» Recenzje » Nocny pociąg do Rigel - Timothy Zahn

Nocny pociąg do Rigel - Timothy Zahn


wersja do druku

Prawie jak PKP

Redakcja: Tomasz 'Sting' Chmielik

Nocny pociąg do Rigel - Timothy Zahn
Kolej od wieków fascynuje ludzi. Jest to rodzaj transportu masowego, który można określić mianem niezniszczalnego. Towarzyszy ludziom już dobrych parę stuleci i, mimo rosnącej konkurencji w postaci samolotów i aut, nic nie wskazuje na to by miało się to w przyszłości zmienić. Fascynacja potrafi przybierać różne formy - od biernego obserwowania przejeżdżających pociągów do wydawania mnóstwa pieniędzy na kolekcję ich miniaturek. Timothy Zahn poszedł jednak o krok dalej i zwyczajnie napisał o niej powieść.

Autor znany jest przede wszystkim fanom Gwiezdnych wojen, bo właśnie spod jego pióra wyszło ponad dziesięć powieści osadzonych w realiach stworzonych przez Georga Lucasa. Do ważnych osiągnięć należy dodać również nagrodę Hugo w 1984 roku za opowiadanie Cascade Point. Nocny pociąg do Rigel to najmłodsze dziecko Timothy Zahna i za sprawą Wydawnictwa Dolnośląskiego trafiło właśnie w ręce polskich czytelników.

Powieść zaczyna się niczym rasowy kryminał: do głównego bohatera podchodzi nieznany mu mężczyzna, wyszeptuje jego imię, po czym umiera. Początek dość banalny i ograny, ale trzeba przyznać, że przyciąga uwagę czytelnika spełniając tym samym doskonale swoje zadanie. Kolejne strony z siłą huraganu wprowadzają czytelnika w nieskomplikowaną intrygę. Niestety, wygląda na to, że wstęp wyczerpał możliwości autora, bo im dalej tym gorzej.

Pierwsze co rzuca się w oczy to skłonność autora do "superyzacji". Wszystko co dotyczy Franka Comptona – głównej postaci, musi być super. Super możliwości, super sprzymierzeńcy, super intelekt, super sprzęt, super wyszkolenie, a żeby tego było mało nieprawdopodobne wręcz zbiegi okoliczności, dzięki którym ratuje on galaktykę. Tak na dobrą sprawę trudno nie polubić tego kosmicznego super agenta wywiadu, do złudzenia przypominającego Jamesa Bonda. Jednak o ile ten ostatni miał choćby szczątkowe wady – skłonność do pięknych kobiet i martini, to postać stworzona przez Zahna zdaje się nie posiadać żadnych ludzkich przywar. Momentami bywa to irytujące, ale jeszcze w miarę do zniesienia. Znacznie gorzej wypada to w konfrontacji z fabułą. Tę można opisać jednym zdaniem: "wszechpotężna siła pragnie przejąć władzę nad galaktyką i tylko jeden człowiek może ją powstrzymać'. Niby temat prosty niczym miecz rzymskiego legionisty, ale i tutaj autor pozwala sobie na, moim zdaniem, dość duże uproszczenia. Zdarza mu się pomijać opisy wydarzeń, a gdy fabuła się w którymś miejscu "zatka" wtedy super błyskotliwość Comptona w duecie z "nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności" pcha ją naprzód. Nie trzeba wytrawnego czytelnika żeby to zauważyć. Uproszczenia te skutkują dziurawą i mało spójną warstwą fabularną. A co gorsza potrafią doprowadzić do białej gorączki.

W Nocnym pociągu do Rigel takich wpadek jest znacznie więcej. Najbardziej boli fakt, że przyćmiewają one naprawdę świetny pomysł na świat, w którym Timothy Zahn osadził swą powieść. Jest to niemalże typowa fantastyczna przyszłość: ludzkość wyrusza w gwiazdy, spotyka obce cywilizacje, niejednokrotnie znacznie bardziej rozwinięte niż nasi potomkowie, a podróże międzygwiezdne są niemal na porządku dziennym. Wprowadził on jednak swoistą innowację. Otóż podróże w kosmosie odbywa się... koleją. Dokładnie – międzygwiezdną koleją czteroszynową zarządzaną przez istoty określane mianem Pająków. Budzi to wręcz jednoznaczne skojarzenia z takimi instytucjami jak Orient Express czy kolej transsyberyjska. Na nieszczęście nawet tak świetny pomysł zwyczajnie przegrał z dziurawą i niedopracowaną fabułą, dużymi uproszczeniami akcji i "superyzacją" głównego bohatera. Ciekawe jest, że mimo oczywistych wpadek książkę czyta się dość lekko i w miarę przyjemnie. Ot – swoisty paradoks.

