» Blog » Kula w łeb dla Dark Heresy
10-09-2016 10:07

Kula w łeb dla Dark Heresy

Odsłony: 804

Kula w łeb dla Dark Heresy

Wrzuciłem wczoraj newsa, ale pewnie będzie się mielił przez kilka tygodni zanim ktoś zajrzy, a sprawa jest dość gruba. No i na blogu mogę sobie od razu subiektywny komentarz dorzucić.

Niezbyt przyjemna niespodzianka spotkała wczoraj fanów produktów Fantasy Flight Games powiązanych z Games Workshop. FFG ogłosiło wygaszanie licencji na wszystkie produkty z IP GW.

Padną gry planszowe, takie jak Forbidden Stars, Relic czy Talisman. 

Padną karcianki, jak Warhammer Invasion czy Warhammer Quest.

Padną też RPGi  - Rogue Trader, Only War czy Dark Heresy II ed.

Kula w łeb zostanie wpakowana 28 lutego 2017 roku. Po tej dacie wszystko co ma związek z GW zniknie z katalogów i oferty FFG.

Pełne info tutaj: https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2016/9/9/a-new-path-forward/

I tyle z newsa. Co to jednak oznacza?

Oznacza to nie mniej nie więcej tyle, że nie ma co się napalać na jakąkolwiek kontynuację DH po angielsku, już nie mówiąc o polskiej edycji. Zakładam, że wraz z wygaśnięciem IP FFG zakończy się ono także dla licencjobiorców. "Złota kura" Baniaka i spółki zostanie zarżnięta. Anioł Gniewu znów będzie musiał męczyć ludzi by mu tłumaczyli niewydane po polsku dodatki.

Oznacza to np. koniec Warhammera Quest od FFG - już kilka dni temu Ajfel pisał o nowej wersji tej gry, osadzonej w Erze Sigmara, ale wydanej już przez Games Workshop, więc pewne sygnały były, że Król Bitewniaków i Królowa Planszówek biorą rozwód.

Spekulacje w sieci są różne, polecę tak pobieżnie.

Jedna z teorii zakłada, że jest to czkawka po zarżnięciu uniwersum WFB i WFRP - nagle spora część produktów FFG się zdezaktualizowała, co było okazją do porzucenia całości franczyzy. "Subteoria" zakłada, że był to rozmyślny ruch ze strony GW, by "zachęcić" FFG do rozstania. 

Inna zwraca uwagę na coraz większe parcie GW w stronę gier planszowych, czyniąc z niego naturalną konkurencję dla FFG i utrudniając współpracę. Tutaj uzasadnienie zarżnięcia Starego Świata zakłada porzucenie najsłabszego ogniwa i przerzucenie sił na sektor planszówkowy.

Jeszcze inna sugeruje skupienie się FFG na franczyzie Disneya, czyli Gwiezdnych Wojnach i porzucenie mniej intratnych linii.

Zapewne rzeczywiste powody są wypadkową tych i jeszcze kilku innych czynników, o których szary zjadacz warhammerowego chleba nie ma bladego pojęcia.

Oczywiście pojawiają się spekulacje co w takim razie z franczyzą zrobi GW? Fantaści fantazjują na temat wielkiego comebacku RPGów pod skrzydła GW, choć oczywiście już nie WFRP, a co najwyżej AoSRPG. 3 edycja Dark Heresy, lub jakiś jej zamiennik? Jeśli tak, to moja prywatna spekulacja zakłada RPGa opartego na figurkach, jak ich nieudany projekt Inquisitor, tym razem w skali 28 mm, być może w połączeniu z Necromundą. Równolegle AoS RPG połączony z zapowiadanym wznowieniem Mordheim.

Planszówki pewnie podążą śladem Warhammer Questa, czyli będą aktualizowane do AoS.  A te spoza Starego Świata dostaną pewnie nowe wersje, z figurkami robionymi już w GW.

Gwiazdka zapowiada się ciekawie, ludzie przewidują czyszczenie magazynów i spore obniżki przed dniem 0. Oczywiście dla tych, którzy nie potrzebują grać w gry supportowane przez wydawcę. 

3
Notka polecana przez: Nuriel, Siman, TO~
Poleć innym tę notkę

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

ThimGrim
   
Ocena:
+1
Lol, jesteśmy zsynchronizowani.
10-09-2016 10:17
Z Enterprise
   
Ocena:
+1

Ano - połączmy się jak Power Rangers lub futrzaki z komiksów.

