» Recenzje » Letarg - Thomas Enger

Letarg - Thomas Enger


wersja do druku

Nordic noir nie zawodzi

Redakcja: Alicja 'cichutko' Laskowska

Letarg - Thomas Enger
Kraje skandynawskie przeważnie kojarzą się z socjalnym dobrobytem oraz niskimi temperaturami. Jednak miłośnicy kryminałów od pewnego czasu widzą w nich głównie ojczyznę Stiega Larssona, Henninga Mankella i Jo Nesbø. "Skandynawski kryminał" stał się już w zasadzie podgatunkiem i ma określone cechy charakterystyczne – mroczny klimat, wyraźnie zarysowane tło społeczne i nietypowego bohatera. Sukces wspomnianych autorów sprawia, że wydawcy sięgają po kolejnych utalentowanych pisarzy z chłodnej Północy. Tak też postąpiło Wydawnictwo Czarne, wydając Letarg, debiutancką powieść Thomasa Engera.

Najmocniejszym punktem Letargu jest główny bohater. Henning Juul jest dziennikarzem, który wraca do pracy w gazecie internetowej po dwuletniej przerwie. Absencja ta była spowodowana poważnym wypadkiem – pożar, który wybuchł w mieszkaniu bohatera, przyczynił się nie tylko do poważnego uszczerbku na zdrowiu Henninga, ale i do śmierci bliskiej mu osoby. Wraca więc, okaleczony nie tylko fizycznie (oparzenia i złamania), ale i psychicznie – ma manie na punkcie zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz z całych sił stara się wyprzeć z pamięci tragedię, która go spotkała. Szybko jednak okazuje się, że powrót do pracy ma na niego korzystny wpływ i że nadal jest solidnym, dociekliwym dziennikarzem.

Bardzo dobrze się składa, gdyż sprawa, z którą musi się zmierzyć, okazuje się jedną z trudniejszych w jego karierze. W jednym z parków Oslo przechodzień znajduje ukamienowaną studentkę – typ obrażeń przywodzi na myśl kary przewidziane w Szariacie, islamskim prawie wyznaniowym. Rzuca to podejrzenie na chłopaka zamordowanej dziewczyny, który jest Pakistańczykiem. Jak to jednak w dobrym kryminale bywa – pozory mylą, a i sam Henning będzie musiał zmierzyć się nie tylko ze swoimi problemami, ale i z bardzo realnym zagrożeniem.

Niczego nie można zarzucić także fabule. Intryga rozwija się niespiesznie – czytelnik krok po kroku odkrywa nowe wątki wraz z dziennikarzem. Mamy tu kilka momentów, w których akcja przyspiesza, lecz spokojne tempo reszty powieści ani przez moment nie nudzi. Enger, zgodnie z cechami wymienionymi we wstępie, nie pomija również aspektów społecznych – Letarg zahacza o problem asymilacji imigrantów, dysfunkcyjne rodziny oraz wykluczenie społeczne. Język dopasowuje się do fabuły oraz do bohatera – jest precyzyjny, oszczędny, lecz i bardzo wyrazisty, gdy zachodzi taka potrzeba. Autor potrafi też skutecznie zdynamizować opis w krytycznych momentach.

Aby nie było za słodko, pora na dwie łyżki dziegciu. Ocenę całości nieco zaniżają finalne fragmenty książki, które można określić jako "zakończenie po zakończeniu" – czyli niby wszystko rozwiązane, ale jednak nie do końca. Może w przypadku innego medium byłoby to zaskakujące, ale gdy czytelnik widzi, że ma jeszcze przed sobą ostatnich kilkadziesiąt stron, na pewno domyśli się, że autor ma coś jeszcze w zanadrzu. Nie wykluczam jednak, że jest to kwestia mojej sympatii do wyrazistych finałów w kryminałach. Wady końcowej części powieści są też w pewien sposób powiązane z drugą jej słabością – większość postaci jest zwyczajnie nijaka. Wyłączając głównego bohatera i dwie ciekawe postacie drugoplanowe, nie napotykamy nikogo, kto zapadłby w pamięć. Dotyczy to również sprawcy zbrodni, co negatywnie odbija się na zamknięciu fabuły.

Na całe szczęście (dla autora i czytelnika) mało dobitne zakończenie nie ma znaczącego wpływu na odbiór całości. Charakterystyczny bohater, sprawnie poprowadzona fabuła oraz klimat godny Nordic noir sprawiają, że Thomas Enger dołącza do zacnego grona autorów dobrych kryminałów. Z niecierpliwością czekam na tłumaczenie drugiego tomu – zwłaszcza, że koniec Letargu zdradza, czym prawdopodobnie zajmie się Henning Juul w kontynuacji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Letarg (Skinndød)
Cykl: Henning Juul
Tom: 1
Autor: Thomas Enger
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawca: Czarne
Miejsce wydania: Sękowa
Data wydania: 13 stycznia 2012
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Seria wydawnicza: Ze Strachem
ISBN-13: 978-83-7536-342-5
Cena: 36,00 zł



Czytaj również

Letarg - Thomas Enger
Nie tylko trup
- recenzja
Bóle fantomowe - Henning Juul
Potopu kryminałów ciąg dalszy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.