string(15) ""
» Blog » Moc zaufania (opowiadania) cz. II
17-02-2015 17:22

Moc zaufania (opowiadania) cz. II

Odsłony: 149

Część pierwszą można przeczytać tutaj: http://polter.pl/Moc-zaufania-opowiadanie-cz-I-b18976

 

Minął kolejny tydzień. Całkiem spokojnie, niemal nudno. Jednym znaczącym wydarzeniem był konkurs strzelecki zorganizowany w niedzielę. Miles zajął trzecie miejsce – nagroda pieniężna nie powalała, ale była miłym dodatkiem. Rutyna skończyła się, kiedy wszyscy członkowie oddziału dostali wezwanie do jednej z sal treningowych. Miał się

tam z nimi spotkać sam hrabia Odolen. Miles szedł na wyznaczone miejsce. Był już w korytarzu prowadzącym do tej sali. Nagle przystanął. Zdawało mu się, że coś słyszy. Po chwili zorientował się, że to rozmowa toczona przez Grossingera i Odolena. Najwyraźniej kapitan był zdenerwowany, bo krzyczał tak, że pomimo zamkniętych drzwi do pomieszczenia było go słychać.

– Nie podoba mi się! To po prostu… kurewstwo! – wrzeszczał dowódca ochrony.

Kiedy zamilkł, zza drzwi dał się słyszeć niski, głęboki głos należący do Odolena – niestety, hrabia mówił dużo ciszej i spokojniej od swego podwładnego, przez co Miles nie mógł rozróżnić poszczególnych słów, słyszał tylko coś w rodzaju pomruków zza drzwi. Nagle oba głosy umilkły, a Fulton dostrzegł, że klamka od drzwi porusza się. Najemnik nie wiedział, o czym rozmawiali ci dwaj, ale lepiej byłoby nie dać się przyłapać na podsłuchiwaniu. Zanim drzwi się otworzyły, błyskawicznie odskoczył, kryjąc się za zakrętem. Odczekał parę sekund, a potem znowu wyszedł zza niego, jakby nigdy nic, jakby dopiero tu dotarł. Grossinger stał z kwaśną miną w otwartych drzwiach do sali.

– Berger? Właź, Jego Godność czeka.

– Reszty jeszcze nie ma? – spytał Miles.

– Nie ma, dziesięć minut przed czasem.

– Aha… Kurde, zegarek mi się spieszy.

Fulton wszedł na salę. Jej podłoga i ściany były wyłożone materacami. Pod oknem stał prezes. Jak zwykle opierał się o lasce – jej końcówka lekko zagłębiała się w miękkie podłoże.

Hrabia skierował na najemnika spojrzenie swoich sztucznych oczu.

– Pan Feliks Berger, prawda?

– Zgadza się – Milesa lekko zdziwiło, że prezes firmy zna nazwisko (co z tego, że fałszywe) szeregowego pracownika, ale po chwili pomyślał, że pewnie hrabia zerknął do akt członków oddziału, zanim zadecydował, że powierzy im zadanie… Właściwie, na razie Fulton nie wiedział, jakie zadanie.

– Co słychać u pańskiej siostry i jej rodziny? Mam nadzieję, że wszyscy zdrowi? – uprzejmym tonem spytał Odolen. Miles spojrzał na niego ze zdziwieniem. Wyglądało na to, że hrabia nie poprzestał za zerknięciu w akta… Wyglądało na to, że faktycznie interesuje go życie jego pracowników.

– Dziękuję, ostatnim razem kiedy rozmawialiśmy się, wszystko było w porządku… Ale to było ponad pół roku temu, na święta, rozmawiałem z nimi przez jeden z tych terminali… Mieszkają na Lavender, rzadko mam okazję się z nimi kontaktować, zresztą może to i lepiej, często zadaję się z niebezpiecznymi typami, lepiej, żebym trzymał się z dala od Katy i jej dzieciaków, to oni też ich nie ruszą. Ale zawsze jak dostaję jakieś większe pieniądze, to najpierw część przesyłam im, od razu, żeby nie przepuścić, rozumie pan…. – Miles zamilkł. Nagle zrobiło mu się głupio. Czemu właściwie opowiadał to wszystko zupełnie obcej osobie? Chyba… po prostu w Odolenie było coś takiego, co budziło zaufanie i skłaniało do zwierzeń… Budził sympatię – do tego stopnia, że Miles odczuwał wyrzuty sumienia, że go szpieguje.

Hrabia pokiwał głową – To dobrze, że dba pan o rodzinę, ale smutne, że tak rzadko może się z nimi kontaktować. Myślę, że można coś z tym zrobić. Po powrocie z tej akcji, jaką mam zamiar wam powierzyć, mógłby pan skorzystać z mojego osobistego systemu do komunikacji… Jestem pewien, że planeta Lavender znajduje się w jego zasięgu – i mogę zapewnić, że jest całkowicie bezpieczny.

– Ja… Dziękuję – wykrztusił Miles. Cholera… W tej chwili podjął decyzję – nie zdradzi Odolena, nie sprzeda żadnych informacji o nim T&N. Zresztą, przecież nie było o czym donosić. Facet był naprawdę w porządku, a te szuje z T&N chciały go po prostu wrobić.

– Nie ma za co, panie Berger – odpowiedział prezes, z ciepłym uśmiechem na twarzy.

Miles odczuł pokusę aby powiedzieć ,,Żaden Berger, nazywam się Fulton, oszukałem pana, niech pan wybaczy". Być może nawet faktycznie by to powiedział, gdyby nie to, że na salę weszli sierżant Wasenko oraz Jak Scirell.

– Ja pierdolę, po mojemu to jest chu… – nagle, umięśniony najemnik zamilkł. Stanął jak wryty. Jego zwyczajny wyraz twarzy, pełen buty i pogardy, ustąpił miejsca wyraźnemu zmieszaniu – niczym u szefa mafii, do którego w czasie rozmowy z przydupasami zadzwoniła mamusia. – Eee…. przepraszam…. znaczy… Dzień dobry, panie hrabio – wyjąkał.

– Dzień dobry, panie Scirell – pogodnym tonem odpowiedział prezes. – Cóż słychać? Przeczytał pan tą książkę, którą panu dałem?

– Umm. Jeszcze nie. Ale zacząłem… Nawet jest ciekawa. Znaczy, generalnie nie lubię czytać, ale to co mi pan polecił jest gites.

– Cieszy mnie, że się panu podoba – hrabia pokiwał głową. – Ach, pan Wasenko.

Szkoda, że nie mieliśmy okazji się spotkać w ostatnich dniach na spokojnie, ale mam nadzieję, ze wkrótce będę mógł wysłuchać pańskiego wykonania jednej z tych starych pieśni, o których rozmawialiśmy.

– Nu, kiedyś się piewało, ale głos już nie ten – sierżant podrapał się brodzie z lekkim zakłopotaniem, ale i zadowoleniem.

Po kolei schodziły się kolejne osoby z oddziału. Dla każdego hrabia miał jakąś radę, komplement, czy miłe słowo. Wszyscy przyjmowali je z wyraźną radością. Nareszcie całą grupa był zebrana – łącznie z trzema najemnikami, którzy zostali przeniesieni z innej drużyny, aby uzupełnić straty poniesione podczas walki na księżycu.

– Skoro wszyscy już są, niech pan zaczyna, kapitanie Grossinger – hrabia skinął na dowódcę ochrony.

– Tym razem polecicie nie na księżyc piątej planety… Nazwaliśmy ją roboczo Simbolon 5…

– Genialne! Co za fantazyjna nazwa, nigdy bym na nią wpadł – Miles pokręcił głową w udawanym podziwie. Grossinger obdarzył go nieprzyjaznym spojrzeniem, a potem kontynuował:

– Nie polecicie na księżyc Simbolon 5, tylko na samą planetę.

