» Recenzje » Manhattan

Manhattan

Manhattan
Chcecie spróbować swoich sił w budowaniu wysokich wieżowców? A może marzy się wam zostanie właścicielami najwyższej Budowli w mieście? Teraz możemy wcielić się w przedsiębiorców, który stworzą swoją metropolię i wystartują w wyścigu po bogactwo.

Gra Manhattan po raz pierwszy ukazała się w 1994, zdobywając prestiżową nagrodę Spiel des Jahres. Jej projektant Andreas Seyfarth jest znany także z takich gier jak San Juan czy Puerto Rico. W nowej odsłonie zmodyfikowano grafiki na planszy i na kartach. Odpowiedzialni są za nie Jacqui Davis (Purrrlock Holmes: Furriarty's TrailEx Libris) i Monika Mucha.

Do planszy może zasiąść od 2 do 4 graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka to raptem około 30 minut. Młodsze dzieci również przyswoją sobie szybko zasady, jeśli rozegramy razem z nimi kilka partii. Zadaniem graczy będzie budowanie drapaczy chmur, które na koniec gry będą punktowane. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Kolorowy zawrót głowy

W pudełku znajdziemy: planszę, 45 kart Budynków, 96 klocków Budynków (w 4 rozmiarach: 1-, 2-, 3- i 4-piętrowe), 4 planszetki, 4 znaczniki graczy, 4 znaczniki punktacji, klocek Budynku rozpoczynającego gracza oraz instrukcję. Okładka została ładnie zaprojektowana, już po jej ujrzeniu można się domyślać, na czym gra będzie polegać. Plastikowe kolorowe Budynki są przezroczyste i wykonane bardzo solidnie. Można je w siebie wciskać i wyciągać jak typowe klocki. Plansza prezentuje się pięknie, a pastelowe barwy dodatkowo przyciągną wzrok niejednego gracza.

Zasady zostały bardzo dobrze wytłumaczone. Jedynym minusem wykonania jest to, że kolory budynków zlewają się ze sobą i przy budowaniu wieżowców ciężko je odróżnić przy zliczaniu wybudowanych pięter.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przygotujmy się zatem do zabawy: plansza ląduje na środku stołu, uczestnicy dostają klocki w wybranym kolorze i do tego planszetkę gracza. Znacznik punktacji (1-piętrowy Budynek) umieszczamy na 0 na torze punktacji, każdy dostaje po 4 karty Budynków, zaś z reszty powstaje zakryta talia. Gracze powinni siedzieć naokoło planszy, bo jest to ważne przy rozpatrywaniu kart.

Każdy na starcie dostaje po 4 karty Budynków, które przegląda, a w następnym kroku wybiera 6 (lub 4 w zabawie 3-osobowej) klocków i umieszcza je na planszetce. Tę akcję wykonujemy przed każdą nową rundą. Plansza podzielona jest na 6 miast, z których wybieramy jedno i ustawiamy tam Budynek. Karty zagrywamy w bardzo prosty sposób – na ilustracji jest pokazane, na którym miejscu powinien znajdować się Budynek. Tylko wieżowiec może być budowany na pustym polu lub na Budynku innego gracza, jednak postawienie go wymaga, aby liczba jego pięter była równa bądź większa od wysokości zastępowanej budowli. Brzmi to może nieco zagmatwanie, ale w praktyce okazuje się bardzo proste.

Na koniec każdej tury podlicza się punkty i po 4–6 rundach zabawa dobiega końca. Zwycięzcą zostaje osoba z największą punktacją.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pniemy się w górę

Manhattan jest bardzo przyjemną grą familijną, z prostymi zasadami, miłą dla oka oprawą graficzną oraz solidnie wykonanymi komponentami. Interesującym rozwiązaniem jest zajmowanie miejsca przy planszy – każdy gracz z innej perspektywy układa swoje budowle, a pozycja względem stołu ma wpływ na zagrywanie kart. Frustrujące są momenty, kiedy na ręce nie trafi się odpowiednia karta, trudno wtedy odzyskać zajęty przez rywala Budynek. Istotną rolę odgrywa tutaj również fakt, że gracze zmieniają się kolejnością przy rozpoczynaniu nowej rundy. Przed każdym punktowaniem ostatni uczestnik ma najlepiej, gdyż nikt nie może go w żaden sposób przyblokować. Ma on największy wpływ na to, jak będzie zmieniać się ustawianie Budynków. Taką szansę będzie mieć każdy gracz przynajmniej raz w trakcie zabawy.

