» Recenzje » Mag w czerni - Jaye Weils

Mag w czerni - Jaye Weils


wersja do druku

Wampirzyca i czarodzieje w Nowym Jorku

Redakcja: Bartłomiej 'baczko' Łopatka

Mag w czerni - Jaye Weils
Rudowłosa, debiutancka powieść autorstwa Jaye Wells, miała wyjątkowo nierówny poziom. Z jednej strony raziła sztampową fabułą, problemami z utrzymaniem odpowiedniego tempa i nadmiarem wymuszonego humoru, który nie zawsze był najwyższych lotów. Z drugiej strony mogła pochwalić się ciekawymi bohaterami, o zróżnicowanych motywacjach i całkiem nieźle obmyślaną mitologią. Jako całość książka wypadała na tyle dobrze, że kiedy na półkach księgarskich pojawiła się jej kontynuacja postanowiłem po nią sięgnąć. Czy Mag w Czerni spełnił pokładane w nim oczekiwania?

Fabuła powieści zaczyna się w tym momencie, w którym zakończyła się pierwsza część. Główna bohaterka, zabójczyni i półwampirzyca Sabina Kane, po wydarzeniach związanych z Sektą Księżyca i ostatecznym zerwaniu kontaktów ze społecznością wampirów z Los Angeles, przystaje na propozycję czarodzieja Adama Lazurusa. Razem z nim i swoim przyjacielem-demonem Giguhlem wyrusza w podróż do Nowego Jorku, gdzie znajduje się główna siedziba magów i rządzącej nimi Rady Hekate. Tam ma poznać odpowiedzi na pewne pytania dotyczące swojej przeszłości oraz rozpocząć naukę magii. Na miejscu czeka ją również spotkanie z siostrą bliźniaczką, o której istnieniu do niedawna nie miała pojęcia, a która stoi na czele organizacji magów. Szybko jednak okazuje się, że sprawy nie są tak proste jakby się wydawało. Majacząca do tej pory w tle starożytna przepowiednia dotycząca przyszłości wszystkich ras i opiekującej się nimi bogini powoli nabiera kształtów i z każdą chwilą zdaje się mieć coraz więcej wspólnego z główną bohaterką. Dodatkowo, ktoś organizuje serię zamachów na życie Sabiny a na jej drodze staje stary znajomy z przeszłości, o którym wolałaby zapomnieć.

Opowiedziana historia nie jest specjalne zaskakująca czy oryginalna. Niestety nie wychodzi poza ograne schematy, znane z wielu innych pozycji, a pojawiające się zwroty akcji są dość standardowe i raczej łatwe do przewidzenia. Sytuację trochę ratują wątki poboczne, takie jak pewien, przeznaczony dla demonów, podziemny klub walki czy dzieje rodu głównej bohaterki. Na szczęście, inaczej niż w poprzedniczce, nie ma problemów z tempem akcji. W odpowiednich momentach zwalnia i przyśpiesza, by w okolicach wielkiego finału nabrać szybkości, podkreślającej rozmach wydarzeń. Głównie dzięki sprawności narracyjnej fabuła, mimo ewidentnych braków, potrafi zainteresować czytelnika do samego końca. Warto również wspomnieć, że, w przeciwieństwie do pierwszej części, zakończenie bezpośrednio zapowiada kontynuację.

Znacznie lepiej niż w poprzedniej powieści wypadają także miejsca akcji. W Rudowłosej Los Angeles i San Francisco były tylko dekoracją, która w minimalnym stopniu wpływała na ton całej opowieści. Nowy Jork i jego okolice, w których rozgrywa się akcja Maga w Czerni, zaprezentowane zostały znacznie lepiej. Nie tylko mamy okazję zobaczyć razem z główną bohaterką znane miejsca jak Central Park czy Times Square, ale również kojarzące się z Wielkim Jabłkiem stare dzielnice przemysłowe, podrzędne nocne kluby i centra biznesowe pełne wielkich biurowców. Bardzo klimatycznie przedstawiona jest również położona na przedmieściach posiadłość należąca do magów. Wszystko to pozytywnie wpływa na klimat i dodatkowo zachęca do poznania opowiadanej historii.