– Chwila… Jak to ,,polecicie". A ty… znaczy… ty kapi… panie kapitanie, nie lecisz… nie leci kapitan? – spytała Lily. Jej trudności z tytułowaniem, wynikały z tego, że nigdy przed tym zleceniem nie pracowała dla regularnego wojska, ani dla wielkiej korporacji, tylko dla bardziej ,,nieformalnych" grup.

– Nie, nie lecę – w głosie szefa ochrony dało się czuć jakby… wahanie. Zamilkł na chwilę, a potem dodał – Widziałem was w akcji bojowej, radziliście sobie dobrze. To był ostatni sprawdzian i teraz…. eee… wiem, że nie potrzebujecie nadzoru. Sierżant Wasenko na pewno dobrze będzie wami dowodził podczas tego zadania. A teraz dajcie mi wreszcie

wyjaśnić, na czym ono polega! – zakończył, z wyraźną złością. – Na planecie jest baza naszej firmy… druga w tym układzie. Nasi naukowcy przeprowadzali tam pewne badania. Miles nadstawił uszu. Zrozumiał, że wreszcie ma okazję dowiedzieć się, jakie tajemnice stoją za obecnością Odolen Extracte w układzie… Ale po chwili przypomniał sobie, że przecież postanowił, że nie zdradzi hrabiego i nie sprzeda tych informacji T&N.

– Straciliśmy kontakt tą placówką… Podejrzewamy, że jakaś inna grupa piratów, którą przeoczyliśmy mogła przejąć nad nią kontrolę. Jest też druga możliwość. Niewykluczone, że część pracowników w tej bazie… hmm… przeszła na stronę naszych wrogów. Dlatego, ostrzegam – możecie napotkać wrogo nastawionych cywili albo ludzi w uniformach Odolen Extracte – gdyby tak się stało, odpowiedzcie ogniem, bez wahania.

– O, o to możesz być spokojny – mruknął Miles. – Uwierz, jakoś damy sobie radę ze skrupułami.

– W podziemiach bazy jest… właściwa pracownia, gdzie przeprowadzano eksperymenty – ciągnął kapitan. – Wysadzicie ją.

– Ha! Nareszcie! – ucieszyła się Lily. – Coś dla mnie!

– Jeśli chodzi o warunki na planecie – ma atmosferę, zawiera ona tlen, ale stężenie jest nieco poniżej odpowiedniej normy, poza tym w powietrzu jest sporo toksycznych gazów. Temperatura w normie. W sumie – nie musicie nosić skafandrów, wystarczą maski tlenowe. Tu są nagrane współrzędne bazy, mapa jej okolicy oraz plan wnętrza – Grossinger wręczył Wasence elektronotes.

– To byłoby na tyle. Odmeldować się. I… życzę szczęścia – powiedział kapitan.

– Jeszcze chwileczka – wtrącił się hrabia, gdy najemnicy już zmierzali w stronę drzwi. – Mam dla was jeszcze jeden rozkaz… Bardzo ważny. Być może będzie dla was trudny do wypełnienia… Ale musicie zrozumieć jak bardzo jest ważny – głos prezesa był spokojny i monotonny, rytmiczny, wręcz melodyjny. Miles dał się ponieść tej melodii, niosła za sobą poczucie bezpieczeństwa, spokoju, akceptacji. Czuł, jakby mógł jej słuchać wiecznie. Zapomniał o wszystkim dookoła, istniał tylko głos Odolena i jego kryształowe oczy, błyszczące niczym gwiazdy i nieprzeniknione niczym próżnia – Ufam wam i wy zaufajcie mi… Tak będzie najlepiej dla nas wszystkich… A zatem, słuchajcie….

 

O ile księżyc, na którym miała miejsce ich poprzednia akcja, nie był zbyt miłym miejscem, o tyle planeta Simbolon 5, była miejscem wręcz upiornym. Powierzchnia tego pierwszego była po prostu martwą skałą, zimną, odpychająca i bezduszną. Tutaj było dużo gorzej – bo czuło się, że kiedyś to miejsce tętniło życiem… dopóki coś tego życia nie zakończyło. W sposób gwałtowny. Członkowie oddziału powoli szli po czymś, co najwyraźniej było kiedyś główną ulicą miasta. Najemnicy w milczeniu patrzyli na resztki budynków – niektóre, najsolidniejsze wciąż stały, ale z większości pozostały tylko pojedyncze ściany, szkielety rusztowań, czy zaledwie kupki gruzów. Ciszę zakłócał jedynie grzechot

niewielkiego, przeżartego rdzą metalowego kubła, na skutek wiatru toczącego się po popękanej jezdni.

Grupa weszła na plac, których chyba niegdyś stanowił centrum miasta. Na jego środku stał pomnik. Był zrobiony z jakiegoś dziwnego metalu o fioletowym połysku – widać było wyraźnie, że jego naturalna barwa, a nie farba czy lakier. Zapewne właśnie dzięki wytrzymałości tego materiału posąg uniknął zniszczenia. Zachował się w doskonałym stanie – tak, że można było podziwiać kunszt nieznanych twórców (co prawda, mało który z obecnych najemników potrafiłby go docenić). Widać było każdą fałdę na długiej, przypominającej togę szacie postaci uwiecznionej na pomniku. Również jej twarz była wykonana z ogromną dbałością o szczegóły. Rysy twarzy znamionowały siłę i zdecydowanie. Oczy wyrzeźbiono w taki sposób, że ich spojrzenie wyglądało na łagodne i pełne miłości – co

więcej, stojąc przed pomnikiem, miało się wrażenie, że postać patrzy właśnie na ciebie. Na Lily chyba to dzieło sztuki nie wywarło zbyt dużego wrażenia – a na pewno nie większe, niż to, które odczuwała na widok ruin miasta. Bez przerwy rozglądała się dookoła, z szeroko otwartymi oczami..

– Co to jest? Co tu się stało? – Miles usłyszał w słuchawce komunikatora jej szept.

Choć najemnicy nie nosili w tej chwili skafandrów, to każdy z nich miał dolną część twarzy zakrytą przez maskę oddechową. W każdej z nich zainstalowany był mikrofon – podobnie jak w hełmach od skafandrów, które nosili w czasie poprzedniej akcji.

– Wygląda na to, że… ktoś tu mieszkał. Jakby – mruknął Fulton.

– Co ich pozabijało? Jakaś zaraza?

– Zaraza nie niszczy budynków – odezwał się Kolman. Wszyscy, jak na komendę odwrócili się w stronę pilota. Kolman zrobił wielkie oczy – Co jest? – spytał.

– Nie powinieneś być na statku? Czemu tu jesteś? – spytał Miles.

Kolman zamrugał parę razy. Chyba właśnie uświadomił sobie, że jako pilot powinien zostać w pojeździe. Po chwili jednak wrócił mu rezon.

– Nie pamiętacie? Pan hrabia mi kazał. Na odprawie – oświadczył głosem pełnym pewności siebie.

– Ach, no tak – odparł Miles. No tak, to wyjaśniało sprawę, wszystko było w porządku.

– To co tu się stało?! – wróciła do tematu Gilmore – Nie zaraza, więc co? Wojna?

– Nie mieli z kim bojować – wzruszył ramionami sierżant Wasenko.

– No tak, to jakiś układ całkiem na uboczu… – mruknął Miles. – Poza tym, z dala od przestworzy wrogów Paktu… A nasi nigdy z nimi nie walczyli, inaczej coś by mi się kojarzyło z nazwą ,,układ Simbolon"… Chyba tych tutaj szlag trafił, zanim nawiązali kontakt z innymi… no… cywilizacjami… Więc to nie była wojna.

