string(15) ""
» Blog » Niebieskie krasnale
10-04-2019 15:30

Niebieskie krasnale

Odsłony: 161

Wpis zainspirowany tą notką.

Wiecie jak Węgrzy nazywają Smerfy? Macie racje, zgadliście: Hupikék Törpikék!!

A co to znaczy? Część rozszyfrowałem sam, część szyfru pomogło mi rozwiązać stare dobre małżeństwo znajomych (albo stare małżeństwo dobrych znajomych, albo dobre małżeństwo starych znajomych...). Oczywiście mogę się mylić, ale przemyślenia poniżej.

  1. Törp to krasnal, krasnolud.
  2. Törpi to przymiotnik od krasnal, czyli krasnalowaty czy może bardziej po polsku karłowaty, choć wiem, że to nie są synonimy.
  3. Törpik można pewnie też interpretować jako liczbę mnogą od Törp

A najśmieszniejsze jest to, że kék (Polacy próbujący nauczyć się węgierskiego czytają: kejk, oczywiście na kilometr widać, że Węgrzy mówią inaczej) tłumaczymy jako niebieski! Czyli można by powiedzieć niebieski krasnal! :). 

Ale co z tym Hupikék? Wiemy już, że kék to niebieski. Wiemy już, że dodanie i do rzeczownika robi z niego przymiotnik. Czyli musimy rozkminić co znaczy Hup. I tutaj potrzebna była pomoc, ale mamy odpowiedź. Hupi pochodzi od archaizmu hupal czy hupogat i znaczy zbić. Czyli Hupikék może znaczy zbity albo stłuczony na niebiesko (u nas mówimy na kwaśne jabłko). Podsumowując, wg moich badań Węgrzy nazywają Smerfy Stłuczone na niebiesko niebieskie krasnale.

Podobało się? Nie wahaj się i podaruj sztona! :).

Miłego dnia Przyjaciele!

 

PS. Jeśli post ten jest czytany przez osoby mogące mieć węgierskie korzenie, nie będę mówił kogo mam na myśli:) , chętnie wysłucham opinii i tłumaczenia tej osoby :).

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Vukodlak
   
Ocena:
0

A Węgrzy nie mówią bardziej "kjek" z przeciągłym 'e'?

13-04-2019 10:47
Exar
   
Ocena:
0
Z przeciągłym tak, ale żeby tam było wyraźnie"j" to raczej bym nie powiedział.
13-04-2019 11:23

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.