string(15) ""
» Blog » Nowa Magia i Miecz
15-05-2014 10:23

Nowa Magia i Miecz

W działach: RPG | Odsłony: 1810

Nowa Magia i Miecz

Za niecałe dwie godziny ruszy zbiórka na wznowienie wydawania papierowej i elektronicznej wersji Magii i Miecza. Nowy wydawca, nowy (teoretycznie) pomysł na zawartość magazynu i zupełnie inna redakcja. Popularność profilu na FB mówi jasno, że pomysł cieszy się olbrzymim - teoretycznym - poparciem. I ja chętnie zobaczę MiMa, choćby na wirtualnych półkach Rebela czy Replikatora, ale mimo wszystko jestem trochę sceptyczny.

W składzie redakcyjnym ufam tylko Tomkowi Chmielikowi - Puszon to wydawca, wpisał się do redakcji bo mógł, Lucek raczej niczym poza różnie ocenianymi tłumaczeniami się pochwalić nie może, w indie Darkena nie wierzę. Fajne RPG zapowiadają, że w MiMie znajdą coś dla siebie nie tylko miłośnicy Wolsunga, SW, Adventurers! czy Dogsów, ale nie wierzę, by było to coś ponad kilkanaście stron + almanachy. Boję się, że całość wypali i wypali się po 2-3 numerach.

Co Wy sądzicie na ten temat? Obawy bezpodstawne czy w pełni uzasadnione?

Update: projekt już ruszył.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Anioł Gniewu
   
Ocena:
+3

Nie znajduje żadnej wzmianki o materiałach do warhammera. Legendarne czasopismo bez systemu-legendy nie ma szansy na triumfalny powrót. 

15-05-2014 10:35
Enc
   
Ocena:
+4

GW by chyba urwał Fajnym RPG łeb za materiały do Warhammera ;) 

Ale patrząc na to co czasem działo się w małoformatowym dziale WFRP starego MiM, może to lepiej żeby nie było takich tekstów? Dość już chyba naczytaliśmy się szaleńcowych przygód-cebul i autorskich wizji nieciekawych obszarów uniwersum WFRP.

15-05-2014 10:38
ThimGrim
   
Ocena:
+4
Dżizaz. Zbiórka na czasopismo do kupowania...
15-05-2014 10:59
Ifryt
   
Ocena:
+2

E, przygody Szaleńców nie były takie złe - choć na ogół dość liniowe (żeby stopniować napięcie przy odkrywaniu kolejnych warstw intrygi).

15-05-2014 11:05
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Przygód cebul nie lubiłem. Ale artykuły z cyklu jesienna gawęda  były bardzo fajne. Killku własnych tekstów tez sie nie wstydzę! ;)

15-05-2014 11:05
Beamhit
   
Ocena:
+1

Zobaczymy, cegłę z mojej strony dałem.

Jesienna Gawęda została wydana, wiec nie widzę sensu by dublować się i pisać drugi raz to samo. Zwłaszcza, że jeżeli chcesz kogoś z(a)razić do JG, wystarczy mu wskazać odpowiednią książeczkę na rynku. Bo i "fajny" to rzecz bardzo względna.

15-05-2014 11:20
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Myślałem raczej o kontynuacji cyklu JG na łamach nowego MiM. Ale skoro wykorzystanie jakichkolwiek nazw własnych czy elementów systemu w komercyjnym czasopiśmie narusza prawa autorskie to oczywiście nie ma to szansy bytu. Fajny to faktycznie pojęcie względne. Choc skala popularności Wfrp jasno wskazuje preferencje. Lecz gdyby uwzględniać rozne gusta to reaktywacja nazwy Magia i Miecz tez moze budzić kontrowersje. 

15-05-2014 11:35
Beamhit
   
Ocena:
+1

W Częstochowie popularność Warhammera jest... Powiedzmy, że jest jeden maniak co kupował wszystko do II edycji, i jeden maniak co piracił wszystko do II edycji, i jeden Beamhit co ma prawie całą trójkę i Dark Heresy.

15-05-2014 11:48
Headbanger
   
Ocena:
+3

@Anioł Gniewu

"Ale artykuły z cyklu jesienna gawęda  były bardzo fajne."

LOL-łem! Mam to szczęście, że dosłownie 2 tygodnie temu przeczytałem całą JG i przedstawia to raczej jak NIE grać w warhammera. Jak można polecić tekst, gdzie napisane jest wprost by nie czytać i odrzucić materiały serwowane przez wydawcę? A wy się dziwicie dlaczego GW wkurw%^$$on? Jest to wizja jednego człowieka do grania w jeden konkretny sposób napisana taką retoryką jakby to była prawda objawiona. Zresztą w każdym poradniku trzewika jaki czytałem jest tam sama maniera. Jego styl jest po prostu okropny. Jest to kolejny materiał kłócący się ze wszystkim co lubię w RPG, tak samo jak "Graj z Głową". Jego opis przeprowadzenia bitwy czy prowadzenia z użyciem kultów spowodował by tylko to, że po prostu bym wyszedł z sesji w trakcie sesji.Wracając do MM - Sądząc po squadzie, na materiały do Świata Mroku też nie mam co liczyć... Czasami mam wrażenie, że jestem jednym z 3 ludzi w Polsce, którzy wiedzą że wyszły nowe edycje zarówno do starego jak i nowego woda na przestrzeni 2-3 ostatnich lat...