– A chuj z nimi, dobrze im tak, że wyzdychali, po mordzie widać że to były pokraki jakieś – warknął Scirell, machając ręką w stronę posągu. Na Jaku natchnione rysy pomnika nie robiły wrażenie. Co z tego, że tchnęły charyzmą niczym admirał De Vitnika na plakatach propagandowych – skoro były ewidentnie nieludzkie. Dolna część twarzy była lekko

wysunięta do przodu a noc nieco spłaszczony – kojarzyło się to trochę z psim pyskiem. No i jeszcze ten ogon wystający spod szat…

– Nie będę żałował pierdolonych nieludzi – kontynuował Scirell.

– Masz szczęście, że od kiedy Gambon wyciągnął nogi, nie ma żadnych nieludzi w naszym oddziale – zauważył Miles. W odpowiedzi Jak zaśmiał się chrapliwie.

– Nie, to nieludzie mają szczęście, że nie są w jednym oddziale ze mną!

Nagle Fultonowi przyszło coś do głowy.

– Wiesz, chyba pan hrabia byłby zmartwiony, jakby się dowiedział, ze jesteś takim gatunkistą. Znaczy, że nie lubisz nieludzi – dodał, na wszelki wypadek. Scirell spojrzał na niego swoimi kaprawymi oczkami z wyraźnym zdziwieniem.

– Eeee…. Tak mówisz?

– Jasne. Widziałeś przecież, że zatrudnia nieludzi. Jakby ich nie lubił, to by tego nie robił, co nie? Jak ktoś nie lubi gości z jakiejś rasy, czy z planety… Albo jak nie lubi kobiet, facetów, starych, młodych, czy co tam mu przyjdzie do głowy, to ich nie zatrudnia, to oczywista oczywistość i jego święte prawo– zaśmiała się Lily. Chyba zakłopotanie zbira rozbawiło ją na tyle, że na chwilę zapomniała o ponurym otoczeniu – I na pewno pan hrabia byłby baaardzo zmartwiony, jakby usłyszał, co mówisz.

– Eeee. No tak. Ja tak tylko żartowałem…. – mruknął Scirell.

– Dobra, rebiata, koniec gadki! – Wasenko machnął ręką. – Wy zapomnieli, że możem napotkać wrogów… A baza blisko, po drugiej stronie płaszczadzi! Więc broń w dłoń, czujne głaza i naprzód marsz! Feliks, zwiad!

,,Feliks" szybkim krokiem podbiegł do ruin budynku, które stały w w centrum placu, tuż za pomnikiem. Przywarł do pozostałej ściany (co ciekawe, wciąż widać było na niej zarysy jakichś malowideł… Ciekawe, co kiedyś tu się mieściło? Muzeum? Galeria sztuki? Świątynia?).Ostrożnie wychylił na chwilę głowę, a potem natychmiast ją cofnął.

– Po drugiej stronie placu jest jakiś bunkier. Chyba tam mieści się "laboratorium".

Przed wejściem jest trzech ludzi w uniformach firmy. Są uzbrojeni – oświadczył reszcie. Nie musiał się bać, że wartownicy go usłyszą – przecież i używał komunikatora, żaden jego głos nie wydostał się przez maskę, mogli go usłyszeć tylko inni członkowie oddziału w swoich słuchawkach.

– Ostrożna. Gaspadin hrabia ostrzegał, mogą być wrodzy – powiedział Wasenko. – Nam nada znaleźć sposób, coby dowiedzieć się, jakie są ich zamia…

W tej chwili w powietrzu rozległ się terkot karabinka. Miles dał błyskawicznego nura za pobliską kupkę gruzu. Niestety, reszta grupy stała na otwartym terenie… Kiedy Fulton wyjrzał zza zasłony, zobaczył trzech wartowników sprzed bunkra – strzelali do jego towarzyszy. Dwóch padło trupem… Wzięli ich z zaskoczenia. Na szczęście, reszta oddziału skryła się za pomnikiem. Ludzie Wasenki odpowiedzieli ogniem – po chwili jeden ze strażników padł z dziurą w głowie, drugiemu pocisk dosłownie odstrzelił dłoń. Ostatni zaczął uciekać, ale Miles powalił go strzałem w plecy.

Fulton wyszedł zza swojej zasłony. Pokręcił głową. Skąd wartownicy wiedzieli, że oddział Wasenki nadchodzi? Nie mogli ich zobaczyć, te ruiny zasłaniały widok… Nie mogli ich usłyszeć, bo przecież mówili przez komunikatory….

Miles palnął się w czoło. Natychmiast podbiegł do ostatniego strażnika, który jeszcze żył… Choć zbyt dużo tego życia mu nie pozostało. Leżał na betonie, przyciskając do ubrania pozbawioną dłoni rękę… Krew była wyraźnie widoczna na jego zielonkawym uniformie.

– Gadaj, o co tu chodzi? Czemu nas zaatakowaliście? – ostrym głosem spytał Fulton. Żeby być bardziej przekonywującym, wymierzył w rannego. Co prawda i tak umierał… Zresztą, nie zrobiło to na strażniku żadnego wrażenie. Choć był cały we krwi, a rana musiała mu sprawiać ogromny ból, uśmiechał się błogo. Jego nieobecny wzrok patrzył gdzieś w przestrzeń. Miles usłyszał jego szept w swoim komunikatorze.

– Jak wspaniale jest umierać za naszego pana…

Ranny westchnął, a potem umarł.

Miles odwrócił się. Wszyscy z drużyny… pomijając tych dwóch pechowców, którzy padli na początku… stali za nim.

– To też byli pracownicy firmy – wyjaśnił Fulton. – Mieli takie same komunikatory… I pewnie używali podobnej częstotliwości, co my. Kiedy podszedłem do nich zbyt blisko, mogli odebrać, to co mówiłem. Dlatego zaatakowali.

– No pięknie. Słyszeliśmy, co ten gość ci powiedział, zanim umarł – mruknęła Lily, trącając butem ciało strażnika. – I prawdę mówiąc, gówno się dowiedzieliśmy. Gadka szaleńca…

– A może właśnie się czegoś dowiedzieliśmy? – wtrącił się Trepidu. Wszystkie oczy zwróciły się na bladolicego sanitariusza. – Na odprawie mówili nam, że tu były prowadzone jakieś eksperymenty… Z jakiegoś powodu obsługa laboratorium postanowiła… hmm… ogłosić niepodległość. A teraz ten gość… Może te eksperymenty wymknęły się spod kontroli? Może pracowali nad jakimiś psychotropami… nastąpił jakiś wyciek czy coś podobnego… Nawąchali się tego…

– Ej, chyba nie… Nie masz na myśli, że pan hrabia kazał im tu pracować, nad czymś niefajnym? – warknął Scirell, uderzając w pierś medyka tak, aż ten się zachwiał.

– Spokój! – rozkazał Wasenko. – Nieważne, co się tu stało, ważne że tych w laboratorium popierdoliło! Musim ich ubić i wysadzić ten burdel, jak kazał gaspadin! I to szybko, my nie znamy ili ci tutaj nie zawiadomili reszty!

Najemnicy, zachowując ostrożność i trzymając broń w gotowości, wybiegli zza ruin. Teraz wszyscy mogli zobaczyć bunkier, który stał po drugiej stronie placu. Budynek na planie prostokąta, ogrodzony resztkami palisady z metalowych prętów. Jego nieco toporną sylwetkę ozdabiały takie, dosyć zaskakujące w tym miejscu, elementy, jak kolumny po bokach wejścia, czy płaskorzeźby (czy raczej ,,płaskodlewy) na ścianach.

– Dajesz – Wasenko rozkazał Gilmore.

