Outpost 2
» Recenzje » Nadnaturalista - Eoin Colfer

Nadnaturalista - Eoin Colfer


wersja do druku

Coś dla młodszych

Autor: Redakcja: Wojciech 'Wojteq' Popek

Nadnaturalista - Eoin Colfer
Eoin Colfer jest popularnym w Polsce i za granicą irlandzkim pisarzem fantasty dla młodzieży. U nas jest znany przede wszystkim z poczytnego cyklu o Artemisie Fowlu. Jako że do niedawna nie miałem żadnego kontaktu z twórczością tegoż pisarza, z radością przyjąłem fakt, iż w moje ręce ma wpaść Nadnaturalista – jego najnowsze dzieło ze stajni warszawskiego wydawnictwa W.A.B..

Akcja powieści toczy się w dalekiej przyszłości. Główny bohater to czternastoletni Kosmo Górka, czyli wychowanek domu dziecka, leżącego w wielkim, ponurym mieście. Dyrekcja wspomnianego sierocińca nie ma żadnych skrupułów przed pozwalaniem na to, aby na ich wychowankach były testowane różne substancje chemiczne. Z tego powodu średnia wieku wśród sierot jest zastraszająco niska. Kosmo wie, że jedynym ratunkiem dla niego jest ucieczka. Toteż gdy nadarza się okazja, wraz z swoim przyjacielem, chłopiec wykorzystuje ją. Ta decyzja raz na zawsze zmienia jego życie.

Bez wątpienia największym atutem Nadnaturalisty jest jego nieprzewidywalna fabuła, która bez reszty jest w stanie wciągnąć czytelnika. Autor tak umiejętnie dawkuje informacje i wydarzenia, że trudno jest oderwać się od lektury. Mnie w trakcie czytania tejże książki wciąż błąkało się po głowie to samo pytanie: "co będzie dalej?". Umiejętnie skonstruowana fabuła dowodzi tego, iż Eoin Colfer jest dobrym rzemieślnikiem. Jednak nie można tego samego powiedzieć o konstrukcji powieści, gdyż ta okazuje się zaskakująco prosta. Mianowicie, mamy podobno zagrażające ludziom potwory, złowieszczą korporację, "czarny charakter" oraz kilku młodych, ale jakże zaradnych bohaterów, samotnie ratujących ludzkość, a to wszystko na tle ponurego miasta przyszłości. Nie brzmi to zbyt oryginalnie, prawda? Mimo tego, Nadnaturalistędo samego końca przeczytałem z zapartym tchem. Jak widać, ciekawe książki wcale nie muszą opierać się na oryginalnym pomyśle.

Bohaterowie to grupka młodzieży, Nadnaturalistów – bo tak każą się nazywać – obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami, pozwalającymi widzieć niewidoczne dla innych osób niebieskie potwory, które podobno wysysają z ludzi życie, o ile ci się zranią. Jako że osób obdarzonych podobnymi zdolnościami jest niewielu, o owych potworach wie bardzo wąska grupa osób, toteż bohaterowie muszą walczyć z wspomnianymi "pasożytami" w tajemnicy, w obawie przed ośmieszeniem lub znacznie gorszymi konsekwencjami. Postacie to dość barwne oraz żywe osoby z nieskomplikowanymi dylematami moralnymi, które ciężko nie polubić. Bardzo dobrze, iż można ich łatwo wyobrazić, ale niestety są oni tak do bólu przewidywalni, że ani razu w trakcie lektury mnie nie zaskoczyli.

Świat książki jest kolejnym zniszczonym przez cywilizację wrakiem naszej błękitnej planety. Autor nie poświecił mu nazbyt dużo miejsca, traktując go wyłącznie jako tło tego, co w tej książce najważniejsze, czyli fabuły.

Tłumaczenie jest na tyle dobre, by książkę czytało się łatwo i przyjemnie. Niestety o wiele gorzej od tłumaczki spisała się korekta. Ilość literówek, błędów interpunkcyjnych (zwłaszcza nich) oraz stylistycznych jest na tyle dużo, że nawet w trakcie nieuważnego czytania ciężko je pominąć.

Podsumowując, Nadnaturalista jest miłą, ciekawą książką, od której trudno się oderwać. Jednak odradzam ją dojrzałym czytelnikom. Powód jest taki, iż pozycja ta jest docelowo napisana dla dwunasto- trzynastolatków. Świadczą o tym bohaterowie i ich problemy (zwłaszcza miłosne), wartka narracja wyraźnie skierowana do młodszych czytelników, przesłanie i niemalże hollywoodzkie zakończenie. Jeżeli jednak powyższe rzeczy Ci nie przeszkadzają, drogi czytelniku, to ze spokojnym sumieniem możesz chwycić za tę książkę.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.67
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 3
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Nadnaturalista
Autor: Eoin Colfer
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Wydawca: W.A.B
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 8 lutego 2007
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 cm
Seria wydawnicza: Literatura dla młodszych i starszych
ISBN-10: 978-83-7414-262-5
Cena: 29,90 złCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.