» Modergeist » Recenzje » Mount & Blade - Polished Buildings

Mount & Blade - Polished Buildings

Mount & Blade - Polished Buildings
Mount & Blade to tytuł, który łączy w sobie elementy strategii i cRPG. Jest to jedna z ciekawszych tego typu gier. Któż z grających w M&B nie pokochał Calardii, onegdaj potężnego mocarstwa, które na początku rozgrywki jest zaledwie cieniem dawnej potęgi? Głównym zadaniem gracza jest przywrócenie państwu jego świetności, czeka nas więc walka i jeszcze raz walka. Nic dziwnego, że wielu fanów postanowiło odświeżyć tę czteroletnią grę. Jedną z prób takiego remake'u jest Polished Buildings, czyli modyfikacja mająca na celu zmianę modeli i tekstur w grze, na takie, jakie można było spotkać w Polsce setki lat temu.



Polskie M&B?


Modyfikacje podmieniające modele i tekstury są najczęściej traktowane tylko jako dodatek, wizualną ciekawostkę. W przypadku tego projektu należy jednak bez skrępowanie powiedzieć, że warstwa 3D stoi na dużo wyższym poziomie niż oryginalna. Na pewno spory wpływ na technikę użytą w modyfikacji ma fakt, że autor projektu zajmował się modelami do serii Total War, na co dzień pracuje w Creative Assembly. Wszystkie tekstury stworzono na bazie layoutów, czyli grafik o dużej rozdzielczości, gdzie w jednym pliku zawarto np. cztery różne wersje ścian.

Dzięki takiemu zabiegowi można stworzyć dużo różnorodnych modeli. Warto też zwrócić uwagę na odmienioną scenerię miast, które teraz wyglądają dużo lepiej i przede wszystkim bardziej realistycznie. Autor modyfikacji uwzględnił ukształtowanie terenu i unikatowe dla każdego z regionów style architektoniczne, których w finalnej wersji projektu będzie około czterech. Pierwsza paczka to Swadian Buildings i jak widać na renderach (zdjęciach modeli z edytora bądź specjalnego programu do przeglądania grafiki trójwymiarowej) i zrzutach z gry, są to przede wszystkim złożone modele miejskiej architektury.

Dostępna jest już druga paczka o nazwie Vaegin pack, w której dominuje architektura drewniana z elementami kamiennymi przypominającymi mur pruski. Dodatkowo mamy tu do czynienia z zaśnieżoną krainą, więc cały zestaw modeli został zaadaptowany do odpowiednich warunków klimatycznych. Każdy zainteresowany projektem może sprawdzić jak modyfikacja prezentuje się w grze. Aby to zrobić wystarczy ściągnąć demonstracyjną wersję M&B ze strony producenta.


Bo to Polska jest


Niestety modyfikacja nie wprowadza do gry innych zmian niż warstwa 3D. Mamy więc do czynienie z tą samą rozgrywką i mechaniką. Jednak takie właśnie było zamierzenie autora. Cztery różne style architektoniczne zostały odwzorowane na światowym poziomie i bynajmniej nie piszę tego z racji zachwytu nad modyfikacją. Technika, która została użyta do stworzenia modeli i tekstur to obecny standard w branży game devu, a jakość wykonania mówi sama za siebie. Być może kiedyś inny zespół moderski wykorzysta Polished Buildings jako suplement projektu ingerującego w rozgrywkę i mechanikę. Na pewno będzie to bardzo ciekawe połączenie.


Podsumowanie


Mount and Blade: Polished Buildings jest produkcją, która powinna wzbudzić zainteresowanie wśród każdego fana gry, właśnie ze względu na rewelacyjną grafikę i poprawioną scenerię miast. Warto także dodać, że autor modyfikacji stworzył bardzo dobre poradniki dla początkujących grafików, które w niezwykle obrazowy sposób prezentują proces tworzenia modeli, tekstur, problematykę wysokości dachów, a nawet organizację pracy i tak zwany "workflow". Do tego skąpego opisu dołączam obszerną galerię grafik, które bardziej przemówią na korzyść modyfikacji niż słowa.




Plusy:
  • Profesjonalnie wykonane modele i tekstury
  • Nowa sceneria miast


Minusy:
  • Brak ingerencji w mechanikę i rozgrywkę
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
9.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Data premiery (świat): 5 sierpnia 2008
Data premiery (Polska): 5 sierpnia 2008
Platformy: PC



Czytaj również

Komentarze


ashmourne
   
Ocena:
0
fajne. oryginał wygląda raczej bardzo biednie.
05-09-2009 20:19

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.