– Ha! Czas na małe BUM! – oświadczyła z radością w głosie Lily, sięgając do plecaka i podchodząc do ciężkich, rozsuwanych wrót. – Zaraz będzie otwarte, ale na razie się nie zbliżajcie.

– Czekaj, nie wysadzaj tego! – zaprotestował Trepidu. – Nie marnuj materiałów wybuchowych!

– E?

– To jest zrobione z tego samego, co pomnik! Patrz, tutaj też nie ma żadnych śladów zniszczeń. Skoro to wszystko przetrwało… No, przetrwało te wydarzenia, które zniszczyły resztę miasta, to pewnie i wytrzyma wybuch twoich materiałów.

– Słusznie gada. Zachowaj je na później – rozkazał Wasenko.

– Ech, szkoda, a miałam nadzieję, że się będę mogła pobawić – westchnęła dziewczyna.

– Jeszcze będzie okazja. Ale w takim razie, jak otworzymy te drzwi? Może niech Scirell spróbuje je wyważyć? Co Jak? Rozpędzisz się, trykniesz tym swoim pustym, twardym łbem… – zaproponował Miles.

– Pierdol się! – warknął najemnik. – Zobaczysz, pewnego dnia cię zajebię!

Podczas gdy dwóch mężczyzn po raz kolejny się kłóciło, Trepidu oglądał niewielkie terminal znajdujący się na ścianie, na prawo od drzwi.

– One się otwierają na kartę – mruknął w końcu. – Na pewno któryś z tych wartowników musiał taką mieć.

– Sprawdzę! – Miles podbiegł do miejsca, gdzie leżały trupy. Zaczął je przeszukiwać. Po chwili, pośród jego łupów znalazł się zapasowy magazynek (co prawda kaliber nie pasował do jego karabinka), niezbyt czysta chustka do nosa (odruchowo wziął ją do ręki, by po chwili z obrzydzeniem wyrzucić), parę monet (zawsze coś) i nareszcie karta magnetyczna. Fulton wrócił i wsunął ją do niewielkiego otworu. Na ekraniku terminalu pokazał się napis ,,podaj kod dostępu".

– Dlatego właśnie zawsze warto brać choć jednego żywcem – mruknął Miles.

Wasenko odsunął Fultona i spróbował wpisać kod na chybił trafił – 786. Kiedy nacisnął trzeci klawisz, na ekranie natychmiast pokazał się napis ,,Błędny kod. Podaj kod ponownie".

– No i dupa.

– To co? Próbujemy wysadzać? – zasugerowała Lily, znowu sięgając do swojego plecaka.

– Chyba niet innego wyboru – powiedział Wasenko. Jednakże, w tej właśnie chwili, drzwi bezszelestnie rozsunęły się na boki, otwierając przejście.

– A co to ma być? Podejrzane – mruknął sierżant. – To pewnie zasadzka… Ale jak mamy spełnić, co kazał gaspadin, musim tam wejśc, tak czy inaczej.

– Słyszycie?! – krzyknęła Lily, zanim zdążyli wkroczyć do środka bazy. Faktycznie, nie dało się nie słyszeć tego odgłosu.

– Ktoś wylądował… Inny statek. Kilkaset metrów stąd – stwierdził Miles.

– To pewnie ci piraci… Tym bardziej nam nada spieszyć się! Naprzód! – zakomenderował Wasenko.

Jak tylko ostatni członek drużyny przekroczył próg bunkra, drzwi ponownie się zasunęły. Nie było już odwrotu. Miles rozejrzał się dookoła, a potem uniósł karabinek i strzelił w ścianę, tuż przy suficie.

– Co robisz, debilu?! – krzyknął Scirell.

– Kamera – Fulton wskazał na dymiące resztki urządzenia, wciąż zamocowane do ściany. – Stąd wiedzieli, że już wszyscy weszli. Co tylko potwierdza, że chcieli, żebyśmy dostali się do środka… Ale przynajmniej powstrzyma to piratów. Dobra, idźmy dalej.

Wnętrze bazy nie było wyłożone tym dziwnym fioletowym metalem. Dominowały kolory biały i stalowy. Co jakiś czas najemnicy natrafiali na kolejną kamerę – i szybko ją likwidowali. Wasenko cały czas śledził ich drogę na planie, który był zgrany na elektronotes. Byli ostrożni Starali się zachowywać jak najciszej. Ustawili komunikatory na inną częstotliwość, żeby mieć pewność, że tym razem żaden z wrogowie nie będą mogli podsłuchać ich rozmów. Przed każdym zakrętem jeden z najemników ostrożnie wyglądał, by sprawdzić, czy nikt się tam nie czai.

– Dobra, to będzie stołówka – mruknął Wasenko, kiedy stanęli przed drzwiami do jednej z sal. – Może tam być sporo ludiej…

– Do tej pory w środku nikogo nie spotkaliśmy – wzruszyła ramionami Lily – Boją się nas, czy jak?

– Ale gdzieś muszą się kryć, to i ostrożność nie zawadzi – stwierdził sierżant, sięgając do pasa po granat gazowy. Kopniakiem otworzył drzwi i rzucił małą bombę do środka. Rozległ się wybuch i sali zaczęły się wydobywać kłęby dymu.

– Wchodzimy! – rozkazał Wasenko, wbiegając do środka jadalni. Pozostali podążyli za nim. Dzięki temu, że wciąż mieli na twarzach maski, nie musieli obawiać się gazu.

Zresztą, okazało się, że jego użycie było niepotrzebne. Najemnicy byli na stołówce sami. Nikt nie siedział za żadnym z długich stołów, a okienko do wydawania żywności było zamknięte.

– Niepotrzebnie zmarnowałem granata – stwierdził po chwili milczenia Wasenko.

W tej chwili dały się słyszeć strzały. Wszyscy złapali za broń, Miles kucnął, chowając się za krzesłem. Okazało się jednak, że to fałszywy alarm. W sali wciąż nie było żadnych wrogów. Hałasy dobiegały z oddali, od strony wejścia do bazy.

– Chyba piraci sforsowali wejście.

– A miejscowym się to nie spodobało – mruknął Miles. – Dziwne, nas w sumie przepuścili, żadnego oporu poza tym na zewnątrz, a teraz bronią wejścia? W ogóle, to jaki cudem ich nie napotkaliśmy?

– Musieli być w innej części bazy, tej którą ominęliśmy – stwierdził Trepidu.

– Dobra, tak czy inaczej, haraszo byłoby wykorzystać, że jedni zajmują się drugimi… Ruszamy dalej – rozkazał sierżant. Oddział opuścił stołówkę, gdzie po kłębach gazu pozostała już tylko lekka mgiełka.

Po chwili marszu przez kolejny korytarz ekipa znalazła się przed następnymi drzwiami. Tuż obok nich znajdował się terminal, podobny do tego przy wejściu do bunkra.

– Ciekawe, czy tym razem też nam otworzą? – powiedział Miles, zatrzymując się.

Jeszcze zanim skończył mówić, drzwi rozsunęły się.

– Powtórka z rozrywki – mruknęła Lily.

– Nie podoba mi się to. Kurewsko mi się to nie podoba – Scirell pokręcił głową.

– Ano – wyjątkowo tym razem Miles musiał przytaknąć osiłkowi. – Teraz już wiemy, że nas cały czas obserwują. Widocznie mają inne sposoby prócz tych kamer, które rozwaliliśmy.

– Bawią się z nami w kotka i myszkę, chuje! – warknął Scirell.

– Dobra, zaraz będzie koniec… W tej sali jest wejście do podziemi, tam założymy ładunki… – zaczął Wasenko, wskazując na kolejne drzwi. Były one po drugiej stronie widocznej sali, do której przed chwilą otworzyło się przejście. Pod jej bocznymi ścianami stały rzędy jakichś skrzynek.

