» Blog » Najmniej przydatna ciekawostka świata (i do tego szachowa!)
16-08-2015 13:13

Najmniej przydatna ciekawostka świata (i do tego szachowa!)

W działach: planszówki, szachy | Odsłony: 408

Inne notki z tej tematyki pod odnośnikiem.

 

Najmniej przydatna ciekawostka świata (i do tego szachowa!)

 

Jak zapewne wszyscy fani sci-fi świata pamiętają, w Odyseii Kosmicznej Frank Poole grał w szachy w HALem 9000 (pamiętają, prawda?). 

Szczerze mówiąc, gdy czytałem tę książkę parę lat temu (i jeszcze nie pasjonowałem się szachami), jakoś mi fakt tego meczu nie utrwalił się w pamięci. No bo niby czemu miałby? Scena jak scena.

Ale ostatnio, przeglądając "Najciekawsze partie w historii" w programie Chessmaster, natknąłem się na analizę tej "słynnej" partii. No i co się okazało? Że maniacy szachowi i sci-fi usiedli i przeanalizowali w jaki sposób mogła wyniknąć pozycja na szachownicy, którą opisano w filmie!

I wyszło co następuje. Mecz o (prawdopodobnie) takim przebiegu miał miejsce naprawdę. W 1910 roku Roesch i Schlage rozegrali taką partię! No i jak się potem okazało (wikipedia), Stanley Kubrick jest pasjonatem szachów i przedstawił w filmie rzeczywistą i sensowną pozycję:). Co więcej (to już nie wikipedia), szachy miały w pewnym momencie ogromny wpływ na życie (dosłownie) Stanleya, bo zarabiał grając po parkach Nowego Jorku w szachy!

Wracamy do tematu. Żeby nie było zbyt różowo, okazuje się, że HAL 9000 nie do końca miał rację (wpływ monolitu?). Powiedział, że mat w 2 posunięciach a w praktyce Frank Poole mógł bronić się przez 2 dodatkowe ruchy!

Niesamowite, nie? :). Odnośnik do przebiegu partii dostępny jest na wikipedii.

 

Inne notki z tej tematyki pod odnośnikiem.

Komentarze


Z Enterprise
   
Ocena:
0

Ciekawe.

16-08-2015 17:09
   
Ocena:
+2

Żeby nie było zbyt różowo, okazuje się, że HAL 9000 nie do końca miał rację (wpływ monolitu?). Powiedział, że mat w 2 posunięciach a w praktyce Frank Poole mógł bronić się przez 2 dodatkowe ruchy!

To był element wojny psychologicznej.

16-08-2015 19:32
TO~
   
Ocena:
0

Kolejny tekst z "szachowego" cyklu i znów fajny i ciekawy :)

16-08-2015 21:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.