» Blog » Księgozbiór Iselora cz. 6
21-04-2022 13:18

Księgozbiór Iselora cz. 6

Odsłony: 37

Kolejna paczka z przeczytanymi książkami.

Zobacz obraz źródłowy

Fantasy. Ilustrowany przewodnik (David Pringle) - Bogato ilustrowana książka w formacie A4 z 2003 roku. Stanowi podstawowe dla polskiego fana fantastyki nurtu fantasy, obok "Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini" Sapkowskiego, źródło wiedzy w tym temacie. O ile jednak Sapkowski w swoim dziele skupił się tylko na literaturze, książka pod redakcją Davida Pringle'a obejmuje literaturę (krótki opis najważniejszych światów fantasy i postaci je zamieszkujących, a także podgatunków fantasy), jej twórców (biografie pisarzy), filmy i seriale (najważniejsze) od początków kinematografii do około 2003 roku, czasopisma fantasy oraz krótkie wzmianki o grach planszowych, RPG, karcianych i komputerowych. Ze względu na datę wydania nie ma informacji o najnowszych filmach czy serialach, ale trudno; na rynku antykwarycznym ani obecnym nie znajdziecie nic lepszego. To obowiązkowe kompendium wiedzy dla każdego fana fantasy.

Hymny orfickie - Dzieło, którego autorem, wg tradycji jest mityczny Orfeusz. "Hymny orfickie" to zbiór 87 hymnów kultowych skierowanych do bogów greckich (głównie). Polskie wydanie Oficyny Wydawniczej ATUT zawiera wstęp dotyczący m.in. charakterystyki gatunkowej, historii powstania, tłumaczeń, obrazu bogów itd. Podczas lektury warto korzystać także z dużej ilości przypisów (na końcu ksiązki) objaśniajacych kwestie imion i przydomków danych bogów, ich roli w mitach, w kulcie itd.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych religią starożytnych Greków.

Hinduizm. Wprowadzenie (Gavin Flood) - Już na początku trzeba napisać jedno: książka Gavina Flooda jest najlepszym co o hinduizmie jest dostępne na rynku polskim. Choć w założeniu jest to podręcznik akademicki, który ma przybliżyć podstawy hinduizmu, tak naprawdę mamy tu do czynienia z solidną pracą naukową, która opisuje bardzo szczegółowo tą religię, także aspekty mniej ważne dla zrozumienia tejże. Od początków istnienia hinduizmu w zamierzchłej starożytności (okres religii wedyjskiej), przez kształtowanie się świętych ksiąg i eposów, dokładną analizę najważniejszych nurtów hinduizmu (siwaizm, wisznuizm, saktyzm), analizę rytuału hinduskiego, jogi, hinduskiej teologii i filozofii na współczesnym hinduizmie skończywszy. Ze względu na ogrom materiału zabrakło co prawda miejsca na jakieś większe ilości mitów hinduskich, ale tutaj lekturę Flooda wystarczy uzupełnić lekturą "Mitologii indyjskiej" Marty Jakimowicz-Shah. Rzecz absolutnie obowiązkowa dla zainteresowanych hinduizmem czy ogólniej: systemami filozoficzno-religijnymi Wschodu.

Konfucjanizm. Wprowadzenie (Xinzhong Yao) - Człowiek wychowany w cywilizacji tzw. Zachodu (czy Okcydentu) nie ma dużej wiedzy o systemach dalekowschodnich, a jeśli - to jakieś podstawowe informacje nt. buddyzmu czy hinduizmu. Konfucjanizm jest systemem obcym, przynajmniej w tym sensie że specyfika systemu filozoficzno - religijnego jakim jest konfucjanizm nie jest znana przeciętnemu obywatelowi Europy czy Ameryki; tak więc książka Xinzhong Yao jest ważną publikacją ponieważ opisuje czym jest konfucjanizm - zarówno z punktu widzenia filozoficznego, etycznego jak i religijnego, jak ewoluował na przestrzeni wieków, jak koegzystował i koegzystuje z innymi systemami filozoficznymi i religijnymi, jak wyglądają jego religijne rytuały a także jaką rolę pełni dzisiaj. Czasem książke czyta się....ciężko, ale jednak polecam, bo to znakomite (i w sumie chyba jedyne) obszerne kompendium wiedzy na polskim rynku wydawniczym dotyczące tego jednego z najważniejszych systemów religijnych świata, a Chin zwłaszcza.

 
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm, nie wiedziałem, że jest taki przewodnik o literaturze fantasy, może powinienem poszukać w antykwariatach? :3

21-04-2022 13:36

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.