– … a wtedy zrobimy piękne BUM! – Lily weszła dowódcy w słowo, podkreślając ,,BUM" klaśnięciem w dłonie. – Jak kazał pan hrabia. A potem… – nagle jej słowa straciły radosny ton. Dokończyła cicho, ze szklistym wzrokiem utkwionym gdzieś w przestrzeń – … wszystko się skończy… – otrząsnęła się i zakończyła już normalnym głosem – Więc na co czekamy?

Drużyna wkroczyła do sali. Trepidu stanął przy drzwiach do podziemi. Odczekał chwilę, ale nie otworzyły się.

– Chyba skończyła się nasz dobra passa – stwierdził.

– Nie kracz! – warknął Scirell.

W tej chwili zza skrzynek wychyliły się cztery głowy. Oraz tyle samo kolb karabinów. Zanim którykolwiek z najemników zdążył zareagować, obrońcy bazy zaczęli strzelać. Natychmiast padło trzech członków drużyny. Wasenko zastrzelił jednego z miejscowych, ale po chwili sam dostał kulkę między oczy.

Miles rzucił się na podłogę, wchodząc w ślizg. Zatrzymał się tuż pod linią skrzynek. W ten sposób paradoksalnie znalazł się poza polem ostrzałów karabinów, które były oparte o pudła. Wiedział, że za chwilę wrogowie zareagują na jego ruch. W tej chwili usłyszał krzykjednego z przeciwników, ale nie wiedział, czy został on trafiony śmiertelnie, czy tylko raniony. Miles podkulił nogi, a potem wyskoczył do góry. Zanim dwaj pozostali wrogowie (tamten chyba jednak nie żył) zdążyli w niego dobrze wycelować, puścił serię uśmiercając obu. Jeden z pocisków otarł się o jego lewe ramię, rozdzierając uniform i skórę. Fulton rozejrzał się po sali. Za skrzynkami leżały cztery trupy obrońców bazy, na środku pokoju trupy członków drużyny świętej pamięci Wasenki. Na nogach prócz Milesa stała tylko Lily. Poza tym, Scirell wciąż żył. Leżał na posadzce, jęcząc i trzymając się za brzuch, z które wypływały strumienie krwi – a i chyba część flaków próbowała wydostać się na świat.

Wyglądało na to, że Gilmore nie oberwała, więc Miles podszedł do Scirella.

– Cholera, nieciekawie to wygląda – mruknął.

– Nie umrę… Nie chcę umrzeć! – zaczął krzyczeć Jak. – Zróbcie coś!

Szanse na to, że Scirell przeżyje były porównywalne z prawdopodobieństwem na to, że z jednej ze stojących na sali skrzynek nagle wyskoczy smok. Poza tym, Miles nie przepadał za opryskliwym najemnikiem. No ale mimo wszystko, nie mógł go tak zostawić, musiał chociaż spróbować mu pomóc.

– Spróbuję cię opatrzyć, tylko nie jęcz – powiedział. – Gdzie jest Trepidu…

– Chodzi ci o bandaże? Już je wyciągnąłem z jego plecaka – Lily podała Fultonowi apteczkę wyciągniętą z plecaka martwego medyka. Miles już zamierzał spróbować zrobić coś z ranami Scirella, kiedy ten złapał go za nogawkę.

– Powiedz panu hrabiemu… Że się starałem… – wycharczał. Potem jego dłoń puściła spodnie Fultona, opadając na podłogę.

– Wygląda na to, że zostaliśmy tylko my dwoje. W filmach grozy w takiej sytuacji bohaterowie z reguły uprawiają seks – zażartował Miles po chwili kłopotliwego milczenia.

– W filmach grozy z reguły każdy, kto uprawia seks, ginie jakieś pięć minut potem – zripostowała Lily. – Daj te bandaże, opatrzę cię, widzę, że oberwałeś.

– Lekko, poszło po wierzchu, na szczęście, nie wykrwawię się – powiedział Miles, podczas kiedy Gilmore bandażowała jego ramię. – Dzięki, ale lepiej się pospiesz. Nie wiadomo czy nie pojawi się ich więcej, a wciąż nie wiemy, jak otworzyć te…

W tym samym momencie drzwi do podziemi same się otworzyły. Za nimi widać było schody prowadzące na dół.

– Najpierw nas przepuszczają, potem próbują zabić, teraz znowu przepuszczają… Zaczynam wierzyć, że naprawdę czegoś się nawąchali i szajba im odbiła – mruknął Fulton.

– I tak musimy tam iść – wzruszyła ramionami Lily. – Grunt, żebyśmy dali radę założy ładunki. Chodźmy.

Schody nie były wykonane z metalu, tylko wykute w kamieniu, podobnie jak korytarz. Po chwili najemnicy znaleźli się na samym dole. Ich oczom ukazało się sklepione przejście. Po jego bokach stały posągi. Każdy z nich przedstawiał zakapturzoną postać. Ich twarze były niewidoczne, ale po ogonach wystających spod szat można było wywnioskować, że przedstawione istoty należą do tej samego gatunku, co osobnik, którego pomnik stał na placu. Obaj trzymali halabardy – ich drzewce krzyżowały się ponad ponad przejściem. Współczesnym dodatkiem do tych starożytnych dzieł sztuki były przyczepione do nich niewielkie lampki – ich słabe światło tylko w nieznacznym stopniu rozpraszało panującą w podziemiach ciemność.

Miles i Lily przeszli przez łukowate przejście. To, co znaleźli w sali znajdującej się za nim, skojarzyło się Fultonowi z czymś będącym połączeniem magazynu muzealnego i świątyni. Pod ścianami stały jakieś rzeźby – nie wszystkie przedstawiały członków miejscowej, wymarłej rasy, były też jakieś dziwne stworzenia ze skrzydłami. Były też tablice

pokryte jakimś nieznanym Milesowi pismem, półki pełne książek, a także uzbrojenie – napierśnik na stelażu, wykonany z fioletowego metalu, a także coś przypominającego bogato zdobioną strzelbę. Na końcu sali, we wnęce, stał posąg, będący dokładną kopię tego, który widzieli na placu. Przed nim stała mównica. Leżała na niej otwarta księga, którą przeglądał jakiś mężczyzna. Miał na sobie napierśnik, taki jak ten na stelażu, a spod niego wystawała długa szata, przypominająca sutannę, ale pokryta jakimiś wzorkami.

Obcy uniósł głowę znad woluminu. Miał śmieszny, cienki czarny wąsik, pod którym wykrzywiały się w uśmiechu usta.

– Witam w moim sanktuarium! – odezwał się. – Och, nie ma potrzeby, abyście mierzyli do mnie z broni… Opuście ją, chcę tylko porozmawiać.

Po chwili wahania Miles opuścił broń. Tak, głos nieznajomego i słowa przez niego wypowiadane brzmiały rozsądnie. W końcu nie zaszkodzi, jeśli z nim porozmawiają i dowiedzą się, co się tutaj dzieje. Gilmore poszła w jego ślady.

– Jak rozumiem, zostaliście przysłani przez tego materialistę Odolena… Ciasny umysł, bez perspektyw, skupiony tylko na zarabianiu…

– Ej, nie obrażaj pana hrabiego! To porządny gość! – przerwała mu Lily. Dziewczyna ściągnęła maskę, żeby móc swobodnie mówić bez komunikatora. Znowu celowała ze swojego pistoletu w obcego. Miles też poczuł przypływ oburzenia – jak ten szmaciarz śmiał obrażać takiego wielkiego człowieka, jak Kryspin Odolen? Sam ,,szmaciarz" zaś uniósł ręce do góry w uspokajającym geście i zwrócił się do Gilmore.

