę. W czasach w których rozgrywa się ta przygoda, możliwe są podróże kosmiczne o niedalekim zasięgu jak na możliwości stwarzające przez wszechświat (układ słoneczny). Oczywiście istnieją technologie, umożliwiające dalsze podróże ku podboju wszechświata min. przy wykorzystaniu hiper skoków. Jednakże tylko w teorii, bowiem w rzeczywistości badania tej technologii są zbyt drogie aby je przeprowadzić. Na wykorzystaniu wojska są Bojowe Pancerze Wspomagane oraz nowe technologie militarne takie jak broń laserowa i technologie bardziej destrukcyjne niż znana nam dziś broń atomowa.
Ze względu na znaczną eksploatację Ziemi oraz duży przyrost naturalny, świat zaczął pogrążać się w chaosie, dając wolną rękę korporacjom, które dzięki obietnicom poprawienia dobrobytu ludności oraz pieniądzom, stopniowo zyskiwały władze w Europie, Azji, Ameryce południowej i środkowej oraz Afryce. Mimo to jak już wspomniałem, w Ameryce północnej nadal panuje prezydent, a korporacje podlegają państwu i nie stanowią większego zagrożenia dla ustroju państwa. Ponadto współczesne USA dysponują bronią i technologią zapewniającą dobrobyt oraz spokój obywatelom kraju."

Jeżeli chodzi o graczy to należą do elitarnej jednostki Stanów Zjednoczonych wykonującej naprawdę ciężkie zadania. "Chłopaki z tego oddziału nie czują strachu, a zadania wypełniają bez najmniejszego mrugnięcia okiem czy sprzeciwu. Rozbroić bombę atomową pod wielką metropolią? Ryzykowne i wymagające ale na ich czole nie pojawi się nawet kropelka potu. Te kroczące, ciężko uzbrojone cyborgi są jedną z potężniejszych broni północnych USA o której słyszał i przed którą drży cały świat." W związku z pracą otrzymują zadanie przetestowanie nowej broni w wyniku czego dochodzi do ciekawej sytuacji. Następuje skok o 10 lat do przodu, a Ziemia nie wygląda tak jak powinna i zmaga się z hordami obcych. Tylko od graczy zależy czy przeżyją i jak potoczą się losy osób z którymi będą miały styczność.

Dziś zamieszczam link do paczki (ok.7mb) zawierajacej scenariusz i mapy -
http://przeklej.net/down/67771454691716515302597080303754480cc39c8213b32fdcdcc2cb5/Nowa Teraźniejszość.rar.html
Jutro z kolei postaram się zamieścić link do paczki w której będzie znajdowała się również muzyka (+250mb), którą wykorzystywałem podczas prowadzenia przygody ;)

Coż nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do rzucenia okiem na moje wypociny... Ale nie zapominajcie, że pierwszy raz coś takiego robię ^^"

Życzę miłej lektury i liczę na konstruktywne komentarze ;)

Komentarze


Eva
   
Ocena:
+2
Podczas gdy większość Polaków ogląda mecz Polska - Rosja (o ile się nie mylę) ja dokończyłem poprawiać scenariusz mojego autorstwa
To powiem Ci, że trochę zlamiłeś :P
12-06-2012 23:56
ARkanum
   
Ocena:
+4
@Eva

Jakoś nie przepadam za meczami i nie interesuje się Euro. Tak wiem to jest bee :)
12-06-2012 23:58
Eva
   
Ocena:
+2
Tracisz sporo frajdy :P Ale spoko, też tak miałam w Twoim wieku. To przechodzi :P
EDIT: Jezusmaria, 53 strony scenariusza O.O Szkoda, że nie prowadzę CP.
13-06-2012 00:15
ARkanum
   
Ocena:
+1
Z tego co zauważam to mało kto jeszcze w niego gra :P
13-06-2012 01:01
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
Bo nie ma smoków i elfanów.
13-06-2012 02:49
Pani_Pantera
   
Ocena:
0
Moga byc elfy w CP. Wystarczy je uzasadnic naukowo i nazwac "brykietami"
13-06-2012 03:02
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dokladnie Tymenie.
Pani_Pantero - nie trzeba. Wystarczy kupic SR4 i nic nie trzeba uzasadniać. Tymen tak robi i ma z tego frajdę.

