» Blog » Mało pamiętam z 3 edycji BESMa – czy to normalne???
15-03-2024 01:38

Mało pamiętam z 3 edycji BESMa – czy to normalne???

Odsłony: 126

Hej.

Czytam teraz najnowszą, czwartą edycję BESM-a. I staram się wrócić pamięcią do trzeciej, którą recenzowałem x lat temu na Polterze. Wnioski?

- nie pamiętam kompletnie jakiej kości się używało. To mogło być k6… lub k12… lub nawet k10.

- nie jestem pewny, ale chyba się rzucało dwiema kośćmi (?)

- mechaniki walki w ogóle nie kojarzę, ale to akurat u mnie typowe, nie lubię, jak RPG-ki się koncentrują na walkach i to ten element mechaniki i podręcznika, który mnie zazwyczaj najbardziej nuży.

- mimo powyższego, nie pamiętam jak określało się inicjatywę w walce – zazwyczaj jednak to pamiętam?

Możliwe, że nie jestem świadom jeszcze mojego zapomnienia paru innych kwestii, a to wyjdzie z czasem. Pamiętam rzeczy ogólnikowo – podobało mi się, że kartę postaci można tutaj napisać w edytorze tekstu typu notatnik. I że były szablony. I “specjalizacje” w trzech statystykach (np.: postać o szczególnie dobrej pamięci lub zdrowiu). Ale tak ogólnie to patrzę wstecz i widzę dużą pustkę, jak myślę o tym systemie.

Czy to normalne, zapominać o RPG-ach które się przeczytało? Znaczy, dużo czytam i w sumie mało gram – tylko PBF-y, nie tak wiele systemów i gier jak bym sobie życzył – i możliwe, że jakieś “odstawienie na półkę i czytanie dla sztuki” po części wyjaśnia, czemu nie zapamiętałem z BESMa zbyt wiele, ale… czuję się nieco… zbity z tropu, nazwijmy to?

(Pewnie jakbym przeczytał jeszcze raz ten tekst, to bym sobie przypomniał to i owo. Ale nie zmienia to faktu, że na stan obecny, bez przeczytania recenzji raz jeszcze, z BESM-a pamiętam tylko tyle, że był. Weird? 0_O)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Johny
   
Ocena:
+1

Zapominanie książek to najnormalniejsza rzecz na świecie. Generalnie mamy kilka rodzajów pamięci wśród nich krótkotrwałą i długotrwałą. I tylko to co dostanie się do długotrwałej zostaje z nami na zawsze. Ale to na przykład wymaga wielu powtórzeń materiału albo połączeń z innymi elementami naszej wiedzy.

Dlatego ja by sobie utrwalić to co czytam piszę recenzje. To dalej nie jest idealna opcja ale lepsze niż totalne zapomnienie bez żadnej możliwości odświeżenia.

15-03-2024 22:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.