– Przepraszam, jeśli panienkę uraziłem, postaram się, aby to się nie powtórzyło… Ale naprawdę… Pozwólcie mi, abym was przekonał, że to co z tymi cudami chciała zrobić firma… Wykorzystać dla brudnej mamony… A tym bardziej fakt, że kiedy zrozumieli, jaką NAPRAWDĘ moc one oferują, przestraszyli się i postanowili je zniszczyć… było przejawem karygodnej krótkowzroczności – głos był pełen pogardy i wyższości. Ta cywilizacja… Kylahai, jak się sami nazywali… Była bardzo rozwiniętą. Posiadali broń atomową w czasie kiedy ludzie dopiero rozwijali oręż oparty na zwykłym prochu… Kiedy dosięgła ich zagłada, byli w trakcie eksperymentów nad lotami kosmicznymi. Ale ich technika to rzecz drugorzędną… Najważniejsze jest to, co osiągnęli na gruncie… Możecie to zwać jak chcecie – magią, psioniką, ezoteryką, mistycyzmem… Jeden z ich przywódców, Lamakar Swi – nieznajomy wykonał gest w stronę posągu stojącego za jego plecami, a w jego głosie stał się słyszalny podziw – nawiązał kontakt z obcymi bezcielesnymi inteligencjami unoszącymi się w Pustce, które ciemni i zabobonni zwą demonami… Od nich nauczył się tajemnych sztuk… a zwłaszcza tego, jak naginać umysły innych do swojej woli. Zgromadził niemal wszystkich mieszkańców planety pod swoim sztandarem… Był bliski urzeczywistnienia wizji, o której śnią wszystkie istoty dobrej woli – zjednoczenia wszystkich stworzeń, zastąpienia ich sprzecznych, bezrozumnych, egoistycznych dążeń jedną wolą powszechną, która poprowadzi ich do harmonii, pokoju szczęścia! Niestety, znaleźli się tacy, którzy nie potrafili pojąć piękna tej wizji – ton głosu mężczyzny znowu przybrał odcień pogardy – a było ich na tyle dużo, że byli w stanie stawić czynny opór Lamakarowi Swi… Nie mógł on pozwolić na taką herezję. Wiedział, ze dla wyższego dobra, każdy sprzeciw musi zostać bezlitośnie zgnieciony w zarodku. Dlatego użył broni atomowej, aby zmieść szeregi buntowników z powierzchni planety, tak aby nic nie przeszkodziło w zaprowadzeniu prawdziwej jedności i pokoju… Wykorzystał również broń chemiczną, tak aby oczyszczającemu ogniowi bomb towarzyszył jad niszczący słabych. Niestety, okazało się, że heretycy dysponowali arsenałem nuklearnym wystarczającym do wykonania kontrataku… I tak wyginęła rasa Kylahai.

– A więc… Jednak wojna… Nie potrzebowali wroga spoza planety, sami się pozabijali – wyszeptała Lily.

– Jej przywódca, światły Lakamar Swi przeżył tragedię – ciągnął doktor – dzięki temu bunkrowi, zbudowanemu z niezwykłego metalu o wytrzymałości, jakiej nie są w stanie wytwarzane przez współczesnych stopy. Przez wiele lat, aż do śmierci, przebywał w tym sanktuarium, za towarzystwo mając tylko garstkę najwierniejszych wyznawców i głosy szepczące w ciemnościach… Dobrze wykorzystał ten czas. Spisał całą wiedzę, jaką posiadł on sam i inni Kylahai przed nuklearnym unicestwieniem… Przez wieki ta wspaniała spuścizna spoczywała skryta pod ziemią. Aż pewnego dnia firma Odolen Extracte zainteresowała się możliwością skolonizowania tego układu. Na jednej planecie, tam gdzie założono główną bazę, panowały dobre warunki dla istot ludzkich i pokrewnych. Zaś na tej, na której w tej chwili się znajdujemy, było nieco gorzej – co prawda nuklearna zima dawno minęła, ale powietrze wciąż w pewnej mierze było skażone. Hrabia miał nadzieję, że da się jakoś oczyści atmosferę tego globu, by też go wykorzystać do zasiedlenia… Ale kiedy pierwsza ekipa natrafiła na ruiny i ten bunkier, zorientował się, że planeta może przynieść mu większy zysk… Najpierw posłał archeologów, aby zbadali ruiny, a nadziei, że pozyskają jakieś artefakty, które będzie można z zyskiem sprzedać… Ale kiedy odszyfrowano część zapisków Lakamara Swi, okazało się, że owe artefakty mogą okazać się kluczem do prawdziwej mocy… Wtedy hrabia wynajął mnie, doktora Victora Malikka, znawcę starożytnych religii, kultów… i psioniki… abym zbadał dziedzictwo Felahai. O tak, hrabia korzystał z owoców mojej pracy… Chciał ich użyć dla przyziemnych celów… Marketingu… Polityki… Kiedy próbowałem roztoczyć przed nim szersze horyzonty, nakazał mi, abym nie wybiegał myślami zbyt daleko w przód… Obawiał się Inkwizycji… Zrozumiałem, że ten człowiek nie może być dzierżycielem takiej mocy… Że muszę wziąć sprawy we własne ręce. Użyłem wiedzy Felahai i artefaktów przez nich stworzonych… Opanowałem umysły mieszkańców bazy. Postanowiłem, że ten bunkier stanie się zaczątkiem nowego, wiecznego królestwa!

Zapadła cisza.

– A zatem… – powoli zaczął Miles, który również zdjął maskę – podsumujmy. Zachwycasz się… jak to mówisz… ,,spuścizną" rasy, która sama się wykończyła, zanim zdążyła wylecieć poza macierzystą planetę… A twoim idolem i wzorem przywódcy jest facet, który bezpośrednio spowodował zagładę swojego gatunku. Nie mówiąc o tym, że gadał z demonami. Za pomocą magicznych sztuczek, których nauczyłeś się z jego pamiętnika, chcesz zawładnąć galaktyką. Taaaak…. Ale pomińmy to. Powiedz mi, czemu do cholery, najpierw nas wpuściliście, potem nikogo nie spotkaliśmy, potem ta zasadzka… I na koniec znowu nas wpuściłeś do tego swojego… ,,Sanktuarium", jakby nigdy nic? Po co te cyrki?

– Och! Pozwoliłem sobie na małe manipulacje – powiedział lekkim tonem Mallik, wyjmując z zanadrza jakiś pilot (zapewne pozwalał mu na sterowanie drzwiami). – Widzicie, na razie moje opanowanie umysłowych mocy jest… ograniczone. Potrafię kontrolować tylko pewną ilość ludzi. Dlatego, skoro moja osobista gwardia musi na razie być niewielka, muszę iść w jakość, nie ilość… Muszę być pewien, że należą do niej najlepsi dostępni żołnierze… Dlatego zaaranżowałem tą małą walkę moich wyznawców z wami… Żeby wyłonić najlepszych wojowników, którzy dołączą do mojej gwardii, na miejsce tych, którzy polegli, bo byli słabi.

Znowu zapadło milczenie. Przerwał je odgłos przeładowywanej broni. To był karabinek Milesa. Najemnik uniósł lufę, celując w głowę Malikka.

– Jesteś pojebany – stwierdził.

– Popieram – odezwała się Lily.

W odpowiedzi doktor uśmiechnął się jeszcze szerzej.

– Och, na razie tak mówicie – odezwał się. – Ale wkrótce łuski opadną z waszych oczu… Zrozumiecie, jakie piękno wypływa ze zjednoczonej woli… Z wielu ludzi działających jak jedna osoba… Z prawdziwego połączenia i oświecenia… Zrozumiecie, że wykonując moje plany działacie dla dobra siebie i wszystkich istot…

Miles powoli opuścił broń. Słuchał Malikka. Głos doktora stał się monotonny i melodyjny. Trafiał wprost do duszy. Fulton czuł, że wszystko, co mówi Victor jest prawdą. Czuł, że będzie go słuchał – i wykonywał jego słowa – z prawdziwą radością.