10-09-2016 10:22
Nuriel
   
Ocena:
+1

Sam czterdziestkowy setting też prawdopodobnie czekają zmiany. GW pomału, pomalutku zdaje się posuwać (incredibly lame pun fully intended) storylinię do przodu - Eldarzy próbuja przywołać nowego boga, Abaddon rusza (po raz kolejny) z 13 Czarną Krucjatą, pojawiają się pogłoski (groźby?) o powrocie Prymarchów (Patriarchów?) na bitewniakowe stoły. Raczej nie będzie to reboot na skalę AoS, ale 8 edycja 40k niemal na pewno będzie bardziej rewolucyjna niż kilka poprzednich. 

10-09-2016 10:38
Z Enterprise
   
Ocena:
0

Ja bym się nie zdziwił gdyby na końcu się okazało, że posuną do tyłu (see what i did there?) i wrócą do czasów Herezji Horusa i będzie WH30k :)

10-09-2016 10:49
sandman2137
   
Ocena:
0

Mam szczerą nadzieję że polski wydawca nie był świadomy tego co tu zaszło...

10-09-2016 18:11
Z Enterprise
   
Ocena:
0

Sugerujesz, że mogli dostać tanią licencję, bo z krótką datą przydatności? Hm...

Niedawne reprinty z Black Industries 2 edycji Młotka też nagle wyskoczyły, jakby FFG już miało gdzieś i pozwoliło.

10-09-2016 18:58
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

Hulk z nimi! Zdazylem wszystko juz kupic lub zassać z Przyjaznego Gryzonia... Ilosc materialu, pomyslow na przygody, gotowych scenariuszy przekracza i tak moje moce przerobowe. Z tym co juz wyszlo bede gral jeszcze na emeryturze... A oni niech sie międla z AOS.! 

10-09-2016 19:43
Z Enterprise
   
Ocena:
+1

Ufff, a już myślałem że pójdziesz z krucjatą na CopCorp i FFG/GW za roztrzaskanie twego zaufania :)

 

10-09-2016 20:31
ThimGrim
   
Ocena:
0
Znikły Warhammery frp z drivethrurpg... :(
10-09-2016 21:50
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Copcorp pewnie jakieś ma. Ciekawe czy zrobią wyprzedaże?
11-09-2016 01:19
Vukodlak
   
Ocena:
0

Musieli wiedzieć wcześniej, jest chyba jasne, że licencja Copernicusa też idzie w diabły. Czemu nikt na stronie gry nie poinformował o temacie? Gdzieś tam w Polsce pewnie są ludzie, którzy czekali na te cztery dodatki do DH2. Czy Baniak ma im coś do powiedzenia?

11-09-2016 02:27
ThimGrim
   
Ocena:
0

@Z Enterprise

Tak, wiem, ale mi chodziło raczej o Tome of Salvation. ;)

Poza tym może to zdjęcie produktów z drivethrurpg jest tylko tymczasowe, bo w końcu sprzedawać przecież mogą, nie? A jeśli nie, to licencjonowanie kończy się przecież w nowym roku, a nie teraz, ze skutkiem natychmiastowym.

11-09-2016 09:53
Z Enterprise
   
Ocena:
0
ThimGrimm - nie chcę spekulować, ale może to jakiś foch, albo protest DTRPG? W stylu "Skoro zabijacie licencję to se sami sprzedawajcie pedefy".
A siostrzana strona z planszówkami?
11-09-2016 10:04
ThimGrim
   
Ocena:
0

@Z

Nie wiem, co to jest siostrzana strona z planszówkami. :P

11-09-2016 10:30
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Eee, coś mi się pokopalo. Jakoś w glowie mi się pomieszał RPGNow z Bardgamegeekiem :)
Za malo kofeiny, pora zbyt wczesna.
Na RPGNow też nie ma zresztą.
11-09-2016 11:01
spermologos
   
Ocena:
0

Ten artykuł z 2014 r. sugeruje, że gry planszowe mają swoją "złotą erę" i rynek rośnie 25% do 40% rocznie. Jest więc szansa IMO, że GW ma zamiar samemu wydawać dużo gier takich jak robiła FFG. Jest nadzieja, że gdyby nie planowali wydawać wszystkich gier takich samych, to część (np. RPG, karciane) by licencjonobiorcom zostawili.

Kurcze, szkoda. Liczyłem, że kupno tych gier mogę sobie odłożyć na później a teraz muszę rozważać kupowanie na chybcika. Ktoś może powiedzieć, która z nich jest najlepsza?

12-09-2016 11:03
ThimGrim
   
Ocena:
0

A propos zdjętych z drivethrurpg Warhammerów:

those were removed from sale by Fantasy Flight Games
drivethrurpg fejs

12-09-2016 13:47
Z Enterprise
   
Ocena:
0
To tak jakby sugeruje, że to FFG zlało GW.
12-09-2016 15:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.