Outpost 2
» Recenzje » Memoir '44: Equipment Pack

Memoir '44: Equipment Pack


wersja do druku

Wojna tylko dla kolekcjonerów

Autor: Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło
Ilustracje: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Memoir '44: Equipment Pack
Najnowszy dodatek do gry Memoir’44 już w zapowiedziach prasowych robił ogromne wrażenie. Niesamowita ilość figurek, nowe zasady, a do tego nowe scenariusze. Kto powinien kupić, a kto nie? Po odpowiedź jak zawsze zapraszam do recenzji.
Po prostu ponad 180 figurek!
Duże, ciężkie lakierowane pudełko – tak wygląda Memoir '44: Equipment Pack. W środku znajdziemy wypraskę z 4 komorami, która bez problemu mieści wszystkie elementy gry. Pudełko zawiera nowe karty oddziałów we francuskiej i angielskiej wersji językowej. Karty są standardowej jakości (warto je chronić koszulkami), tym samym nie odbiegają od tych z wersji podstawowej gry. Najważniejsze są jednak figurki. Jak na grę rodzinną jakość ich wykonania jest bardzo dobra, a szczegółowość detali zadowalająca. Część figurek nieco jest powyginana (co nie dziwi przy takiej ich ilości), a pomóc może kąpiel w gorącej wodzie. Figurki, niestety, są w jednolitym kolorze – szkoda, że nie pokuszono się o ich pomalowanie zgodnie z historyczną przynależnością żołnierzy. Jeśli ktoś posiada wcześniejsze rozszerzenia, ucieszy go fakt, że teraz cześć żetonów oddziałów będzie mógł zastąpić figurkami – jest to wyśmienity pomysł wydawcy. W Memoir '44: Equipment Pack znajdziemy również akcenty narodowe: francuską piechotę, włoską haubicę górską, fińskie oddziały narciarskie oraz… polską kawalerię. Najlepszymi figurkami w całym dodatku są Dziwadła Hobarta, czyli czołgi typu Churchill, do których możemy doczepić 5 rodzajów dodatkowego osprzętu! Choć w sieci znajdziemy wiele narzekań na jakość wykonania komponentów, to jednak w niczym nie ustępują one tym z wersji podstawowej – objawia się tutaj wysoka jakość, typowa dla wydawnictwa Days of Wonder. W pudełku znajdziemy jeszcze kolorową instrukcję w języku angielskim (polska jest mniejsza i czarno-biała) oraz książeczkę ze scenariuszami po angielsku i francusku.
Nowe jednostki
Dodatek przynosi mnóstwo nowych oddziałów, a co za tym idzie – nowe zasady ich dotyczące. Instrukcja klarownie je wszystkie wyjaśnia, choć pomysły na działanie niektórych figurek wprowadzają trochę zamieszania, ponieważ opis ich działania jest dłuższy niż innych, a do tego wnoszą zmiany do kart dowodzenia, akcji czy ograniczeń terenowych. Najbardziej cieszy, że wszystkie nowe jednostki są inspirowane autentycznymi oddziałami z czasów II wojny światowej. W pudełku znajdziemy:
 • działa artyleryjskie,
 • jednostki do lądowania na plaży (deska desantowa i wyspecjalizowane Dziwadła Hobarta).
 • jednostki opancerzone (nowe rodzaje czołgów),
 • pojazdy,
 • specjalistów (snajperzy),
 • oddziały sojusznicze,
 • broń specjalną (moździerz i karabin maszynowy).
Nowe areny walki
Siłą serii Memoir‘44 zawsze było sięganie po autentyczne bitwy i wydarzenia z czasów II wojny światowej. Walory edukacyjne to niewątpliwa zaleta całego cyklu. Scenariuszy jest zarazem dużo i mało. Jest ich dokładnie 16, ale… No właśnie, pojawia się jedno "ale", jeśli chodzi o cały dodatek. Memoir '44: Equipment Pack jest przeznaczony dla posiadaczy większości, a do komfortowego grania najlepiej wszystkich, rozszerzeń jakie ukazały się do wersji podstawowej gry. Każdy scenariusz posiada ikonki, określające z jakich dodatków elementy będą wykorzystywane podczas zabawy. Oczywiście, można przestudiować instrukcje określonych rozszerzeń i zastąpić niezbędne komponenty zastępczymi – ale to opcja przeznaczona dla wyjątkowo wytrwałych. Należy również zaznaczyć, że do gry wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość francuskiego bądź angielskiego, ponieważ karty i scenariusze nie posiadają polskojęzycznych tłumaczeń. 11 scenariuszy rozgrywa się na mapach wersji podstawowej i dodatków, 2 mają miejsce na mapach Breakthrought, a aż 3 pozwalają na rozgrywkę w trybie Overlord (w tym jedna na śniegu!). Scenariusze są i słabsze, i lepsze, ale na pewno wszystkie bardzo interesujące, zwłaszcza z powodu możliwości zastosowania nowych oddziałów.
Tylko dla fanów
Zabrakło tak niewiele, aby ten przebogaty dodatek trafił do szerszej grupy miłośników Memoir '44. Zabrakło kilku scenariuszów, które przeznaczone byłyby dla właścicieli wersji podstawowej i niewielkiej ilości dodatków. Jednakże jako rozszerzenie przeznaczone dla fanów-kolekcjonerów serii Memoir '44: Equipment Pack robi niesamowite wrażenie. Sporo żetonów można zastąpić figurkami, a nowe jednostki przynoszą nowe możliwości i wyzwania. Memoir '44: Equipment Pack jest przeznaczone dla wąskiego grona odbiorców – ale ci z prezentu, jaki im przygotowało wydawnictwo Days of Wonder, powinni być bardzo zadowoleni. Plusy:
 • ponad 180 figurek
 • polska kawaleria
 • "wypasione" działa Hobarta
 • wysoka jakość wykonania
 • figurki zastępujące żetony z wcześniejszych dodatków
Minusy:
 • figurki są nieco powyginane
 • brak scenariuszy tylko dla właścicieli wersji podstawowej gry
 • wąski krąg odbiorców – do komfortowego grania trzeba mieć wszystkie dodatki
Dziękujemy sklepowi Rebel.pl za udostępnienie gry do recenzji.
Ocena: 8/10
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Memoir '44: Equipment Pack
Seria wydawnicza: Memoir '44
Typ gry: wojenna
Projektant: Richard Borg
Wydawca oryginału: Days of Wonder
Data wydania oryginału: 2012
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 60 min.
Cena: ok. 180 złCzytaj również

Ticket to Ride: The Dice Expansion
Uwaga, kości na torach!
- recenzja
Ticket to Ride: Alvin & Dexter
Potwory na liniach kolejowych
- recenzja
Wsiąść do Pociągu: Polska
Podróże między Bugiem a Odrą i od Bałtyku po Tatry
- recenzja
Wsiąść do pociągu: Europa
Wagoniki i dworce
- recenzja
String Railway
Kolej na sznurkach
- recenzja
Mondo vs Mały Książę: Stwórz mi planetę
Planszowe boje część 14.

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.