Niestety, gorzej wygląda jeden z najlepszych elementów pierwszej części, czyli bohaterowie. Tam byli oni ciekawie zarysowani, posiadali ukryte motywy i cele, i tak naprawdę do końca nie było wiadomo po czyjej stoją stronie. Tym razem odcienie szarości wśród postaci drugoplanowych ustąpiły bardziej jednoznacznym postawom. Siostra Sabiny, Maisie, to typowa, optymistycznie nastawiona do życia idealistka przytłoczona obowiązkami i kiepsko znająca prawdziwy świat. Zajmująca się szkoleniem magów Rea, idealnie wpasowuje się w schemat wymagającej nauczycielki, a władający mrocznym podziemiem Nowego Jorku Cień stanowi powielenie archetypu bogatego, złego i charyzmatycznego przywódcy. Nawet główna bohaterka coraz bardziej odchodzi od obrazu bezwzględnej zabójczyni, na rzecz osoby rozważnej i dbającej o innych. Jej przemiana, choć w pewien sposób fabularnie uzasadniona, przebiega w sposób standardowy i nie zaskakuje.

Charakterystyczny element Rudowłosej, jakim był humor, jest obecny także w kontynuacji. Na szczęście w tej części autorka używa go z większym umiarem i wyczuciem. Oczywiście, wciąż jest wiele gagów i żartów sytuacyjnych, za które odpowiada zazwyczaj Giguhl i ciętych komentarzy ze strony Sabiny, ale nie dominują one nad opowieścią. Dzięki temu klimat jest bardziej spójny, a atmosfera lepiej dopasowana do wydarzeń. Same dowcipy również zdają się prezentować wyższy poziom i znacznie częściej bawią niż irytują.

Jak i poprzednio, większych zastrzeżeń nie można mieć do polskiej wersji. Błędów i literówek wciąż jest mało a jedyne, co zastanawia, to notoryczne nazywanie czarodziejów nekromantami, choć nie mają nic wspólnego z magią śmierci czy nieumarłymi, a jeśli przyzywają jakieś istoty to są to demony. Być może jest to jednak wina wersji oryginalnej i ma fabularne uzasadnienie w dalszych częściach cyklu.

Trudno jest w jednoznaczny sposób ocenić Maga w Czerni. Z jednej strony poprawiono wiele mankamentów trapiących pierwszą część. Znacznie lepiej niż w Rudowłosej prezentuje się również sposób narracji, widać, że wyciągnięto w tym względzie należyte wnioski. Udało się również zachować mroczny klimat, który dzięki ograniczeniu ilości humoru, jest znacznie lepiej wyczuwalny. Historia potrafi wciągnąć i zainteresować czytelnika. Z drugiej strony zepsuto elementy, które pozytywnie odróżniały cykl o Sabinie Kane od wielu innych pozycji należących do gatunku miejskiego fantasy. Nie można też pominąć coraz bardziej sztampowej fabuły. W związku z tym, choć książkę czytało się lepiej niż pierwszą część i jako kontynuacja sprawdza się dobrze, to nie zdołała ona spełnić pokładanych w niej oczekiwań.

Komu więc można polecić tą książkę? Na pewno osobom, którym spodobała się pierwsza część i chciałyby poznać dalsze losy Sabiny. Dla nich będzie to na pewno dobre przygotowanie pod trzecią powieść, w której najważniejsze wątki powinny zostać już wyjaśnione. Inni poszukujący nie do końca typowego miejskiego fantasy i zainteresowani cyklem o pannie Kane powinni sięgnąć najpierw po pierwszą część i ewentualnie dopiero potem po kontynuację.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Mag w czerni
Cykl: Sabina Kane
Tom: 2
Autor: Jaye Wells
Wydawca: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 1 marca 2011
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Format: 215 x 135 mm
Seria wydawnicza: Horror
Cena: 33,90 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.