» Recenzje » Namiętność - Lauren Kate

Namiętność - Lauren Kate


wersja do druku

Zakochani czasu nie liczą

Autor: Redakcja: Bartłomiej 'baczko' Łopatka

Namiętność - Lauren Kate
Luce, bohaterka cyklu Upadli Lauren Kate, w najnowszym, trzecim tomie wyrusza w podróż do przeszłości. Każdy kolejny skok przybliża ją do odkrycia prawdy o sobie, uczuciu, które łączy ją z upadłym aniołem Danielem oraz ciążącej nad nimi klątwie. Jednak ingerowanie w bieg historii (jak prędzej czy później odkrywa każdy podróżnik w czasie) może za sobą pociągnąć nieoczekiwane konsekwencje, zwłaszcza, że wokół niczego niespodziewającej się bohaterki rozgrywa się diabelska intryga.

Wędrówka w przeszłość determinuje kompozycję książki: w kolejnych rozdziałach bohaterka podróżuje w czasie, trafiając przy tym do różnych miejsc, takich jak ogarnięta drugą wojną światową Moskwa, osiemnastowieczny Wersal, Ameryka Środkowa okresu Majów czy starożytne Chiny. Każde z tych miejsc i czasów oznacza ważny moment dla któregoś z wcześniejszych wcieleń Luce i Daniela. Początkowo poszukiwania prowadzone przez bohaterkę są chaotyczne, dziewczyna z trudem radzi sobie w miejscach, w których się pojawia i wprowadza sporo zamieszania (bliźniaczo przypomina bowiem swoje wcześniejsze wcielenia). Później jednak spotyka Billa, gargulca, który uczy ją zasad podróży w czasie, i poszukiwania stają się bardziej uporządkowane. Postać ta, choć jej rola w sporej mierze ogranicza się do pomagania Luce, intryguje swoim tajemniczym i – czasami – podejrzanym zachowaniem (na przykład znikaniem, gdy tylko na scenie pojawia się Daniel), a pod koniec mocno zaskakuje.

Zaletą tego wątku jest barwność i zróżnicowanie miejsca akcji oraz perypetie i komplikacje, jakie stają przed bohaterami. Irytować może natomiast fakt, że zagrożenie związane z ingerencją w przeszłość jest nieco wyolbrzymione: napotkane anioły (posiadające zdolność rozpoznawania osób z przyszłości) oraz Bill niejednokrotnie ostrzegają Luce przed konsekwencjami, jakie może mieć zmiana przeszłości, dziewczyna jednak zapomina o ostrożności, gdy tylko napotyka Daniela – jednocześnie spotkania te wydają się nie mieć większego wpływu na kontinuum czasoprzestrzenne, choć należy dodać, że sprowadzają na bohaterkę inne kłopoty. Warto także wspomnieć, że o ile w Udręce skłonność do podejmowania ryzyka przez bohaterkę była przejawem aktywności i samodzielności, tak tutaj wydaje się raczej związana z lekkomyślnością.

Osią fabuły pozostaje jednak (jakże by mogło być inaczej) wątek miłosny. W poprzedniej części cyklu Luce zaczęła mieć wątpliwości co do tego, czy powinna wiązać się z Danielem. Podróż, jaką odbywa w Namiętności, ma więc na celu głębsze poznanie siebie. Umożliwia to bardzo pomysłowe rozwiązanie: kiedy Luce dotknie swojego poprzedniego wcielenia, obie wersje stają się jednym (do momentu przeskoku do innych czasów), a bohaterka wzbogaca się o doświadczenia swojego wcześniejszego "ja". Luce spotyka również wcześniejsze wersje Daniela, dzięki czemu jest w stanie lepiej zrozumieć także jego przeżycia i motywacje (bardzo dobre są sceny ukazujące jego reakcje na śmierci różnych wcieleń Luce). I kiedy pod koniec powieści przychodzi jej wreszcie dokonać wyboru, jest on w pełni świadomy. Podobnie jak w poprzedniej części, warto pochwalić przedstawienie miłości jako siły zarówno twórczej, jak i niszczycielskiej oraz związku jako relacji dwóch dojrzałych jednostek, opartej zarówno na uczuciu, jak i na przemyślanej decyzji.

Wojna między aniołami stojącymi po stronie Boga oraz zwolennikami Lucyfera nadal, podobnie jak w poprzednim tomie, nie odgrywa wielkiej roli. Kilka scen z aniołami pełni raczej funkcję epizodów i niewiele wnosi do historii (może z wyjątkiem przedstawiającej upadek Cama, która stawia tego bohatera w nowym świetle – to także jedyny moment, gdzie jeden z pobocznych bohaterów powieści zostaje wyraźniej zarysowany). Również Daniel, w poprzedniej części ciekawa, bo obdarzona wadami (tendencja do kontrolowania sytuacji przy jednoczesnym braku zaufania do Luce) postać, tutaj zostaje sprowadzony do szlachetnego rycerza próbującego uratować swoją ukochaną. Anielski konflikt wychodzi na pierwszy plan dopiero w kulminacyjnym momencie, gdy ścieżki bohaterów (bowiem Daniel także przenosi się w przeszłość, próbując dogonić Luce) zbiegają się w momencie Upadku, gdzie na zakochanych została rzucona klątwa. Tutaj wyjaśnia się wreszcie powód, dla którego Luce jest przedmiotem zainteresowania wszystkich stron konfliktu – a także wychodzi na jaw intryga całkowicie zmieniająca układ sił; podobnie jak w Udręce zakończenie to mocny cliffhanger, otwierający nowe, ciekawe możliwości.

Namiętność w bardzo ciekawy sposób wykorzystuje motyw podróży w czasie do opisania przeszłości dwójki głównych bohaterów cyklu, jednocześnie pokazując, jak Luce zmienia się i dojrzewa, zachowując przy tym szybką i pełną zwrotów akcję. Jednak, podobnie jak w Udręce, koncentracja na wątku miłosnym sprawia, że równie istotna dla dwójki zakochanych anielska wojna zostaje potraktowana po macoszemu, przynajmniej do zakończenia, które dostarcza nieco więcej szczegółów. W efekcie otrzymujemy sprawnie zrealizowaną powieść-zapychacz ze sporą ilością ekspozycji, która jednak tylko w małym stopniu popycha cały cykl do przodu. Mimo to powieść pozostaje historią miłosną i miłośniczkom oraz miłośnikom takich właśnie tekstów przede wszystkim należy polecić Namiętność.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 6
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Namiętność (Passion)
Cykl: Upadli
Tom: 3
Autor: Lauren Kate
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 27 lipca 2011
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
ISBN-13: 978-83-7480-214-7
Cena: 35,90 złCzytaj również

Udręka - Lauren Kate
Tytuł może być mylący
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.