Miasto Złocistego Cienia - Tad Williams

Autor: Rork

Miasto Złocistego Cienia - Tad Williams
Tad Williams, autor osadzonej w klimatach klasycznego fantasy sagi Pamięć, Smutek i Cierń swoją nową książką udowadnia, iż jest jednym z najbardziej wszechstronnych i pomysłowych autorów dzisiejszej fantastyki.

Miasto Złocistego Cienia, pierwszy tom tetralogii Inny Świat, jest książką przerażająco aktualną i niesamowicie głęboką. Na tle zagmatwanej i wielowątkowej fabuły tka smutną wizję przyszłości, w której cały świat zdominowany jest przez olbrzymią sieć informatyczną, będącą mieszanką dzisiejszego Internetu oraz virtual reality. Chorej, toczonej przez nieustające wojny i konflikty oraz brak jakichkolwiek wartości rzeczywistości, wszechwładnej, pełnej kiczu, tandety i pseudokultury sieci autor przeciwstawia wątek jednego z bohaterów, buszmena, walczącego zaciekle o odrodzenie wartości swej pierwotnej kultury.

I to jest właśnie głównym ostrzeżeniem zawartym w Mieście... - czy rozwój tzw. globalnej wioski nie sprawi niedługo, że cały świat odetnie się od swoich kulturowych korzeni i pogrąży się całkowicie w otchłani tandetnej kultury masowej? Bohaterowie Miasta... - biedna afrykańska nauczycielka, śmiertelnie chory chłopiec, psychopatyczny morderca o pseudonimie Strach i wielu innych - są uzależnieni od sieci, żyją nią, jest ona dla nich bardziej rzeczywista niż otaczający ich świat.

I to właśnie doprowadza do katastrofy...