string(15) ""
» Blog » Morrowind: Warzenie eliksirów
17-11-2022 18:26

Morrowind: Warzenie eliksirów

W działach: crpg, TES, Morrowind, nostalgia | Odsłony: 67

WSTĘP
• Szanse na stworzenie mikstury (%) = Umiejętność Alchemia + (Inteligencja/10) + (Szczęście/10).
• Umiejętność Alchemia można rozwijać poprzez: (1) zjadanie składników, (2) tworzenie mikstur, (3) szkolenie u nielicznych dostępnych trenerów (m. in. Ajira w Gildii Magów w Balmorze), (4) jest kilka książek, których przeczytanie podbija umiejętność o +1.
• W Morrowindzie nie ma limitu liczby szkoleń na poziom (tak jak np. w Oblivionie), więc jedynym ograniczeniem dla postaci w procesie kształcenia jest zasobność sakiewki, a także dostęp do odpowiednio utalentowanego (i chętnego do współpracy) trenera.
• Jest niewiele magicznych przedmiotów pozwalających na podbicie umiejętności Alchemia (na stałe), ale bez problemu można znaleźć (stworzyć) zaklęcia i mikstury, dzięki którym można podnieść wartość Inteligencji i Szczęścia (czasowo), dzięki czemu można tworzyć mikstury o potężnym i długotrwałym działaniu.
• W Morrowidzie nie ma limitu mikstur, które można wypić na raz (tak jak np. w Oblivionie), dzięki czemu po osuszeniu kilku(nastu) buteleczek można podbić wartości atrybutów do kosmicznego poziomu.

SKŁADNIKI
Lista magicznych efektów
Lista składników
• Większość składników ma cztery magiczne właściwości. Liczba znanych (widocznych) właściwości magicznych składnika zależy od poziomu umiejętności Alchemia:

  • o 0-14 – zero
  • o 15-29 – jedna
  • o 30-44 – dwie
  • o 45-59 – trzy
  • o 60-100 – cztery


RECEPTURY
Aby stworzyć miksturę o pożądanych właściwościach należy mieć co najmniej dwa różne składniki o pożądanym efekcie (np. Przywrócenie Zdrowia). Po przyrządzania mikstur można użyć do czterech różnych składników, więc jeśli dobrze pokombinować, to da się stworzyć np. miksturę przywracającą Zdrowie, Kondycję i Manę jednocześnie, albo miksturę zapewniającą premie do dwóch różnych atrybutów. Niemniej należy mieć również na uwadze, że mikstura może mieć również negatywne efekty, a jej waga jest wypadkową wagi składników.

SPRZĘT
Istnieją cztery elementy aparatury alchemicznej:
• Moździerz (Mortar and Pestle) – podstawowe narzędzie konieczne do stworzenia magicznej mikstury; trzy pozostałe są tylko dodatkami,
• Alembik (Alembic) – zmniejsza siłę i czas negatywnych efektów,
• Retora (Retort) – zwiększa siłę i czas pozytywnych efektów,
• Palnik (Cancinator) – zwiększa siłę i czas zarówno pozytywnych, jak i negatywnych efektów.

Każde z powyższych urządzeń występuje na jednym z czterech poziomów jakości:
• amatorski,
• uczniowski,
• mistrzowski,
• arcymistrzowski.

Im wyższa jakość urządzenia, tym lepsze mikstury pozwala warzyć. W Balmorze bez problemu w komplet podstawowych narzędzi alchemicznych. Z wieży w Gildii Magów w Calderze można „pożyczyć” komplet narzędzi z wyższej półki, ale żeby zaopatrzyć się najlepsze trzeba będzie wyruszyć na północno-wschodnie tereny zarządzane Ród Telvanni.

WARZENIE
Aby przygotować miksturę należy wejść do okna ekwipunku i przeciągnąć moździerz (lub inne urządzenie) na wizerunek postaci (tak jakby był to element pancerze lub broń) – znajduje się w zakładce „Inne”.

Pozostałe posiadane przez postać elementy aparatury alchemicznej (1) automatycznie podstawią się w odpowiednie miejsca i zostanie wywołane okno przyrządzania mikstur (nie da się ich usunąć lub zmienić; jeśli nie chcemy używać palnika, to należy wyrzucić go z ekwipunku).

Następnie przyglądamy dostępne składniki (2). Po najechaniu kursorem wyświetlą się ich właściwości – w zależności od zaawansowania w umiejętności Alchemia – jednak brak wiedzy w tym zakresie nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć miksturę „w ciemno”. Dlatego w przypadku postaci o niskiej wartości umiejętności Alchemia warto posiłkować się danymi z Wiki o efektach składników.

Aby nie zagubić się w gąszczu ingredientów dostępna jest opcja wyszukiwania według nazwy składników (3a) oraz wyszukiwanie składników po efekcie (3b) – można wybrać z listy (3c) konkretny składnik lub jego efekt albo wpisać poszukiwaną frazę (3d). Ta druga opcja jest szczególnie przydatna jeśli chcemy tworzyć eliksiry zapewniające więcej niż jeden efekt (4) (np. premie do kilku atrybutów jednocześnie).

Gdy dobraliśmy już komponenty możemy jeszcze zmienić nazwę mikstury (5). Natomiast doświadczone postacie mogą zwiększyć liczbę przyrządzanych mikstur na raz (6) – tym mniej doświadczonym odradzam to rozwiązanie ponieważ (I) w przypadku niepowodzenia wszystkie składniki się zmarnują (II) przyrządzenie kilku mikstur pojedynczo da więcej doświadczenia na pasku rozwoju umiejętności Alchemia niż jednorazowe stworzenie kilku(nastu) za jednym zamachem.

BIZNES
Wiele przydatnych składników można pozyskać za friko podczas wędrówek po kontynencie (zbieranie roślinek i ubijanie potworów), ale równie dobrze można zaopatrzyć się w nie u kupców (ich zasoby odnawiają się co 24 godziny - ale nie wszystkie).

Wartość przyrządzonych mikstur jest stała bez względu na efekty, które będą wywoływać i praktycznie zawsze będą do sprzedania za znacznie wyższe kwoty niż zakupione składniki. Warto pamiętać, że Pełzacz rezydujący w posiadłości Ghorak w Calderze zawsze oferuje wartość rynkową i dysponuje 5.000 sz (ale nie można się z nim targować).

PS: Gram w Morrowinda na telefonie za pomocą OpenMW.

1
Notka polecana przez: Exar
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0
Ah, więc tak to działa :D a ja zawsze myślałem, że to czarna magia i wiedza tajemna :D

Ale w moim Let's Playu mam bodaj alchemię na 10, oh well... XD
17-11-2022 18:48
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Wybierz się na spacer z Seyda Neen do Balmory, spałaszuj grzybki i kwiatki zebrane po drodze, zalicz kilka lekcji u Ajiry w Gildii Magów w Balmorze, skołuj sobie aparaturę i zacznij eksperymentować ;)

17-11-2022 19:31
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... w sumie to nie wiem ile takie lekcje kosztują? xD

17-11-2022 21:44
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Zależy od wielu rzeczy - Retoryki (Osobowości), nastawienia trenera, ceny rosną wraz z poziomem trudności. Taniej wyjdzie zjadanie grzybów xD Ale z drugiej strony potraktuj to jako inwestycję - dzięki Alchemii zyskasz nieograniczone zasoby pieniężne ;)

17-11-2022 23:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.