15-05-2014 11:51
Enc
   
Ocena:
0

@Head: przecież Sting to wielki fan WoDa..

15-05-2014 11:54
Headbanger
   
Ocena:
+2

Tak samo określali się niektórzy panowie z "Siedzicie w Karczmie"... zgadnij co? Wiedza kończyła się gdzieś na 2007 roku. Wytyknąłem ogromną niewiedzę, nawet nieśmiało przepraszali potem :P

15-05-2014 11:57
Enc
   
Ocena:
+2

Siedzibie w Karczmie nie podpisało się tez wiedzą o DnD i początkach RPG. 

15-05-2014 11:59
Wlodi
   
Ocena:
+3

@Headbanger

To może napisz jakiegoś ciekawego arta? Nie mówię tego z przekąsem, tylko szczerze. Jeśli jest brak osób które znają się dobrze na temacie, to może należysz do tej grupy która powinna dzielić się wiedzą z innymi?

Co do artów myślę, że sporo materiałów będzie od niezależnych autorów, więc ja bym się wstrzymał z przypuszczeniami dopuki nie zobaczymy całego numeru. :)

15-05-2014 12:02
Headbanger
   
Ocena:
+3

@Wlodi

Jest to coś nad czym faktycznie się warto zastanowić.

15-05-2014 12:03
Beamhit
   
Ocena:
0

@Headbanger

Ale White-Wolf, czy tez raczej Onyx-Path, czy też raczej CCP, ma politykę podobną do fanowskich materiałów jak GW.

Jedyne systemy które mogą tam być wspierane na tą chwilę, to Wolsung, Savage Worlds i jakieś indie. Ewentualnie Neuroshima i Monastyr, jeżeli dogadają się z Portalem, Afterbomb jeżeli ROL będzie zainteresowany i Armie Apokalipsy jeżeli spytają się Menhira. A tak to nawet nie wiemy, czy ISA ma dalej licencje na WoD.

15-05-2014 12:04
Headbanger
   
Ocena:
0

"Ale White-Wolf, czy tez raczej Onyx-Path, czy też raczej CCP, ma politykę podobną do fanowskich materiałów jak GW."

Na czym opierasz to przeświadczenie?

15-05-2014 12:11
Enc
   
Ocena:
0

@Beam: wspierane mogą być poza tym Fate, d20. Jeśli Puszon dogadał się z Trzewikiem, mogą mieć Savage, Wolsunga, Neuroshimę i te dwie mechaniki. Jak dla mnie to, co jest u nas najwazniejsze i najpopularniejsze. Może Galmadrin dał też zielone światło na ZC?

15-05-2014 12:29
Headbanger
   
Ocena:
+1

Gdyby do każdego artykułu potrzebna była autoryzacja twórcy, dziennikarstwo branżowe by nie istniało. Nie bądźcie głupi ludzie...

15-05-2014 12:33
Enc
   
Ocena:
0

@Head: ja bym tak rozumiał, że nieoficjalne teksty w magazynach dotyczące mojej gry to sam profit dla mnie, ale mam wrażenie, że Beamhit ma rację z tym, że WW/OP i GW inaczej patrzą na ten temat. 

15-05-2014 12:36
Headbanger
   
Ocena:
+1

To się mylisz. Nikt nie może zabronić ci napisać dowolnego artykułu na dany produkt. Jak wydawcy nie podoba się twoja ocena czy światło jakie rzucasz to co najwyżej mogą ci nie przesyłać materiałów (tak CDA nie dostawało większości gier z najniższej półki bo pisali bekowe recenzje). Jedynym wymogiem jest pisanie PRAWDY. Lecz chyba wiem w czym problem, wam wydaje się, że fanowska przygoda/mechanika = artykuł. Nie, to już złamanie praw autorskich. Nie wiem o czym próbujecie tu rozmawiać, jak nie odróżniacie dodatku od artykułu... naprawdę ręce opadają. Tak samo jak nie można bezkarnie przedrukowywać artykułów z innych pism, bo one należą do autorów/pism, ale nie wydawców. Ten ostatni ma w temacie niewiele do gadania.

WW miał klauzulę, że nie wolno publikować fragmentów podręczników czy "opracowań mechanicznych", bo jest to złamanie praw autorskich. Jest to prawdą i bez tej klauzuli - tyczy się wszystkich RPG, powiem więcej nawet.. tyczy się wszystkich książek.

Miałem wrażenie, że Magia i Miecz ma być pismem branżowym nie pirackim suplementem do wybranych gier. Jeżeli chodzi o to drugie to kijem przez szmatę nie tknę.

15-05-2014 12:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.