LandsbergOn 1(9)/2022
W działach: książki | Odsłony: 133
Wstęp
We wstępniaku Mariusz Sobkowiak porusza temat straty bliskiej osoby oraz opowiada o osiągnięciu katharsis poprzez literaturę. Doceniam, że mówi on o tym otwarcie, dzieląc się z czytelnikami tym trudnym przeżyciem. Dalsze akapity przybliżają natomiast kwestię mitologii słowiańskiej, tego jak znamy ją dużo gorzej niż mity greckie czy rzymskie. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, wystarczy choćby przypomnieć sobie czasy szkolne. Ile lekcji poświęcano wierzeniom Hellenów, a ile Słowian?
Grafiki
Znowu trafiła się ładna okładka, a odpowiada za nią Sebastian Górny. Anna Kowala-Nadolna zaprezentowała rysunki z bestiariuszy portalu kościoła parafialnego w Drezdenku. Są one klimatyczne i pasują do tematu tego numeru. Następnie mamy grafiki Emi Nowak, obraz, który przedstawia kobietę z mlekowym żmijem oraz zwój z opisem tego ciekawego stwora. Graficzny bestiariusz LandsbergONu dopełnia Anna Kowalczyk za sprawą śnieżnej hieny oraz nietuzinkowego ptakosmoka. Na deser mamy dzieło Joachima Kudelskiego - Gorzowską Cyber Nimfę. Stanowi ono niecodzienne połączenie słowiańskich klimatów z cyberpunkiem, a wszystko to rozgrywa się na tle Gorzowa Wielkopolskiego.
Opowiadania
Mimo wspólnego mianownika, czyli mitologii słowiańskiej, każdy autor zaprezentował inny styl i inne podejście do tematu, dzięki czemu otrzymaliśmy pięć różnorodnych historii.
U podnóża katedry – Joanna Łebkowska
Jest to utwór o przemijaniu religii, o bóstwach, demonach i innych stworach, które odchodzą w zapomnienie na rzecz nowych wierzeń. Jest to dość przyjemne, baśniowe dzieło, niosące dobrze nakreślone przesłanie. Autorka raczy nas plastycznymi opisami, dzięki którym możemy przenieść się do miasta, gdzie znajduje się tytułowa katedra.
Wąpierz z Gorzowa – Emil Zawadzki
Przyzwoicie napisane opowiadanie. Mamy tutaj walkę dobra ze złem z Gorzowem sprzed wieków w tle. Wszystko w porządku, ale nie do końca mnie przekonało. Motyw główny jest dość oklepany i zabrakło czegoś, co sprawiłoby, że historia ta nabrałaby wyjątkowości.
Posłańcy – Mariusz Sobkowiak
Opowiadanie nawiązuje do „wysadzania” starców - nieco groteskowego obyczaju dawnych ludów, w tym Słowian. Jest to naprawdę dobry tekst, nacechowany emocjonalnie, wprawiający w atmosferę zadumy i refleksji.
„Jesteśmy Słowianami”. Wywiad z Przemysławem Prawuckim.
W 9 numerze znalazł się również wywiad, który przeprowadził Kamil Kwiatkowski z Przemysławem Prawuckim z drużyny odtwórców historycznych Valknut Hird. Za główny temat rozmowy można uznać wiarę Słowian. Dla zainteresowanych działalnością drużyny podany został jej fejsbukowy profil. A jako dodatek, czytelnicy dostali opowiadanie Kamila – Południca, dostępne online.
Spotkanie pod drzewem kosmicznym – Katarzyna Wieczorek
Na początku opowiadanie skojarzyło mi się z Alicją w krainie czarów, tylko że w wersji słowiańskiej. Jednak pod koniec powędrowało ono fabularnie w innym, dość ciekawym kierunku. Pomysł interesujący, z wykonaniem ciut gorzej. Momentami pojawiały się zbyt długie zdania (np. jedno na cały akapit), które nieco utrudniały lekturę. Mimo to oceniam całokształt na plus i daję łapkę w górę za zakończenie.
Wanda, część IV – Jakub Łukasik
„W gorzowskich podziemiach zaszyła się Wanda – mityczna księżniczka, która nie chciała Niemca i z żądzy zemsty zabija ludzi mających niemieckie lub niemiecko brzmiące nazwisko”. Nie powiem, jest to dość nietuzinkowy pomysł na retelling powszechnie znanej historii o Wandzie, co nie chciała Niemca :D. Jest lekko, trochę humorystycznie, ogółem -całkiem pozytywnie.
Wszystkie numery LandsbergONu dostępne są tutaj.