» Blog » Lornetki w dłoń, czyli planszówkowy styl życia (Odc. 3)
25-08-2021 19:17

Lornetki w dłoń, czyli planszówkowy styl życia (Odc. 3)

W działach: ASL | Odsłony: 262

Lornetki w dłoń, czyli planszówkowy styl życia (Odc. 3)
W licznych komentarzach (no dobra, w jednym) pytaliście, czy mógłbym pokazać jakieś zdjęcia zestawu do gry Advanced Squad Leader (ASL). Tak, mogę, zapraszam do mini-galerii. 

 W poprzednich odcinkach dowiedzieliśmy się jak kupić ASLa oraz jak poruszać się piechotą. Dzisiaj trochę poza kolejnością (miało być o widzeniu) kilka ujęć tej kilogry.

 

Zestaw, który posiadam. Podręcznik użytkownika oraz Beyond Valor, czyli "żetony".

 

A oto i on - kilopodręcznik. Koszulki dokupiłem sam, bo mi go trochę szkoda. Jeśli byście chcieli je sami kupować, to pamiętajcie, żeby kupić większe niż mniejsze (ja skończyłem z 200 sztukami w szafce - były za małe).

 

Jak widzicie, podręcznik jest bogato ilustrowany. Pełno w nim nadających klimatu ilustracji.

 

Nie no, dobra, żartowałem. Są też takie przykłady (tutaj zasady wycofywania się - pomyślelibyście, że jednostka, która się wycofuje i musi przejść koło nieprzyjacielskiej, uzbrojonej jednostki, może zostać przez nią pojmana lub zabita?),

 

Obstawiam, że nie jestem jedyną osobą na tym ziemskim padole, która robi notatki czytając instrukcję do GRY.

 

W podręczniku jest też masa pomocy i tabel. Niestety, większości (mam nadzieję - jeszcze) nie rozumiem.

 

Beyond Valor, czyli zbiór "żetonów" (tak mogłoby wynikać z opisów w sieci). W praktyce w pudełku jest sporo (naprawdę) więcej.

 

Są i żetony. Kanały, poziomy, na którym jesteśmy, osaczenie, pożary, walka w zwarciu i pewnie z 50 różnych innych (i oczywiście jednostki - niemieckie i radzieckie).

 

Jednostka niemiecka, siła ostrzału: 3, normalny dystans ostrzału: 3, morale: 8. Pozostałem znaczki i literki - zdążyłem zapomnieć.

 

Beyond Valor to także kilkanaście map i scenariuszy (te ostatnie są na kartonowych stronach, które też sobie włożyłem do klasera).

I tu chyba niestety, ale pierwsza wada zestawu - obawiam się, że częste rozkładanie i składanie map może znacznie obniżyć ich żywnotność. 

 

Mapy można też łączyć. Tutaj scenariusz zatytułowany The Czerniakow Bridgehead.

W Beyond Valor z misji na terenach okupowanej Polski dostaniemy powyższą (Solec, przy moście, w sumie nie wiem którym konkretnie – może jakiś warszawiak się wypowie), misję w getcie warszawskim, na ulicy Waszyngtona w Warszawie (Powstanie Warszawskie), przy Moście Śląskim w Warszawie (17 stycznia 1945) i niedaleko Woli Chodkowskiej 6 sierpnia 1944. Poza tym jest trochę misji z Rosji, Finlandii i Niemiec.

 

No i to tyle zdjęć. Jak Wam się podoba? 

 

Przypominam:

  1. Autora tekstu można nakarmić sztonami – na pewno się nie obrazi :).

  2. Autora można nagrodzić poprzez polecajkę.

  3. Autora można konstruktywnie sktytykować, pochwalić albo o coś zapytać w komentarzach (wtedy wie, że ktoś to czyta). Można też poprosić o dodatkowe zdjęcia :).

2
Notka polecana przez: Kaworu92
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Heh xD Najmniej grywalna gra ever? xD

25-08-2021 20:09
Exar
   
Ocena:
+1
Bynajmniej. Ale jeszcze to wytłumaczę w kolejnych tekstach.
25-08-2021 20:10
Kaworu92
   
Ocena:
0

Aha, okej ;-)

25-08-2021 20:15
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

* nie odc, 4? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* W jakim formacie są te karty? Są większe niż standardowe A4? Kiedyś moja Graża wypatrzyła na promce folijki, które jak się później okazało darły się rękach przy wkładaniu wydruków z drukarki.

* ile kart jest w tym segregatorze? 250?

* ilość tych znaczników jest przytłaczająca, ale w sumie skoro w poprzednim odc. szybkość poruszania sie po polu jest uzależniona od pory roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* Czy poza znacznikami podczas rozgrywki  robi się jakieś notatki, żeby lepiej kontrolować stan jednostek?