Spore znaczenie ma interakcja. Zabudowujemy co chwilę Budynki naszych przeciwników, ciągle patrzymy na sytuację, w której chcemy zabrać jak najwięcej punktów rywalowi. Kombinujemy tak, żeby zabrać najwyższy budynek przeciwnikowi, i tak, żeby stracił przewagę we wszystkich miastach. Gra wygląda na wesołą i pokojową, ale dochodzi do konfliktów pomiędzy graczami.

Gra charakteryzuje się sporą regrywalnością. Dzięki kartom Budynki będą wyglądać inaczej, tak jak cała sytuacja na planszy. Na każdym kroku musimy podejmować decyzje, poczynając od wybrania klocków, a kończąc na ich ustawieniu. Losowość wynika tylko z dociąganych kart i z niczego więcej. Budynki sami wybieramy, tak samo miejsca z kart. Bez odpowiednich kart jednak nic nie zdziałamy. Ma to znaczenie pod koniec gry, gdy walka o punkty jest zażarta. W gronie 3 i 4 osób rozgrywka przebiega bardzo dobrze, natomiast do skalowalności przy 2 graczach można mieć pewne zastrzeżenia. Partie są wtedy bardzo agresywne, a ciągłe ataki na przeciwnika są na porządku dziennym. W grze 2-osobowej mocno odczuwalna jest losowość. Momentami jest ona tak duża, że może zniechęcić do grania, kiedy nie podchodzą karty. Instrukcja zawiera przykłady, w jaki sposób należy umieszczać klocki, dzięki czemu reguły są łatwe do zrozumienia. Jednakże zasady przy rozgrywce 2-osobowej opisano zbyt ogólnikowo i skrótowo, nie zostało do końca wyjaśnione, jak w ogóle zabawa ma wyglądać przy grze dwoma kolorami. W rezultacie na planszy robi się chaos kolorystyczny, bo wszystkie posiadane klocki traktuje się tak, jakby były jednej barwy. Męczy również śledzenie budowanych pięter. Wymagający planszówkowicze raczej nie polubią tego wariantu, a losowość szybko ich odepchnie od tego tytułu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Manhattan wypada bardzo pozytywnie. Rozgrywki wciągają i dają wiele satysfakcji, jest to o tyle ciekawa pozycja, że można do niej zasiąść praktycznie w każdym gronie, niezależnie od wieku. Ta gra jest świetną rozgrzewką przed cięższymi tytułami. Świetnie nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Plusy:

  • bardzo proste zasady
  • spora regrywalność
  • oprawa graficzna
  • szybkie rozgrywki
  • skalowalność przy 3–4 graczach

Minusy:

  • słabsza w duecie
  • losowość w dociągu kart ma duży wpływ na rozgrywkę

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za udostępnienie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Manhattan
Typ gry: familijna
Projektant: Andreas Seyfarth
Ilustracje: Jacqui Davis, Monika Mucha
Data wydania oryginału: 1994
Wydawca polski: FoxGames
Data wydania polskiego: lipiec 2018
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 min.
Cena: ok. 100 zł
EAN: 5907078169224



Czytaj również

Europa w 10 dni
Szybka podróż
- recenzja
Nowy Wspaniały Świat
Pora na nowe cuda świata?
- recenzja
Kingdomino: Duel
Czy te kości mogą kłamać?
- recenzja
Wodny szlak
W którą stronę popłynąć?
- recenzja
Żelazna Kurtyna
18 kart na drodze do władzy
- recenzja
Technomagowie
Jeszcze jeden poziom many
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.