string(15) ""
» Blog » Makieciarstwo a modelarstwo
05-02-2014 11:03

Makieciarstwo a modelarstwo

Odsłony: 277

Tytuł jak to tytuł, z założenia prowokacyjny. Tak naprawdę rozróżnienie trochę sztuczne, ale mimo wszystko stosowane na świecie.

Modelarstwo wargamingowe (do gier bitewnych - ja określam jako makieciarstwo) to modelarstwo nastawione na szybkie efekty niedużymi nakładami pracy i/lub pieniędzy. Rządzi się swoimi prawami - postacie w grach bitewnych jeszcze do niedawna niemal zawsze miały komiksowe proporcje z wielkimi głowami oraz niepraktyczne, heroiczne postawy; budynki miały przerysowane faktury ścian na przykład; itd. itp. Wynika to z roli, jaką pełnią na makiecie - łatwości i szybkości rozpoznania, co dany element reprezentuje.

Oprócz tego istnieje cała gałąź modelarstwa sci-fi, która stanowi "klasyczne" modelarstwo - długi okres pracy nad modelem, budowanie modeli od podstaw, tworzenie modeli papierowych od podstaw... W tej ostatniej dziedzinie Polacy są zresztą bardzo rozpoznawaną w świecie nacją. W modelu typowo wystawowym można zastosować techniki, które w modelu do gry - często dotykanym i przestawianym - nie mają sensu, bo znikną bardzo szybko (np. suche pigmenty). 

Jeśli jesteście ciekawi technik i modeli, jakie robi się w Polsce, zapraszam na forum modelarstwa sci-fi i fantasy Galaxykits. 

Nie jest to duża społeczność, ale niektóre osoby (Cieniu, klayman choćby) są twórcami naprawdę znanych modeli. Polecam zarówno forum jak i stronę - jest tam też baza danych modeli sci-fi we wszystkich skalach, ciągle uaktualniana. 

Nawigacja może się wydać nieco trudna, więc zachęcam do zapoznania się z zakładkami Modele w Toku oraz Modele Gotowe. 

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.