Po połączeniu tych elementów w jedną całość otrzymujemy ciekawy świat, który w zetknięciu z resztą pomysłów (a raczej ich brakiem) powinien pozostać w szufladzie autora. Pozostaje tylko wierzyć, że Nocny pociąg do Rigel to jednorazowe potknięcie Timothy Zahna.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
3.5
Ocena recenzenta
7.17
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Nocny pociąg do Rigel (Night Train to Rigel)
Autor: Timothy Zahn
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce wydania: Wrocław
Data wydania: 8 maja 2007
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
Format: 130 × 205mm
Seria wydawnicza: Behemot
ISBN-13: 978-83-7384-588-6
Cena: 29,90 złCzytaj również

Wezwanie do walki
Dawno temu w przyszłości
- recenzja
Wezwanie do broni
Początki legendy
- recenzja
Początki
Coś się zaczyna
- recenzja

Komentarze


~Zahniewicz

Użytkownik niezarejestrowany
    to jest recenzja?
Ocena:
0
Jaka za przeproszeniem superyzacja? Jaki supersprzęt? Autor tej "recenzji" w ogóle nie czytał chyba tej książki i w dodatku nie zrozumiał jej konwencji - choć Zahn bije nią wręcz prostacko po oczach - kryminału w stylu noir. Żenada ale czego się spodziewać po recenzencie który książeczkę dziecka o imieniu Paolini ocenia o oczko wyżej niż "Nocny pociąg..." A Nietzsche pisze Nietsche.
Książki kucharskiej nie dałbym panu do zrecenzowania a co dopiero SF.
17-07-2007 23:29
ShpaQ
    RE:
Ocena:
0
Już spieszę z wyjaśnieniami.

Zacznę nieco od końca - książka dziecka o imieniu Paolini mimo niedoróbek była po prostu przyjemna. Absolutnie przeciętna jakich mnóstwo na rynku - nic więcej i nic mniej. I dlatego dostała taką a nie inną ocenę.

Co do pisowni nazwisk. Cóż - nikt nie jest nieomylny, a "z" na mojej starej klawiturze potrafiło sprawiać problemy. Wdzięczny jestem za tę informację i już biegnę bić redaktora.

A co do powyższej recenzji. Superyzacja przejawia się na każdym kroku - praktycznie non-stop Zahn pokazuje jaki to jego bohater jest fajny i jak dużo może. Magicznym zrządzeniem losu staje się centralną postacią galaktyki i doskonale sobie w tej roli radzi, bo przecież był świetnym (super) agentem wywiadu. To naprawdę ostro wali po oczach.

Supersprzęt. Ilu przeciętnych Kowalskich ze świata Zahna nosi ze sobą utensylia o choćby zbliżonych możliwościach? Bardzo niewielu. A dlaczego? Bo owe czytniki, zegarkim wykrywacze trucizm czy materiałów wybuchowych nie są powszechne i należą do kategorii "super" albo "elita" - do wyboru.

Przyjęta konwencja to jedno, a niedoróbki literackie to drugie. Zahn miał świetny pomysł na świat, ale na fabułę i nieco mniej superanckiego bohatera już go zabrakło. Podobnie jak zabrakło pomysłu na napisanie tej książki od początku do końca.

Książkę przeczytałem, konwencję zrozumiałem. Co ciekawe, pojawia się u Pana dość ciekawa niekonsekwencja, skoro zarzuca mi nieprzeczytanie jej, a potem niezrozumienie konwencji. Jeśli rzeczywiście bym jej nie przczytał to skąd miałbym cokowliek wiedzieć o konwencji.

I na koniec . Recenzja to tekst publicystyczny i wyraźnie subiektywnym zabarwieniu. Powieść jest stosunkowo niewielkiej objętości, a biorąc pod uwagę dość dużą czcionkę jest do przeczytania w jeden wieczór. I gdyby była dobra przeczytałbym ją w jeden wieczór, a nie męczyłbym się z nią ponad tydzień. Timothy Zahn to bardzo dobry pisarz, ale to jest typowa wpadka. Tak nie piszą laureaci Hugo, a przynajmniej nie powinni. I ma Pan rację - to jest żenada. W mojej opini "Nocny pociąg..." nie zasłużył na nic powyżej 2/6.

P.S Książek kucharskich nie czytuje wcale.
18-07-2007 02:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.