string(15) ""
» Blog » Ludovico Einaudi - pianino, którego dobrze się słucha
11-02-2014 12:43

Ludovico Einaudi - pianino, którego dobrze się słucha

Odsłony: 276

Ludovico Einaudi, OMRI* urodził się w Turynie 23 listopada 1955 roku. Kunsztu muzycznego uczył się w Mediolanie w Conservatorio Verdi pod okiem Luciano Berio. Obecnie jest kompozytorem muzyki klasycznej i twórcą muzyki filmowej. Istnieje spora szansa, że jeśli słyszeliście ostatnio w filmie lub trailerze jakiś ładny i zapadający w pamięć kawałek na pianino, to właśnie jego autorstwa. Stworzył muzykę do takich filmów jak "Nietykalni", "Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem" czy "Doktor Żywago". 

Jest ostatnio bardzo popularny wśród ludzi grających na pianinie ("piano bars" stają się popularne w Nowym Jorku i Londynie) choćby ze względu na prostotę swojej muzyki. Nietrudno ją zagrać, a mimo prostoty urzeka. Sam kompozytor przyznaje, że sięga często nie tylko do motywów klasycznych, ale także eksperymentuje z motywami rockowymi czy afrykańskim folkiem. 

Niektórzy krytycy oskarżają go właśnie o tę prostotę, o uproszczenie i spłycenie głębi muzyki klasycznej. Trudno kłócić się ze specjalistami - ja uważam, że ta prostota tym lepiej trafia do odbiorcy. Słucha mi się go lepiej niż George'a Winstona na przykład (a też go lubię). 

Nie mam pojęcia, czy komuś się nada na sesję RPG, ale posłuchać warto.

 

 

*Ordine al merito della Repubblica Italiana - Order Zasługi Republiki Włoskiej. 

Komentarze


Melanto
   
Ocena:
+2

Bardzo dobry muzyk, podobnie dobrze słucha się Michaela Nymana ( kompozytor m.in. muzyki do "Pianistki"). Einaudiego "Divenire" jest doskonałe. 

11-02-2014 18:07
postapokaliptyk
   
Ocena:
+1

super, zacząłem słuchać i doskonale mi się przy tym pracuje :)

@Melanto - "Divenire" zajekurdebiste!

13-02-2014 21:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.