Evo, przerób na Deadlandsy.
13-06-2012 09:12
Wlodi
   
Ocena:
0
Dziś wieczorem z przyjemnością rzucę okiem. Akurat klimaty Cyberpunka są mi bardzo bliskie. I od lat niczego nie prowadziłem w tym settingu.
13-06-2012 10:08
Albiorix
   
Ocena:
0
Bo wizja CP wydaje się dzisiaj naiwna i nietrafiona. Więc ludzie grają w grach które świadomie i celowo nie udają nawet wizji możliwej przyszłości tylko stanowi radosną bajeczkę i zbiór kolorowych pomysłów z taką dawką realizmu jaka akurat pasowała (jak Shadowrun, Neuroshima albo inne fantasy) albo w systemy futurystyczne dopasowane do dzisiejszej fantastyki średniego zasięgu a nie fantastyki lat osiemdziesiątych (jak Eclipse Phase).

Dlaczego technologia hiperskoków jest "oczywista"? Po co wprowadzasz w ogóle technologię która jest z jednej strony z czapy i zmniejsza wiarygodność świata, a z drugiej strony nie wprowadza gadżetów do których została wymyślona (szybkich podróży międzyukładowych) więc nic nie daje fabule?

Słabo że gra się u ciebie agentami federalnej tyranii a nie uczciwymi korporacyjnymi wojownikami o lepszą przyszłość :)
13-06-2012 12:15
nerv0
   
Ocena:
+1
Heh, ja w trakcie tych dwóch polskich euro-meczy pysznie się bawiłem oglądając te paskudne anime (a w ogóle to serdecznie polecam wam drodzy polterowicze Mahou Shoujo Madoka Magica. Dla wszystkich, którzy lubili Czarodziejkę z Księżyca. :D Choć nie, jej fani mogą się akurat zawieść... :)). W sumie wczoraj jak meczysko się rozkręciło to już powoli przysypiałem, ale nieoczekiwane ryki, gwizdy i wiwaty mnie obudziły i dały do zrozumienia, że chyba strzeliliśmy bramkę. ;)

No i kolega ARkanum ma jaja żeby robić taki scenariusz i rzucić go tak od niechcenia na bloga. Trza było słać na Quentina, albo gdzieś...
13-06-2012 12:19
KFC
   
Ocena:
0
Ja jeszcze nie czytałem, ale słowa uznania kolegi nervZera i objętość robią swoje - polecam, przejrzę wieczorem :)
13-06-2012 12:41
nerv0
   
Ocena:
0
Oj nie, nie! Ja też jeszcze nie czytałem! Po prostu stwierdziłem, że jeśli spłodziło się już taki tekścior to szkoda go tak po prostu wrzucać na polterowym blogu. Lepiej było posłać na tego Quentina, albo chociaż do działu RPGO, bo inaczej rzecz po prostu zginie w nawale wpisów i po paru dniach już nikt tu nie zajrzy. :)
13-06-2012 12:56
KFC
   
Ocena:
0
albo do księgi przygód hops :)
13-06-2012 13:13
nerv0
   
Ocena:
0
Nie no, Księga ma zbierać krótkie pomysły i motywować ludzi do ich pisania, a nie wyłapywać pełnoprawne scenariusze. :)
13-06-2012 13:31
KFC
   
Ocena:
+2
Potnie sie na 10 przygód ;)
13-06-2012 13:41
Cherokee
   
Ocena:
+2
@"Bo wizja CP wydaje się dzisiaj naiwna i nietrafiona."

Zależy na które elementy systemu patrzyć. Ujęcie społeczno-ekonomiczne jest dziś chyba bardziej aktualne niż było w czasach pisania systemu. Zamiast Biotechniki mamy Monsanto, zamiast Araski - Blackwater, zaś bezprecedensowa potęga korporacji prowokuje oddolne ruchy takie jak Anonymus czy OWS, jako żywo przypominające Pondsmithowych cyberpunków.

Jak dla mnie najsłabszym punktem CP2020 jest wizja pogrążonych w chaosie ulic, dla kogoś wychowanego w Europie czy Stanach będąca wizją dosyć abstrakcyjną (choć dla kogoś żyjącego w Meksyku już jakby mniej). Gdyby zastąpić ten element huxleyowską wizją społeczeństwa przyklejonego do telewizorów (jakże akuratniejszą), to CP2020 nadal dawałby radę.
13-06-2012 13:54
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Zamiast microtechu microsoft, zamiast petrochemu bp... :)
dlatego cyber trolle i elfy są lepsze - mniej przypominają nam świat.
Polecam Gibsona "Światło Wirtualne" nasz swiat z JEDNYM gadżetem, a jaki cyberpunk.
13-06-2012 14:07
de99ial
   
Ocena:
+3
Przyłączam się - piłka nożna ssie.
13-06-2012 14:08
Malaggar
   
Ocena:
+2
@de99ial: Trollujesz.
13-06-2012 14:09
nerv0
   
Ocena:
+1
Dobrze mówi.

Znaczy się de99ial. :)
13-06-2012 14:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.