string(15) ""
» Blog » Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie.
12-08-2014 00:24

Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie.

W działach: książki | Odsłony: 206

Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie.

Tytuł: Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie
Autor: Piotr Kowalki
Wydawnictwo: PWN
Ilość stron: 656
Oprawa: twarda
Cena: 55 zł (około)


Czy wiesz dlaczego nie należy witać się w progu? Dlaczego czarny kot przynosi pecha? Jakie znaczenie ma cyfra 7 w kulturze? Czego nie wolno kobiecie ciężarnej wg kultury ludowej?

Na te i wiele innych pytań odpowiada ksiażka Piotra Kowalskiego. Napisana w formie leksykonu przedstawia zznaczenie w kulturze ludowej najważniejszych pojęć z takich obszarów jak zjawiska przyrodnicze (np. rosa, deszcz), zwierzęta (pies, kot, koń itd.), rośliny (pokrzywa, brzoza, dąb itd.), postacie (starcy, dziecko, kowal itd.), rzeczy (kamień, jajo, dom itd.) i inne (menstruacja, dziewictwo, omen itd.). Autor koncentruje się na znaczeniu opisywanego "hasła" głównie w kulturze polskiej i europejskiej, ale prawie zawsze pisze także o kontekście danego zjawiska (przedmiotu/osoby itd.) w kulturach Azji, Afryki czy Ameryki, choć w nieco mniejszym zakresie.
W sytuacji, w której opisywane hasło odnosi się do innego (a jest tak - siłą rzeczy - prawie zawsze), owe drugie hasło jest zaznaczone i czytelnik jeśli jest zainteresowany, wie, że od razu może przejść do odnośnika.

Na uwagę zasługuje wydanie. Wysokiej jakości papier, format A4, i twarda oprawa. Czcionka na tyle duża, że oczy się nie męczą. Jakieś wady? Brak ilustracji chociaż do niektórych haseł. No ale domyślam się że to by znacznie zwiększyło objetość i tak bardzo grubej książki i zwiększyło niemałą cenę.

Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie to klasyczna i jedna z najlepszych polskich pozycji z zakresu etnologii/antropologii. Wszyscy, którzy planują studiować lub studiują etnologię, religioznawstwo lub kulturoznawstwo (albo po prostu interesują się kulturą magiczną/ludową) powinni dopisać tę pozycję do pozycji obowiązkowych do przeczytania. 

Komentarze


Gawk
   
Ocena:
0

656 stron za 55zł? Tanio.

 

Jeżeli ta książka jest napisana rzetelnie, w sposób encyklopedyczny, poruszająca wiele zagadnieńz każdego hasła, a nie przepełniona tylko laniem wody, to muszę ją mieć!

 

13-08-2014 20:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.