string(15) ""
» Blog » Myśliwce, fregaty - co lata i strzela w Core?
14-12-2007 13:13

Myśliwce, fregaty - co lata i strzela w Core?

W działach: Core | Odsłony: 7

Miało być parę dni później o inspiracjach, ale w przypływie spontaniczności będzie wcześniej o technologii.

Jak pisałem ostatnio zajmujemy się teraz wykańczaniem podróży kosmicznych i pojazdów. Próbowałem naszkicować kilka i doszedłem do wniosku, że warto się nad tym trochę porozważać na blogu.

Na początku pomoc graficzna.


Ustaliliśmy, że w świecie Core myśliwce przyszłości będą zdolne do starć w kosmosie jak i wejścia w atmosferę i kontynuowania tam walki. W drugą stronę może to być problematyczne i prawdopodobnie będzie trzeba skorzystać z zewnętrznej pomocy. Napęd zapewniają silniki hybrydowe. Jonowe do poruszania się w kosmosie, odrzutowe w atmosferze, stąd wloty powietrza na rysunku.

Braki aerodynamiki będzie można kompensować generatorami antygrawitacji, ale klasyczny kształt samolotu zostanie mniej więcej zachowany. Dodatkowe wszystkie pojazdy wojskowe w XXII wieku korzystają z technologii stealth*. Dlatego nie ma zewnętrznie montowanego uzbrojenia, dysza hamulcowa i silniki manewrowe mogą schować się w kadłubie. Jeden z widocznych dodatkowych zbiorników jak i gondola są wkomponowane w sylwetkę myśliwca.

Podstawowym uzbrojeniem są rakiety, również schowane wewnątrz konstrukcji. Działko jest jedynie bronią drugorzędną, ponieważ typowa walka kołowa w kosmosie zdarza się niezwykle rzadko. Na większych jednostkach jak krążowniki baterie działek i laserów przejmują role obronną zestrzeliwując nadlatujące pociski (wzorowane na dzisiejszych systemach CIWS).
Skoro jesteśmy przy jednostkach wojskowych warto wspomnieć o ich klasyfikacji. W Core klasycznie zapożyczyliśmy nazewnictwo z floty morskiej, jak chyba w prawie wszystkich filmach i przeważającej części książek science fiction.

Krążowniki: Największe okręty działające w układzie słonecznym jednocześnie najbardziej uniwersalne, są budowane z myślą o długich - nawet kilkuletnich - samodzielnych misji. Mają najbardziej rozbudowane systemy obronne, operują z nich skrzydła zdalnie sterowanych myśliwców osłony (praktycznie są to mobilne wieżyczki CIWS). Dysponują największym zasięgiem spośród wszystkich jednostek kosmicznych (wojskowych jak i cywilnych). Mają jednak najgorsze przełożenie kosztów produkcji na skuteczność bojową, dlatego nie ma ich wiele.

Niszczyciele: Jak można się domyślić ich podstawowym zadaniem jest niszczenie innych okrętów. Do produkcji trafiły stosunkowo niedawno dopiero, kiedy sytuacja polityczna na świecie pogorszyła się na, tyle żeby państwa zdecydowały się na masowe zbrojenia.

Fregaty: Stanowią trzon każdej kosmicznej floty. lekkie szybkie i wszechstronne jednostki, niektóre typy mogą lądować i startować z powierzchni planety. Do osiągnięcia pełnej sprawności bojowej wystarczy kilkuosobowa załoga. Ich głównym zadaniem jest służba patrolowa oraz eskorta większych jednostek. Oprócz wojska są używane przez policje i korporacyjne siły bezpieczeństwa

Teraz coś, co może niektórych zaskoczyć: Core nie ma kosmicznej wersji lotniskowców. Takie jednostki nie wydają się opłacalne. Zamiast brać na pokład kilkadziesiąt myśliwców razem z pilotami, zapasem paliwa i amunicją o wiele lepszym rozwiązaniem jest poświęcenie tego miejsca na rakiety, albo jeszcze lepiej zbudowanie tym samym kosztem kilku mniejszych niszczycieli.


*maskowanie w kosmosie to swoją drogą temat rzeka.
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


kaduceusz
   
Ocena:
0
Jakub, może ogłoście jakiś nabór dla rysowników. To co piszesz nie wygląda najgorzej, ale ilustracja pozostawia wiele do życzenia. Z doświadczenia wiem, że lepsi fachowcy od kreski mogą się znaleźć dość szybko ;-)
14-12-2007 23:20
IaCobi
   
Ocena:
0
To tylko szkic, broń Boże ilustracja. Za fachowcami się rozglądamy, ale z nimi jest podstawowy problem: kosztują niemałe pieniądze, a chcemy utrzymać niską cenę podręcznika.
15-12-2007 00:26
kaduceusz
   
Ocena:
0
Sugerowałbym dać ogłoszenie i przygotować autmatycznego e-maila z warunkami, który pozwoli odsiać tych, którzy za dużo sobie życzą za swoją pracę. A nuż, ktoś dzięki Wam zechce zaistnieć - taka win-win situation ;-)

Piję włąściwie do ilustracji z galerii na stronie, tak gwoli ścisłości.

Swoją drogą - granatowa wersja wygląda zdecydowanie lepiej, niż czarna < ok >
15-12-2007 00:29
IaCobi
   
Ocena:
0
To jest taka zgadywanka, może ktoś sie zgłosi, może nie. Z mojego punktu widzenia lepiej wychodzi podchodzenie do grafików indywidualnie, ale spróbujemy każdej metody. Tej także :)
Tak abstrachując to stary młotek radził sobie całkiem nieźle z swoimi ilustracjami, a nie były najpiękniejsze.

Zresztą czas pokaże, graficznie też planujemy przez te 3 miesiące sporo poprawić.
15-12-2007 01:02
~Sheol

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mi sie to co piszecie pododba natomiast fakt poostaje faktem ilustracje nie są za specjalne:)
16-12-2007 20:36
~sf

Użytkownik niezarejestrowany
    odp
Ocena:
0
to co narysowałeś nie ma prawa wylecieć poza atmosferę nie eksplodując lub niszcząc
02-02-2009 17:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.