* te mapki chyba nadawałyby się jako battlemapy do jakiegoś RPGa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* E jak Kompania E ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* Beyond Valor, flaga USA na pudle, a w środku jednostki niemieckie i radzieckie? Trochę bait ( ͡° ʖ̯ ͡°)

* czy jednostki radzieckie dostają jakieś bonusy po zatankowaniu spirytusem? Czy jednostki radzieckie mają jakieś kary w przypadku niedoborów spirytusu?

* akcja The Czerniakow Bridgehead rozgrywa się w okolicach Mostu Jeziorkiem Czerniakowskim? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

25-08-2021 20:57
Exar
   
Ocena:
+1
1. Chyba trzeci, ale popraw mnie jeśli przypadkiem gdzieś już trzeci powstał:)
2. Chyba trochę większe (szersze) A4. To są takie tektury, z wycięciami które pozwalają je włożyć w segregator (te dziury dobrze widać na zdjęciu z pomocami, które nota benem się jeszcze dodatkowo składają).
3. W sumie nie wiem, chyba miałem 2.5 x 100 koszulek i mi trochę zostało, więc pewnie bliżej 200 niż 250, muszę kiedyś policzyć:). Z tym że jeszcze włożyłem ok. 15 kartek ze scenariuszami do klasera no i parę kartek z notatkami.
4. Znaczników jest sporo, ale trochę się powtarza, głównie oddziały (bo dowódcy są chyba wszyscy inni), bronie itp.
5. Chyba nie, wszystko zaznaczysz znacznikami, ew. obracasz jednostki co sygnalizuje, że są rozbite. Ale 100% pewności nie mam, jeszcze.
6. Pewnie tak:)
7. Chyba nie, w wolnej chwili sprawdzę co te E znaczy i czym jest podkreślenie pod morale.
8. Na pudełku jest chyba nawet napis Proudly Design in America czy coś takiego. Ogólnie musisz kupić dodatek Yanks żeby grać Amerykanami, Rising Sun żeby Azjatami, For King and Country żeby mieć Imperium Brytyjskie, jakiś francuski tytuł żeby mieć Francuzów i to już pewnie będzie jakis duży procent wszystkich jednostek z drugiej wojny....
9. Chyba nie, ale np. Finowie lepiej się ukrywają niż inni.
10. No właśnie nie wiem gdzie, na pewno na Solcu. Tam (teraz) są dwa mosty (Poniatowskiego i Łazienkowski jeśli dobrze pamiętam), nie wiem czy w czasie wojny był jakiś inny (wg nazwy scenariusza powinien nazywać się Most Czerniakowski). Na mapie scenariusza żadnego mostu nie ma, chyba że chodzi o jakiś malutki...
25-08-2021 21:11
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

* Trzeci skradłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* robię zdziwionego pikaczu, że istnieją koszulki w większym formacie niż A4.

* Finowie pewnie też mają dobrych snajperów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pewna anegdota głosi, że prawdziwą przyczyną agresji ZSRR nie był jakiś tam Przesmyk Karelski, tylko niedobory Finlandii w radzieckim piekiełku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

* Jest dodatek z Polakami?

25-08-2021 21:29
Exar
   
Ocena:
+1
Co do Polaków, napisano mniej więcej tak:
Mimo ogromnego bohaterstwa wojsk niektórych krajów (Belgii i Polski i jak to nazwano: Allied Minors), Blitzkrieg nie pozwolił im na wytworzenie specyficznych charakterystyk. Kraje te bronione były przez szybko wcielonych rezerwistów, którzy nie mieli szans z lepiej wyszkolonymi i uzbrojonymi napastnikami. Jednakże krajom tym udało się wyrobić (raczej pojedyncze) elitarne, dobrze przeszkolone jednostki.

Gdzieś indziej przeczytałem, że Polacy głównie odgrywanie są przez jednostki partyzantów.

***** ----- *****

Aż zmierzyłem te koszulki:
Typ 1 (standardowe), 213mm
Typ 2 (szersze, Titanium), 218mm
Karta ASL 217mm

Czyli jednak nie A4:)

***** ----- *****
A Biała Śmierć ciekawa postać, sprawdziłem, i nie ma jego jednostki, co pewnie wynika z tego, że scenariusze nie są historyczne.
26-08-2021 06:40
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Pancerniacy gen. Maczka i spadochroniarze gen. Sosabowskiego nie lubią tego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

26-08-2021 18:44
Exar
   
Ocena:
0

Pewnie nikogo to już nie interesuje, ale nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Jest dodatek o m.in. Polakach - nazywa się Armies of Oblivion. I właśnie zaraz będzie w sklepach:). 

13-04-2024 09:20

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.