» Blog » Młodzieżowy NPC i FR
15-11-2023 21:14

Młodzieżowy NPC i FR

Odsłony: 135

Młodzieżowy NPC i FR

Wyłoniono dziś finałową dwudziestkę wyrazów nominowanych w ósmej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Zastanawiam się kto zgłasza propozycje, bo mam wrażenie, że niektóre słowa były młodzieżowe jakieś 10-20 lat temu (albo i więcej – najbardziej jaskrawe przykłady: „bratku” i „git”, które zostało nominowane w głosowaniu na... Boomerskie Słowo Roku). A może po prostu historia zatacza krąg i stare zwroty wracają do łask (analogicznie do starych imion typu Janek i Antek czy Zosia i Zuzia). Niemniej niektóre z propozycji brzmią dość enigmatycznie (np. „kys”) albo… po prostu jestem za stary ;)

Moim faworytem jest „bambik”, który niedawno był hitem YouTube'a popularnym nawet w przedszkolach. Całkiem sympatycznie brzmi „delulu” (które osobiście kojarzy mi się z "popolupo" z Szeregowca Ryana).

Z kolei z uwagi na swoje erpegowe/dedekowe zainteresowania moją uwagę zwróciły dwa skrótowce: NPC oraz FR. O ile pierwsze słowo ma jakiś związek z bohaterem niezależnym – odnosi się do niewyróżniającej lub nieznanej osoby, która zachowuje się nienaturalnie, mechanicznie, jak postać z gry komputerowej, o tyle FR niestety nie ma żadnych konotacji z Zapomnianymi Krainami, lecz pełni rolę aprobaty wobec wypowiedzi przedmówcy  – for real – naprawdę, rzeczywiście (skrócona wersja starego „true”).

W każdym razie głosować można do czwartku 30 listopada, do godz. 12:00. Osoby, które się zdecydują na udział w plebiscycie otrzymają kod rabatowy do sklepu internetowego PWN (ważny do końca roku) oraz niewielki e-book o memach.

Komentarze


zegarmistrz
   
Ocena:
+2

Wiesz, niedawno mój znajomy, lat 45 został zaproszony na zjazd młodych naukowców. Więc domyślam się, jaka młodzież je wybrała...

19-11-2023 21:28
Henryk Tur
   
Ocena:
+2

Zastanawiam się kto zgłasza propozycje - Klub Emeryta z Zielonej Góry. A któż by inny?

19-11-2023 21:28
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

No cóż pojęcie młodość jest płynne. Piłkarz 35+ to emeryt ;)

20-11-2023 17:10

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.