» Recenzje » Na progu - Patrick Senecal

Na progu - Patrick Senecal

Na progu - Patrick Senecal
Patrick Senecal jest kanadyjskim autorem powieści grozy, piszącym w języku francuskim. W swoim kraju uchodzi za bardzo utalentowanego i popularnego autora. Dotychczas napisał 5 powieści. Debiutował w roku 1994 książką Ulica Wiązów 5150. Na progu to jego trzecia powieść. W zeszłym roku wraz z Ulicą Wiązów 5150 ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Fu Kang. Pod koniec czerwca do rąk polskiego czytelnika trafił Pasażer, Fu Kang planuje również wydać dwie ostatnie powieści tego pisarza:Alicyę oraz Prawo talionu. W naszym kraju Patrick Senecal jest jak na razie pisarzem nieznanym, nad czym szczerze ubolewam, gdyż od bardzo dawna nie miałam do czynienia z tak znakomitą prozą.

Paul Lacasse od wielu lat pracuje jako psychiatra. Bolesne doświadczenia zawodowe oraz niepowodzenie w zrozumieniu ludzkiego szaleństwa sprawiają, że lekarz traci wiarę w swoje powołanie oraz sens istnienia psychiatrii. Kryzys w pracy przekłada się na życie osobiste i rodzinne: Paul oschle traktuje najbliższych i ma problemy małżeńskie. Pewnego dnia do szpitala, w którym pracuje Paul, trafia dosyć niezwykły pacjent: Thomas Roy, najbardziej znany pisarz kanadyjski, autor wielu wspaniałych powieści grozy. Początkowo Paul nie widzi nic ciekawego w jego przypadku, jednak gdy na jaw wychodzą coraz bardziej niepokojące fakty, okazuje się, że problem Roya to coś więcej, niż depresja.

Po lekturze Na progu można stwierdzić, że Patrick Senecal to bardzo charakterystyczny pisarz. Jego styl jest oszczędny, zwięzły i spokojny, czytelnik nie odnajdzie tutaj egzaltacji czy nadużywania wykrzykników. Inną zaletą jest płynność, z jaką przechodzi on od sceny do sceny. Podczas lektury nie uświadczyłam chaotycznej narracji, urywanych wątków czy gwałtownych przeskoków akcji. Autor bardzo mocno ogranicza wątki poboczne, wprowadzając je jedynie wtedy, gdy ich obecność ma określony cel (na przykład problemy małżeńskie doktora Lacasse służą pogłębieniu psychologicznemu tej postaci). Nie oznacza to, że akcja biegnie zbyt szybko - Na progu jest powieścią pełną opisów i rozważań na temat dobra, zła oraz niezgłębionych obszarów ludzkiej psychiki.

Przede wszystkim jest to opowieść o człowieku, który musi stawić czoło Złu. Patrick Senecal wykorzystał dosyć znany motyw starcia tej przedwiecznej siły z bezbronną istotą ludzką, która niemal od razu jest skazana na przegraną. Zło jednak nie ujawnia swojej obecności, nie zostawia krwawych śladów w postaci zmasakrowanych zwłok czy widowiskowych morderstw.

Postacie występujące w Na progu są bardzo wiarygodne psychologicznie. Szczególnie widać to w kreacji głównego bohatera - zmęczonego swoją pracą, lecz opanowanego i racjonalnego lekarza. Dla sygnałów świadczących o tym, że przypadek Thomasa Roya jest co najmniej dziwny, stara się znaleźć logiczne wyjaśnienie. Niemal do samego końca trwa przy swoich poglądach, bagatelizując wątpliwości i nie akceptując tego, co może drastycznie zmienić jego sposób widzenia świata. Jednak konfrontacja prawdy oraz racjonalnego spojrzenia na rzeczywistość w końcu następuje, co ma ogromny wpływ na doktora Lacasse. Jego wewnętrzna przemiana została doskonale i wiarygodnie opisana, świadczy o przenikliwości i świetnej znajomości ludzkiej natury.

Jedyna wadą tej pozycji jest wydanie. Redakcji nie mogę nic zarzucić (zaledwie jedna literówka), także jakość papieru i sztywna okładka są satysfakcjonujące. Niestety, dosyć dziwaczne ułożenie wcięć i marginesów bardzo mnie uderzyło i gdybym rozważała kupno Na progu, prawdopodobnie nie zdecydowałabym się na nie z powodu kiepskiego rozmieszczenia tekstu na stronie. Podejrzewam, że mogło to odstraszyć niejednego czytelnika.

Na progu jest przykładem bardzo inteligentnej powieści grozy. Przemoc i krwawe opisy pojawiają się rzadko, jedynie wtedy, gdy mają podkreślić znaczenie i klimat niektórych scen i nie przekraczają granic dobrego smaku. Wydarzenia rozgrywają się w spokojnym tempie, lecz bez zbędnych przestojów czy dłużyzn. Już od samego początku powieść ta wzbudza w czytelniku ciekawość i trzyma w napięciu, pomimo iż prawdziwe zagrożenie pojawia się dopiero pod sam koniec. Jest to bardzo dobry horror psychologiczny, jednak spokojnie mogłaby po niego sięgnąć osoba nie przepadająca za tego typu literaturą. Po następne powieści tego autora sięgnę z wielka przyjemnością
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.5
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Na progu
Autor: Patrick Senecal
Wydawca: Fu Kang
Data wydania: 2007
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-920881-2-7
Cena: 35,00 zł



Czytaj również

Komentarze


~ag

Użytkownik niezarejestrowany
    Tajemnice pisarstwa i ludzkiej duszy
Ocena:
0
Cieszy mnie, kiedy gatunek niskiej rangi ma w sobie "coś", co jednak sprzyja refleksji. Książkę polecam, czyta się lekko i mimo swej "horrorowatej" strony, można nad kilkoma sprawami się zastanowić ;)
26-10-2008 04:29

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.