» Recenzje » Niedobry Królewicz Karolek - John Moore

Niedobry Królewicz Karolek - John Moore

Niedobry Królewicz Karolek - John Moore
Książka Johna Moore’a na pewno nie jest żadnym literackim ewenementem, ale jedną z wielu powieści humorystycznych, starającą się nieco uszczknąć z popularności subgatunku, ostatnimi czasy zdominowanego przez Terryego Pratchetta. Nie opowiada żadnej szczególnej historii, nie powala językiem czy głębią kreacji bohaterów, ani też nie sprawia, że śmiejemy się do rozpuku.

Mimo to, oceniam ją dosyć wysoko, gdyż Niedobry Królewicz Karolek jest powieścią niezwykle sympatyczną. Nie urzeka nas bogactwem języka, czy oryginalnością zawartego w sobie humoru, ale i tak czasu spędzonego na lekturze nie możemy uznać za stracony. Ma w sobie to coś, co sprawia, że łakniemy go coraz więcej. Więcej stron, więcej bohaterów, więcej kąśliwych komentarzy... Więcej Karolka!

Jak wspominałem, treść nie powala. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że w tej powieści jest ona czymś podrzędnym. Może i nie jest to wymyślony na poczekaniu pomysł, przewidywalny jak telenowela i nudny niczym polityczne expose, ale też trudno nazwać go zaskakującym i świeżym. Historia Karolka – królewskiego bękarta, który w dziwny sposób przejmuje schedę po niespodziewanie zmarłym ojcu – nie należy do typu zbytnio skomplikowanych czy wciągających. Fabuła ma zainteresować, ale zadanie "przykucia" czytelnika do lektury spoczywa nie tyle na treści, co na bohaterach, a w dużej mierze także na dialogach. Wszystko toczy się nieśpiesznie, niezbyt dużo jest emocjonujących zwrotów akcji – nawet w finale brak jakiś większych fajerwerków. Mimo to, Karolek… nie nudzi. Czyta się go bardzo szybko, a przede wszystkim przyjemnie.

Lwią część zasług na tym polu należy przypisać kreacji postaci. Nie są one oryginalne, ani też zbytnio skomplikowane, ale za to budzą naszą sympatię. Szczególnie do gustu przypadła mi Arcykapłanka Xiao, ale na uwagę zasługuje i sam główny bohater, którego usposobienie nieco mnie zaskoczyło (mylący jest nie tylko tytuł, ale i wizerunek Karolka na okładce). Mimowolnie nasuwa mi się skojarzenie z Davidem i Leigh Eddingsami, a w szczególności z trylogią Ellenium, w której to najważniejszą rolę odgrywały charaktery bohaterów. Oczywiście, Moore’owi trudno jest pod tym względem dorównać fantastycznemu małżeństwu, ale potencjał wyraźnie ma.

Skoro już jesteśmy przy autorach Belgariady, to dodam, iż to właśnie ten pięcioksiąg w największym stopniu przypomina mi prozę Johan Moore’a. Mówiąc bardziej obrazowo – Moore jest jak podchmielony Eddings. Wszyscy, którzy czytali Belgariadę, kojarzą cynicznego i marudnego maga, a także luźne podejście, z jakim para autorów opisywała jego losy. Mnóstwo w niej było subtelnego humoru, który od czasu do czasu przywoływał uśmiech na nasze twarze.

Niedobry Królewicz Karolek jest pod tym względem bardzo podobny do dzieła amerykańskiej pary, ale jego autor idzie o krok dalej. Powieść zawiera więcej gagów, więcej niedorzeczności (chociaż zachowany jest umiar), a i dosyć często komizm opiera się na ignorancji, bądź też po prostu głupocie bohaterów. Brak tutaj humoru tworzonego za pomocą sprośnych kawałów, ale za to powieść naszpikowana jest aluzjami do naszej rzeczywistości i absurdów cywilizacji. Niekiedy autorowi potknie się noga i chlapnie jakieś mało śmieszne głupstwo, ale w większości przypadków udaje mu się w bardzo oryginalny sposób skomentować niektóre sytuacje (chociażby fakt zamieszczania przypisów w książkach).

Wszystko to funkcjonuje sprawnie głównie dzięki lekkiemu stylowi Moore’a. Od czasu do czasu zdarzy się jakiś dłuższy opis, ale w zdecydowanej większości przypadków jest to tylko sielankowe preludium, mające tak uśpić naszą czujność, aby kolejne gagi wydawały się jeszcze bardziej oryginalne (szokujące?).

Podsumowując, Niedobry Królewicz Karolek to relaksująca książka. Lekka, nie wymagająca zbytniej aktywności szarych komórek, a do tego przyprawiona sporą dozą humoru. To nic, że nie posiada ambicji bycia wyjątkowym dziełem. Mi i tak się podoba.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Niedobry królewicz Karolek (Bad Prince Charlie)
Autor: John Moore
Wydawca: Red Horse
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 26 października 2007
Liczba stron: 312
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-60504-14-7
Cena: 21,99 zł



Czytaj również

Max Payne
Trailer by wystarczył
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.