string(15) ""
» Blog » Maptool! - Narzędzia RPG do grania przez sieć!
12-04-2011 12:23

Maptool! - Narzędzia RPG do grania przez sieć!

W działach: RPG | Odsłony: 777

Maptool! - Narzędzia RPG do grania przez sieć!
Jeśli potrzebujecie jakiegokolwiek oprogramowania do gry typowo związanej z walką i trud z narracją otoczenia okrutny i całkiem przaśny, polecam zatem bardzo łatwy w obsłudze program, darmowy, do gry przez internet, a zwie się: "MapTool"
do ściągnięcia darmowo pod adresem: http://rptools.net/

Z czym się cholernika je?
To zestaw narzędzi pozwalających hostować darmowy serwer na komputerze użytkownika, do którego może się dołączyć dowolna banda graczy.
Lecz siła maptoola opiera się głównie na zestawie edytorów map, zawierając bazy danych z przedmiotami, oraz teksturami (dodatkowo bazę można poszerzyć o darmowe dodatki serwowane przez użytkowników na portalu twórców).

Program pozwala tworzyć:
-Mapy z różnymi siatkami terenu, od kwadratów po hexy.
-Własne żetony do gry przedstawiające postacie graczy, lub wrogów
-Obszary widoczności, ograniczenia kąta widzenia, wraz z jego dystansem i nasileniem światła, z rozróżnieniem dzień/noc.
-Własne kampanie pełne złożonych map ze sobą powiązanych.
-Makra ułatwiające liczenie, w skomplikowanych systemach wykonujące całą pracę za użytkownika.
-Bazy danych dla graczy, będące w praktyce zapisanymi i modyfikowalnymi kartami postaci w kampanii Mistrza, dostępne podczas gry dla wszystkich..
-Generatory rzutów kośćmi.


Na stronie twórców znajduje się wiele poradników i przewodników po tym jak posługiwać się makrami oraz jak łatwo adaptować je do różnych systemów od k6 do k100

Wrażenia póki co
Program nadaje się do wielu zastosowań, ot choćby planszy, na której graczom prezentuje się artystyczne obrazki z sesją związane, bądź dokumenty jakie ci mają przeczytać, a makra ogranicza się do generacji rzutów kością, pozostawiając całą resztę narracji Mistrza, po rzeczy typu rozgrywka bitewna w pełnej skali. W Maptoolu ponadto można grać w najzwyklejsze bitewniaki! Nawet takie rzeczy były tam znane.
Jeśli ktoś chce może służyć także jako zwykły szkicownik do map, tworzenia podłoża i terenów do drukowania i grania na stole.

PS do łączenia się przez sieć proponuję użycia programu Hamachi - oryginalnie Maptool łączy się przez Amerykańskie bramki. Dzięki Hamachi można nawiązać bezproblemowe połączenie od razu.

Komentarze


szelest
    Jako to dlaczego?
Ocena:
+2
Bo mówi o heretyckim graniu przez Skype i inne protezy:)
13-04-2011 11:17
~e-psychiatra

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@szelest
Proszę się położyć na tej wygodnej kozetce i się rozluźnić.
Chcesz porozmawiać o swoich urazach psychicznych ?
13-04-2011 11:38
YuriPRIME
   
Ocena:
0
@tmk
Chodzi o to, że możesz edytować preferencje tokenów oraz ich opisy, robiąc z nich profesjonalne karty ze zmiennymi funkcjami, które program może wczytywać wedle wartości i nimi operować (więcej w makrach :P)
Ale sęk w tym, że MG, przed końcem rozgrywki po prostu zapisuje kampanię, ze wszystkimi zapisanymi zmianami w tokenach i w ten sposób je przechowuje. Co my z resztą też możemy robić je eksportując na dysk.
13-04-2011 11:41
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Yuri
Szkoda, myślałem, że jest coś lepszego niż propsy tokenów - machanie myszą po BG bywa wkurzające zwłaszcza jak się "porozłażą" po mapie.
Ale lepsze niż nic.

Pytałem bo widziałem skrinszoty z kartami do SW, myślałem, że ogarnąłeś mechanizm frame'owania systemów.
13-04-2011 12:04
YuriPRIME
   
Ocena:
0
@tmk
Aaaa, takie bajery to też są, ja mówię jak ja to u siebie rozwiązuję w szybki sposób, bez kombinowania. Jak wejść na stronę MT i tam poczytać na forach o makrach i modyfikacjach, to coś takiego chyba powstało,pomodyfikowali nawet mapy, żeby te były czymś a la leksykony z odnośnikami i hiperłączami, że wygląda to gęściej niż interaktywna prezentacja we Power Poincie :P

Ale ja niestety informatyk jestem taki jak z Gomułki wielki mówca, to najpierw poćwiczę i posiedzę nad tutorialami, zanim się zaczne babrać w makra
13-04-2011 12:52
~tmk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czyli pozostaje czekać na maptoolowca-informatyka.
:(
13-04-2011 13:02
YuriPRIME
   
Ocena:
0
@tmk
Wiesz, nie koniecznie, tam na ich forach ludzie, znaczy cała społeczność to rozgryzła i opracowała odpowiednie kody... można je rzekomo stosować z rozmachu i od razu :P problem w tym, że mi się nie chce tyle czytać XD
13-04-2011 20:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.