» Recenzje » Wszystkie » Liminal: The Repairer of Reputations

Liminal: The Repairer of Reputations


wersja do druku

Walka z rodzinną klątwą

Redakcja: Michał 'Exar' Kozarzewski, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Liminal: The Repairer of Reputations
Linia wydawnicza gry fabularnej Liminal rozwija się powoli. Choć mamy zapowiedzi suplementów poświęconych między innymi magii, duchom czy wilkołakom, jak na razie oprócz systemowej podstawki ukazał się tylko jeden obszerniejszy dodatek, opisujący stolicę Wielkiej Brytanii.

Wydano za to kilka gotowych przygód do tego systemu, niewielkich, krótkich scenariuszy przeznaczonych do rozegrania w trakcie pojedynczej sesji lub wplecenia we własną kampanię. Dostępne są w wersji elektronicznej w bardzo przystępnych cenach, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Jedną z nich jest The Repairer of Reputations, liczący 11 stron scenariusz autorstwa Paula Baldowskiego. Plik w formie elektronicznej jest schludny i czytelny, a choć przy tak skromnej objętości (od której należy jeszcze odjąć okładkę i stronę tytułową) nie dziwi brak spisu treści ani tym bardziej skorowidza, to zaskakuje brak jakichkolwiek zakładek. Można także przyczepić się do do niektórych ilustracji (czy raczej zdjęć) towarzyszących tekstowi, nie mają bowiem z fabułą wyraźnego związku i służą raczej jako ozdobniki.

Na początek dostajemy przybliżenie ogólnych założeń przygody i wydarzeń, które doprowadziły do sytuacji, w której w intrygę zostają wplątane postacie graczy. Tło prezentuje się ciekawie, a nawet pomimo tego, że bohaterowie mogą nie poznać jego całości, to zasługuje na uwagę. Włączenie postaci w akcję wymaga, by miały one związki z londyńską policją – czy to bezpośrednio, jako członkowie Wydziału P, czy jako niezależni, zewnętrzni konsultanci. To w moich oczach zarówno zaleta, jak i wada – recenzując podręcznik podstawowy zaznaczałem, że relacje Załogi z poszczególnymi frakcjami świata gry mogą przekładać się na utrudnione wykorzystywanie gotowych scenariuszy z konkretnymi grupami. Jeśli gracze wybrali stróżów prawa jako jedno z powiązań swojej ekipy, ta przygoda będzie dla nich wręcz stworzona. Szczęśliwie nawet w innych drużynach już po kilku sesjach postacie mogą być znane policji jako specjaliści od spraw dziwnych oraz tajemniczych i z tego powodu zostać zaproszone do pomocy w śledztwie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Bohaterowie zostają wezwani na miejsce prawdopodobnej zbrodni, w której zginęła antykwariuszka handlująca rzadkimi książkami. Jak wiedzą doskonale osoby grające w Zew Cthulhu, jest to zawód niebezpieczny i – jak możemy się spodziewać – z nagłą śmiercią ofiary ma związek rzadka, bibliofilska pozycja. Dalej fabuła przynosi kilka ciekawych elementów, w bardzo elegancki sposób łącząc historyczne postacie i wydarzenia z fantastycznymi pomysłami, a postaciom dając możliwość zdobycia nowego sojusznika i głębszego wniknięcia w Ukryty Świat. Dobrym rozwiązaniem jest także podanie kilku pomysłów na dalszy rozwój wątków przygody – choć niezbyt rozbudowane, pomogą prowadzącemu rozbudować scenariusz, powiązać go z dalszymi historiami, połączyć w kampanię.

Recenzując systemową podstawkę chwaliłem Liminal jako system na wskroś brytyjski, przyjemną odmianę od dominującego w erpegach z gatunku urban fantasy koncentrowania się na Stanach Zjednoczonych. Zarówno darmowy quickstart, jak i dodatek Pax Londinium kontynuowały ten trend i bardzo dobrze jest widzieć, że utrzymany jest on również w przygodach wydawanych do tej gry: miejsca, w których osadzona jest akcja The Repairer of Reputaions, postacie i wydarzenia, do których się odwołuje, literacki utwór, który sprowadził śmierć na nieszczęsną panią antykwariusz – wszystko to jest wyraźnie umocowane w brytyjskiej historii i folklorze; przeniesienie scenariusza w inne miejsca odbierałoby mu cały sens.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ta przygoda może dobrze działać jako jednostrzał, bez trudu można też rozwinąć ją lub wpleść w dłuższą historię. Choć jako otwarcie kampanii może sprawdzać się tylko w przypadku grup, które mają mocne powiązania z londyńską policją, to włączenie jej na dalszym etapie kariery bohaterów do rozgrywanej kroniki może być stosunkowo łatwo wykonalne także dla drużyn jedynie luźno związanych ze stróżami prawa lub znanych im wyłącznie z reputacji (którą postacie mogą przecież zdobyć stosunkowo szybko).

Wszystko to sprawia, że The Repairer of Reputations jest pozycją, którą z czystym sumieniem mogę polecić osobom prowadzącym Liminal. Mam nadzieję, że inne scenariusze do tego systemu są przynajmniej równie dobre, oraz że – oby jak najszybciej – dołączą do nich zapowiadane suplementy rozbudowujące informacje o rozmaitych elementach Ukrytego Świata.

 

Dziękujemy wydawnictwu Modiphius za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Liminal: Repairer of Reputations
Linia wydawnicza: Liminal
Autor: Paul Baldowski
Ilustracja na okładce: Jason Behnke
Ilustracje: Jason Behnke, Paul Baldowski
Wydawca oryginału: Modiphius
Data wydania oryginału: 20 kwietnia 2020
Miejsce wydania oryginału: Anglia
Liczba stron: 11
Format: PDF
Numer katalogowy: MUH052088-PDF
Cena: 1,95 USD



Czytaj również

Liminal: The Oak and the Amulet
Krew na wrzosowisku
- recenzja
Liminal: The Eyes Have It
Tylko dla Twoich oczu
- recenzja
Liminal: Pax Londinium
W mrocznym sercu Brytanii
- recenzja
Liminal Quickstart
Pierwszy krok na granicy
- recenzja
Liminal
Na krawędzi dwóch światów
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Operation Cold Threshold
Tajemnice w lodzie ukryte
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.