Lily też poddała się działaniu głosu Malikka. Wpatrywała się w niego jak w obrazek, z półotwartymi oczami, lekko kołysząc głową w rytm jego słów.

– Widzę, że jesteście blisko zjednoczenia… – z zadowoleniem kontynuował doktor. Jego głos zaczął się nieco zmieniać, stał się nieco niższy i grubszy, pojawiła się też w nim lekka chrypka. To… coś przypominało Milesowi.

– Już wkrótce będziemy jedną rodziną – usłyszał najemnik. Teraz zrozumiał, co to był za głos. W ten sposób przemawiał jego ojciec. Przed oczyma stanęła mu twarz i postać rodziciela. Te skojarzenia powinny w Milesie wzbudzić poczucie bezpieczeństwa… zaufanie… oddanie…

Fulton uniósł do góry karabinek, a potem odstrzelił Malikkowi głowę.

– CO?! – krzyknęła Lily, podskakując do góry. Dziewczyna zaczęła się rozglądać dokoła, nieprzytomnym wzrokiem. – Ale… Mój tata…

– Co? Ty też słyszałaś głos swojego ojca? – powiedział Miles. – To była jakaś sztuczka umysłowa, ten skurwiel chciał, żebyśmy zaczęli w nim widzieć odbicie ojca, czy coś takiego…

– Ach. Dobrze, że zorientowałeś się, że to nie jest naprawdę twój tata – uśmiechnęła się Lily.

– Co? A nie, cały czas myślałem, ze to prawdziwy. Po prostu nienawidziłem swojego ojca. Kawał chuja, tłukł nas po pijaku ile wlezie. Aż wykończył mamę. Mnie i siostrze udało się od niego uciec… Nie wiem, czy jeszcze żyje, ale gdybym go spotkał, zrobiłbym z nim to, co przed chwilą… Ale mniejsza. Czyń swoją powinność, zakładaj te bomby i miejmy to z głowy.

– Jasne! – nie trzeba było jej tego dwa razy powtarzać, natychmiast zabrała się do zakładania ładunków wyposażonych w zdalne zapalniki.

– Szkoda, że nie możemy niczego zabrać… – powiedział Miles, dotykając fioletowego pancerza na stelażu. – Przydałaby się taka zbroja… Ale pan hrabia kazał wszystko wysadzić. Z pewnością on wie najlepiej.

– Oczywiście – odrzekła Gilmore, przyklejąc taśmą ładunek do ściany. – Dobra, skończyłam, możemy iść… Wziąłeś pilota?

– Myślałem, ze ty masz pilot od bomb…

– Nie ten, ten od drzwi, co go miał doktorek!

– A racja, już biorę – Miles wyciągnął urządzenie z ręki trupa. – Idziemy!

 

Kiedy tylko znaleźli się na górze, w sali pełnej zwłok, Lily nacisnęła przycisk na swoim pilocie, odpalając założone ładunki. Rozległ się huk a z korytarza prowadzącego do ,,sanktuarium" wzbiły się tumany kurzu.

– No i… – zaczął Miles, ale przerwał. Zgiął się z bólu i złapał za głowę. W jego umyśle rozbrzmiał jakby bezgłośny krzyk – pełen zawodu, wściekłości i nienawiści, wbijający się w mózg niczym szpila. Kiedy ucichł, najemnik jeszcze przez chwilę nie mógł się pozbierać.

– Ja też to czułam… – ciężko dysząc powiedziała Lily. – Chyba jednak coś na rzeczy było z tymi demonami. Słusznie, że pan hrabia kazał to wszystko wysadzić w cholerę.

Miles wyprostował się. Tak, rozkazy pana hrabiego. Ostatni rozkaz, który Odolen wydał swoim pracownikom na sam koniec odprawy, do tej pory spoczywał gdzieś w zakamarkach pamięci Fultona, zepchnięty tam przez podświadomość. Ale teraz, przyszła pora, aby go wykonać.

Miles niemal odruchowo wsadził sobie lufę karabinka do ust. Poczuł zimny dotyk i nieprzyjemny smak metalu. Nie odczuwał żadnego wahania – tylko zadowolenie ze skrupulatnego wypełnienia zadania.

Bezwiednie zauważył, że Lily przykłada sobie pistolet do głowy. Jej wzrok był zamglony, a na wargach błąkał się lekki uśmiech. Najwyraźniej również zamierzała doprowadzić sprawę do końca.

Nagle najemniczka otrząsnęła się. Jej wzrok stał się przytomny – i przerażony. Odsunęła swoją broń od głowy, a potem podbiła karabinek Milesa, zanim mężczyzna zdążył popełnić samobójstwo, wyrywając lufę z jego ust (i przy okazji, wybijając mu ząb).

– Co robisz?! Kwestionujesz rozkazy pana hrabiego?! – warknął Miles, plując krwią i celując w Gilmore.

– Nie, czekaj! – krzyknęła dziewczyna. – Doktor mówił, że hrabia też korzystał z tych całych ,,mocy"! Rozumiesz? Odolen wyprał nam mózgi, żebyśmy się zastrzelili po wykonaniu zadania, żeby zatrzeć ostatnie ślady po tych akcjach z artefaktami!

Miles zmarszczył brwi. Jego palec zaczął powoli naciskać na cyngiel. Lily zrobiła krok w tył.

I wtedy Fulton puścił broń, która zawisła bezwładnie na pasku. Potarł dłonią czoło.

– Masz rację. Od początku gmerał nam w mózgach… Dlatego czułem do niego taki dziwne…. znaczy przesadne… sympatię, szacunek, zaufanie… Ja i inni, nawet taki Scirell… Przepraszam, że przez chwilę chciałem cię załatwić. I dzięki, że nie dałaś mi odstrzelić sobie łba.

– Spoko – Lily posłała Milesowi słaby uśmiech. – W końcu gdyby nie ty, teraz byłabym członkiem ,,rodziny" doktorka od demonów.

– Ano… Czekaj! Ktoś idzie! – Fulton odwrócił się w stronę wejścia do sali.

 

Faktycznie, wkroczyło przez nie pięciu mężczyzn. Byli odziani dosyć różnorodnie – jeden miał na sobie kamizelkę kuloodporną, inny kwiecistą koszulę – ale wszyscy byli uzbrojeni.

– Rzucić broń, ręce na głowę – rozkazał tonem nie znoszącym sprzeciwu facet kroczący na przedzie, w wojskowym hełmie na głowie i z mieczem za pasem. Najemnikom nie pozostało nic innego, jak wykonać polecenie.

– Jesteście tymi piratami? Poradziliście sobie z resztą ludzi doktorka? – spytał Miles.

– Jesteśmy z Inkwizycji. Udawaliśmy piratów, żeby wybadać, co Odolen Extracte robi w tym systemie – oświadczył nieznajomy, zapewne będący dowódcą tego oddziału. Być może nawet był prawdziwym inkwizytorem, sądząc po mieczu – reszta to pewnie byli świeccy pracownicy.

– No tak, jakbyście w pełnej gali wparowali na teren firmy bez żadnych dowodów, to Odolen narobiłby krzyku w Senacie. Z takimi dużymi korporacjami musicie się liczyć nawet wy, co nie? Miejcie nadzieję, że ten chłopak od was, którego wzięliśmy do niewoli, nie wygadał się, bo inaczej całą konspirę szlag trafił – stwierdziła, nie tracąc rezonu, Lily.

