» Blog » Muzyka wojny secesyjnej vol. II - Irish Volunteers
15-06-2012 17:15

Muzyka wojny secesyjnej vol. II - Irish Volunteers

W działach: Planszówkowo, Historyczna ciekawostka | Odsłony: 118

Muzyka wojny secesyjnej vol. II - Irish Volunteers
Część druga muzyki wojny secesyjnej, tym razem poświęcony utworom irlandzkich żołnierzy walczących dla Unii.

A w bonusie krótki rys historii 69th New York Militia od 1860 do 1865 - prawdopodobnie najbardziej znanego irlandzkiego oddziału biorącego udział w wojnie secesyjnej (jeśli kogoś nie interesuje część historyczna zachęcam do przewinięcia w dół do linków z utworami).

Pierwszym ważnym wydarzeniem w omawianym okresie, w którym brał udział 69 Regiment był skandal do którego doszło podczas wizyty Księcia Walii w Stanach Zjednoczonych w 1860 roku. Dowódca regimentu, Michael Corcoran, odmówił, w ramach protestu przeciwko bierności władz brytyjskich na głód w Irlandii, poprowadzenia oddziału podczas parady. Corcoran został odsunięty od dowodzenia, jednak nie doczekał się sądu wojennego na skutek wybuchu wojny secesyjnej.

69 Regiment pierwszą akcję ujrzał już w 21 lipca 1861 w trakcie pierwszej bitwy pod Manassas/Bull Run. Będący częścią trzeciej brygady pierwszej dywizji (Brygada Shermana dywizja Tylera) oddział wsławił dwiema szarżami na konfederacką baterię artylerii (podczas jednej z nich ranny został Corcoran) i stworzeniem, wraz z 11th New York Infantry (tak zwani Fire Zouaves) straży tylnej podczas odwrotu przegranych wojsk federalnych.

W 1862 roku regiment, już jako część Irish Brigade brał udział w Seven Days Battles i walczył nad Antietam, gdzie poniósł straty sięgajace 60% stanu osobowego.

Także w kolejnej dużej bitwie, pod Fredericksburgiem "Fighting 69th" poniósł ciężkie straty, które sprawiły, iż w trakcie ostatniej "chwili chwały" na polu pszenicy na południe od Gettysburga oddział liczył zaledwie 75 (z regulaminowej liczby 1000) żołnierzy.

W latach 1864 - 65 oddział, choć częściowo odbudowany, nie brał już tak czynnego udziału w działaniach zbrojnych.

Ocenia się, że spośród wszystkich regimentów federalnych tylko sześć poniosło cięższe straty w ciągu wojny niż dzielni Irlandczycy.


A teraz muzyka:

The Irish Volunteer
Pierwszy z utworów opowiada historię Tima McDonalda, uchodźcy z Irlandii, który, gdy Konfederaci ostrzelali Sumter, zdecydował się walczyć za swoją nową ojczyznę.

Boys that wore the green
Czyli przejmująca relacja o pierwszej bitwie pod Manassas i udziale w niej 69th Regiment.

My Father's Gun
Kolejny utwór o Irlandczyku, który przypłynął w poszukiwaniu lepszego życia do Stanów i zdecydował się wstąpić do opisanego wyżej oddziału.
Utwór przy okazji zwraca uwagę na ciekawe zagadnienie - jego bohater używa gładko lufowego karabinu, który wcześniej wykorzystywał jego ojciec.
Żołnierze Irish Brigade znani byli z niechęci do gwintowanych karabinów i przez większą część wojny z własnej woli używali przestarzałych gładkolufowców.

The List of Generals
Czyli pochwała federalnej generalicji. Co uważniejsi zauważą, iż chwalony jest Daniel Sickles, którego głupota pod Gettysburgiem mogła drogo kosztować całą Army of Potomac.

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.