» Blog » LandsbergOn 1(9)/2022
14-08-2022 19:49

LandsbergOn 1(9)/2022

W działach: książki | Odsłony: 136

LandsbergOn 1(9)/2022
To już dziewiąty numer fantastycznego magazynu LandsbergON. Tym razem motyw przewodni stanowią mity i legendy Słowian. Wszystkich zajawkowiczów zapraszam na pokład!

 

Wstęp

We wstępniaku Mariusz Sobkowiak porusza temat straty bliskiej osoby oraz opowiada o osiągnięciu katharsis poprzez literaturę. Doceniam, że mówi on o tym otwarcie, dzieląc się z czytelnikami tym trudnym przeżyciem. Dalsze akapity przybliżają natomiast kwestię mitologii słowiańskiej, tego jak znamy ją dużo gorzej niż mity greckie czy rzymskie. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, wystarczy choćby przypomnieć sobie czasy szkolne. Ile lekcji poświęcano wierzeniom Hellenów, a ile Słowian?

 

Grafiki

Znowu trafiła się ładna okładka, a odpowiada za nią Sebastian Górny. Anna Kowala-Nadolna zaprezentowała rysunki z bestiariuszy portalu kościoła parafialnego w Drezdenku. Są one klimatyczne i pasują do tematu tego numeru. Następnie mamy grafiki Emi Nowak, obraz, który przedstawia kobietę z mlekowym żmijem oraz zwój z opisem tego ciekawego stwora. Graficzny bestiariusz LandsbergONu dopełnia Anna Kowalczyk za sprawą śnieżnej hieny oraz nietuzinkowego ptakosmoka. Na deser mamy dzieło Joachima Kudelskiego - Gorzowską Cyber Nimfę. Stanowi ono niecodzienne połączenie słowiańskich klimatów z cyberpunkiem, a wszystko to rozgrywa się na tle Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Opowiadania

Mimo wspólnego mianownika, czyli mitologii słowiańskiej, każdy autor zaprezentował inny styl i inne podejście do tematu, dzięki czemu otrzymaliśmy pięć różnorodnych historii.

 

U podnóża katedry – Joanna Łebkowska

Jest to utwór o przemijaniu religii, o bóstwach, demonach i innych stworach, które odchodzą w zapomnienie na rzecz nowych wierzeń. Jest to dość przyjemne, baśniowe dzieło, niosące dobrze nakreślone przesłanie. Autorka raczy nas plastycznymi opisami, dzięki którym możemy przenieść się do miasta, gdzie znajduje się tytułowa katedra.

 

Wąpierz z Gorzowa – Emil Zawadzki

Przyzwoicie napisane opowiadanie. Mamy tutaj walkę dobra ze złem z Gorzowem sprzed wieków w tle. Wszystko w porządku, ale nie do końca mnie przekonało. Motyw główny jest dość oklepany i zabrakło czegoś, co sprawiłoby, że historia ta nabrałaby wyjątkowości.

 

Posłańcy – Mariusz Sobkowiak

Opowiadanie nawiązuje do „wysadzania” starców - nieco groteskowego obyczaju dawnych ludów, w tym Słowian. Jest to naprawdę dobry tekst, nacechowany emocjonalnie, wprawiający w atmosferę zadumy i refleksji.

 

Jesteśmy Słowianami”. Wywiad z Przemysławem Prawuckim.

W 9 numerze znalazł się również wywiad, który przeprowadził Kamil Kwiatkowski z Przemysławem Prawuckim z drużyny odtwórców historycznych Valknut Hird. Za główny temat rozmowy można uznać wiarę Słowian. Dla zainteresowanych działalnością drużyny podany został jej fejsbukowy profil. A jako dodatek, czytelnicy dostali opowiadanie Kamila – Południcadostępne online. 

 

Spotkanie pod drzewem kosmicznym – Katarzyna Wieczorek

Na początku opowiadanie skojarzyło mi się z Alicją w krainie czarów, tylko że w wersji słowiańskiej. Jednak pod koniec powędrowało ono fabularnie w innym, dość ciekawym kierunku. Pomysł interesujący, z wykonaniem ciut gorzej. Momentami pojawiały się zbyt długie zdania (np. jedno na cały akapit), które nieco utrudniały lekturę. Mimo to oceniam całokształt na plus i daję łapkę w górę za zakończenie.

 

Wanda, część IV – Jakub Łukasik

„W gorzowskich podziemiach zaszyła się Wanda – mityczna księżniczka, która nie chciała Niemca i z żądzy zemsty zabija ludzi mających niemieckie lub niemiecko brzmiące nazwisko”. Nie powiem, jest to dość nietuzinkowy pomysł na retelling powszechnie znanej historii o Wandzie, co nie chciała Niemca :D. Jest lekko, trochę humorystycznie, ogółem -całkiem pozytywnie.

 

Wszystkie numery LandsbergONu dostępne są tutaj.

2
Notka polecana przez: Exar
Poleć innym tę notkę

Komentarze


82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

U podnóża katedry - brzmi jak wstęp do dłuższej powieści. Ciekawa inspiracja dla kogoś, kto chce pobawić się na sesji w łowce potworów. 

Wąpierz z Gorzowa - lekko zmodyfikowana wersja tego opowiadania pojawiła  się w hengalowych Klechdach (spokojnie to nie plagiat - podano to samo nazwisko autora w obu źródłach). Niby oklepane i łatwe do przewidzenia, ale mimo to fajne ;)

Posłańcy - najlepsze i najbardziej klimatyczne opowiadanie zina

Jesteśmy Słowianami” - jak na mój gust przykrótkawy

Południca - skojarzyło mi się z serią reklamową Allegro o Twardowskim - połączenie słowiańskich motywów ze współczesnością. Fajne, ale szkoda, że niedokończone.

Spotkanie pod drzewem kosmicznym - nie trafiło w moje gusta

Wanda, część IV - nie chciało mi się szukać pozostałych części bo fragment, który przeczytałem był po prostu nieciekawy.

15-08-2022 11:41
jaworock
   
Ocena:
+1
Widzę, że wolne zostało dobrze spożytkowane : D. O Klechdach nie miałem pojęcia:o, a co do Posłańców to też jest mój faworyt.
15-08-2022 18:19

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.