– Wy jesteście pracownikami Odolena, sądząc po uniformach – inkwizytor nie zamierzał ustosunkować się do uwagi Gilmore. – Co tu się stało? Jakieś wewnętrzne walki? – spytał, patrząc na trupy zaściełające posadzkę. – Zresztą, mówcie wszystko, co wiecie o wydarzeniach, jakie zaszły w tej bazie.

– Jasne, wasza świątobliwość – odparł Miles. A potem opowiedział wszystko, od momentu, kiedy przyszedł do niego przedstawiciel T&N, aż do chwili, kiedy Gilmore uratowała go przed samobójstwem. Niczego nie taił.

– A więc byłeś kretem, ,,Feliksie" – mruknęła Lily, kiedy Fulton skończył swoją opowieść.

– Każdy orze, jak może – odparł Miles.

– Nie szkodzi, że zasypaliście dowody, nasze ekipy je odkopią – oświadczył inkwizytor. – Braliście udział w nielegalnych, heretyckich machinacjach. W tym w uśmierceniu naszych ludzi. Na swoją obronę macie to, że nie byliście w pełni świadomi, co się tu działo oraz pozostawaliście pod wpływem psionicznym Sądzę, że jeżeli będziecie współpracować i złożycie odpowiednie zeznania, unikniecie odpowiedzialności.

– Z miłą chęcią. Muszę wyrównać rachunki z tą starą, szklanooką, oszukańczą mendą, Odolenem.

– Hmm. Czy możliwe byłoby złożenie zeznań… Jak to się mówi… incognito? Mam rodzinę, o której wie hrabia, nie chciałbym, żeby się na nich mścił – spytał Miles.

– Zobaczymy – odrzekł inkwizytor.

 

 

Miles szedł korytarzem bazy, kierując się w stronę ,,Nory Gorynycza". Pogwizdywał pod nosem. Miał powód – układało mu się całkiem nieźle. Pozwolili mu złożyć zeznania anonimowo. Wszystko wskazywało na to, że Odolen zostanie ukarany, a jego firma – skonfiskowana. Co najśmieszniejsze, przed procesem na konto Fultona wpłynęła

wysoka wypłata. Zapewne hrabia, myśląc, że wszyscy najemnicy zginęli, jak zwykle chciał pozować na wspaniałomyślnego i przelał na ich rachunki odprawę pośmiertną, dla ,,wspomożenia rodzin zmarłych" czy coś w tym stylu… W połączeniu z sumką, jaką Miles otrzymał od T&N za przekazanie im informacji (co prawda raczej nie zrobili z nich dużego użytku, bo wkrótce sprawa Odolena stała się głośna na całą galaktykę, a Inkwizycja przejęła kontrolę nad układem Simbolon) fundusze najemnika wyglądały całkiem nieźle.

Fulton wszedł w zakręt korytarza – i wpadł na znajomego lichwiarza. Oraz jego goryla. Obaj mieli ponure miny mówiące ,,Idziemy ci wpierdolić".

– O, Otto, stary kumplu! – krzyknął Miles. – Właśnie szedłem do twojego biura oddać ci twoje pieniądze… A tu patrz, jakie szczęście, zaoszczędzę sobie czasu i oddam ci je tu i teraz!

2
Notka polecana przez: Araven, jakkubus
Poleć innym tę notkę

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Johny
   
Ocena:
0

Nie wiem co powiedzieć. Jest ciekawiej niż w pierwszej części. Mam tylko wątpliwości co do zakończenia. Z jednej strony jest logiczne i prawdę mówiąc od początku spodziewałem się czegoś w ten deseń. Z drugiej strony coś mi w nim nie gra.

[Spoiler]

 

 

 

 

 

To jakaś taka wyczuwana przeze mnie niespójność w zachowaniu Odolena, który nawet po całej akcji wspiera rodzinę Milesa. Z jego umiejętnościami nie miał potrzeby nikogo zabijać bo i tak by miał lojalnych podkomendnych. Do końca walczył w słusznej sprawie, czyli w obronie reszty wszechświata przed szaleńcem. Generalnie powinno być więcej przesłanek, że jest draniem niż to, że zna się trochę na psionice.

 

Ale ogólnie, dobrze się bawiłem przy opowiadaniu i fajnie, że je zamieściłeś.

17-02-2015 23:42
Adeptus
   
Ocena:
0

Dzięki za opinię, wiem że szału nie ma, ale jeśli tekst może dostarczyć trochę rozrywki, to fajnie ;)

 

Co do niespójności w zachowaniu Odolena:

[spoiler]

 

 

 

 

Chciał ich użyć dla przyziemnych celów… Marketingu… Polityki… Kiedy próbowałem roztoczyć przed nim szersze horyzonty, nakazał mi, abym nie wybiegał myślami zbyt daleko w przód… Obawiał się Inkwizycji…

Domyślam się, że to zbyt zawoalowane wyjaśnienie, no ale jakieś tam jest.

18-02-2015 11:56
jakkubus
   
Ocena:
0

Mówi się, że erpegi poszerzają wyobraźnię, ale jak widać często przeszkadzają w pisaniu. Część pierwsza niosła ze sobą nadzieję na pewnego rodzaju polityczny thriller, lecz niestety wszystko skończyło się na dungeon crawlu. Opowiadanie żywo przypomina zapis z nieco sztampowej sesji RPG.

Jeszcze bardziej zwraca też uwagę za duża liczba postaci "na ekranie". Wiem, że bez umierających wokoło statystów jest mniej mhrocznie, ale ich śmierć sprawiała tu wrażenie zbijania pionków z planszy. Niby jest jakaś strata, ale się tego nie czuje za bardzo. Same sekwencje akcji też nieco kuleją.

Za mało też pogłębiania relacji pomiędzy bohaterami. Poza Milesem i Lily wszyscy sprawiali wrażenie BNów. Szczególnie mało wiarygodnie wypadł Scirell, który moim zdanie jest nieco przerysowany w swojej miłości do hrabiego. Poza tym najemnicy sprawiali miejscami wrażenie stada lemingów prących przed siebie, a nie wyszkolonych komandosów.

Zakończenie było nieco dziwne. Muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się Hiszp... że nie spodziewałem się Inkwizycji, ale ich nadejście spowodowało, że resztki nastroju się gdzieś ulotniły.

Ogólnie jednak moje wrażenia są raczej pozytywne i choć nie było to opowiadanie najwyższych lotów, to przy odrobinie pracy i paru przeróbkach można by z niego zrobić naprawdę niezły, jednostrzałowy scenariusz do Only War.

18-02-2015 16:05
Adeptus
   
Ocena:
0

@ jakkubus

Dziękuję za uwagi.

Mówi się, że erpegi poszerzają wyobraźnię, ale jak widać często przeszkadzają w pisaniu.

Taaaa.... chciałbym wierzyć, że to erpegi wypaczyły mój styl, a nie, że jestem po prostu kiepski ;)

Szczególnie mało wiarygodnie wypadł Scirell, który moim zdanie jest nieco przerysowany w swojej miłości do hrabiego.

To miało ukazywać efekty prania mózgu, rozumiem, że nie wyszło.

19-02-2015 10:21
Torgradczyk
   
Ocena:
0

Hej, mi się podobało. Chociaż zgodzę się z przedmówcami, że zakończenie nieco rozczarowujące. Od początku spodziewałem się, że Odelon będzie czarnym charakterem - można było zrobić małego twista albo niedopowiedzenie, że jednak nie wszystko jest takie czarno białe.
Ale czytało mi się fajnie. Niezły styl. Było też krótko i zwięźle, bez niepotrzebnych dygresji. Myślę, że nie musisz się biczować. Piszesz spoko, obyś nie spoczął na laurach i dalej się rozwijał.
 

21-02-2015 00:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.